Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Milojević: Savet o pravosuđu paušalno i "tanko"

17.05.2016. 17:56 13:33
Piše:

Predsednik Vrhovnog kasacionog suda i Visokog saveta sudstva (VSS), sudija Dragomir Milojević ocenio je danas da je Izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije o pravosuđu obiluje opštim mestima,

i paušalnim ocenama, koje se ne zasnivaju na dubljoj analizi i podacima.

Milojević je u prilog tome, u razgovoru za Tanjug, naveo tezu iz Izveštaja Saveta da VSS ne brani dovoljno sudije od spoljnih uticaja, podsećajući da je VSS u tri navrata izdao saopštenja povodom izjava nekih političara i funkcionera.

Nakon toga su, kako je rekao, vlada i Skupština donele Uputstvo da se svi njihovi članovi uzdrže od kometarisanja sudskih postupaka koji su u toku.

Komentarišući deo Izveštaj Saveta u kojem se pominje uticaj izvršne vlasti na pravosuđe kroz slučajeve sudije Vladimira Vučinića, koji je sada advokat, i brata premijera Srbije Andreja Vučića, Milojević je naveo da se iz Izveštaja ne vidi u čemu se pominjani uticaj sastoji, odnosno na koga je vršen uticaj i u kom smeru.

Milojević je primetio da je Savet u opisu slučaja sudije upotrebljavao reči koje, kako je naveo, ne priliče bilo kakvom izveštaju, kao što su "poražavajuće", "Savet je mišljenja", "Savet je došao do saznjanja"...

On je podsetio da je VSS većinom glasova odlučio da nije bilo uticaja na Vučinića od strane uprave suda, a da je, s druge strane, sudija Vučinić povredio određene odredbe o disciplinskoj odgovornosti davanjem izjava štampi podovom konkretnog predmeta (Mišković), te da je zbog toga dobio opomenu.

"Dalji postupci premeštanja iz Posebnog u redovno odeljenje Višeg suda su jasni - njemu je istekao mandat u Posebnom odljenju i predsednik suda je odlučio da ga rasporedi u redovono odeljenje. Da li je nešto bilo između njih, to njih svojica najbolje znaju", zaključio je Milojević.

Međutim, primetio je Milojević, čitanjem izveštaja Saveta, u vezi sa slučajem sudije Vučinića, stiče se utisak da je on kažnjen jer je iz Posebnog odeljenja vraćen u redovno, čime se degradira hiljade sprskih sudija koje rade u redovnim odeljenjima na veoma ozbiljnim predmetima.

"Tačno je da u Posebnom odeljenju sudije imaju više plate i to može biti neka nagrada da budu raspoređeni u to odeljenje, ali nikako ne smemo gubiti iz vida da hiljade sudija radi u redovnom sudstvu u Srbiji i da njih ne treba ponižavati", naglasio je predsednik VKS.

Osvrćući se na slučaj Andrej Vučića, Milojević je rekao da ne zna šta je tu bilo, ali da se pominjalo izuzeće, te da je predsednik suda odlučio o izuzeću sudije u skladu sa zakonom.

"Mi hoćemo da kažemo da postoji uticaj izvršne vlasti pritiskom, a sami komentarišemo odluke i to je neprimereno", naveo je Milojević komentarišući izveštaj Saveta.On je istakao da se lično zalaže za to da sudije što manje budu eksponirane u javnosti, jer je, kako je naveo, rad sudova javan, presude se izruču u ime naroda, a sud u svojoj odluci (presudi) kaže sta ima.

Apelovao je i na predstavnike svih institucija da se uzdrže od komentarisanja sudskih postupaka."Neka svi ostave sud na miru da radi svoj posao. Sudovi i sudije će najbolje raditi ukoliko nema pritisaka i uticaja, a da li postoje pritisci to mora svaki sudija da zna", rekao je Milojević Tanjugu.

On je ukazao da je svako kometarisanje odluka uticaj na sudsku vlast, posebno ako to čine uticajne osobe, kao što su predstavnici izvršne ili zakonodavne vlasti, jer, kaže, "nije prijatno sudiji da sudi predmet ukoliko pročita izjave u štampi nekog visokog državnog funkcionera koji okrivljenog naziva ubicom, manijakom ili siledžijom i time mu je praktično već presudio".

Mada, kaže, baš u tome i jeste "lepota sudijskog posla i nezavisnosti sudije"."Mora da postoji i unutrašnja nezavisnost, ne možemo da sve što god nešto kaže da smatramo pritiskom", ističe Milojević.On istovremeno ukazuje da i "kad komšija nešto kaže ili štampa kad piše o "malim ili visokim kaznama" i to u suštini predstavlja pritisak na viši sud koji treba da odlučuje po žalbi", naglasio je Milojević.

Prema njegovim rečima, o pritisku izvršne vlasti može se govoriti i kada je u pitanju sudski budžet koji je razdeljen između ministarstva i VS S-a, ali da i kad taj budžet preće samo na VSS, država će opet biti ta koja će davati budžet najvišem sudskom organu.

"Prema tome nema savršenstva, ono postoji samo u "Kantovoj zemlji anđela". Bitno je da VSS samostalno raspolaže sredstvima koje mu država da u budžet", naglasio je predsednik VSS-a.Predsednik VSS je napomenuo da se paušalne ocene Saveta mogu uočiti i u delu Izveštaja koji govori o broju sudija.On je ukazao da se broj sudija svakog dana ažurira na sajtu VKS.

Milojević je dalje naveo da je Savet bez dublje analize pokušao da poredi broj nerešenih predmeta i reforme iz 2009/2010. godine sa brojem predmeta 2014/2015, da bi se, kako je naveo, prikazalo da je u 2009. bio daleko manji broj predmeta."Tačno je da je 2009. bilo 1,3 miliona predmeta, ali Savet gubi iz vida činjenicu da je već 1. januara 2010. bilo tri miliona tredmeta, jer je tada počela primena izmenjenog Zakona o izvršenju", naveo je on.

Prema ranijem Zakonu, predmeti su se smatrali završenim donošenjem rešenja o izvršenju, a izmenama Zakona utvrđeno je da se predmet smatra završenim kad je izvršenje sprovedeno - to je oko dva miliona predmeta koji su se 2009. smatrali završenim, a već sledeće godine su ponovo vraćeni u sistem kao nezavršeni, ukazao je Milojević.

Predsednik VKS je naveo da i dalje ima nedoumicu o nadležnosti Saveta, čiji izveštaj ima "štambilj", gde piše Vlada Republike Srbije, a on je savetodavno telo Vlade."Ja sad ne znam da li je ovaj izveštaj Saveta dostavljen Vladi i da li se Vlada o njemu izjašnjavala, i pošto su savetodavno telo da li je Vlada uvojila taj izveštaj i da li Vlada  podržava ovakav izveštaj o stanju u pravosuđu", naveo je Milojević.

Izveštaj je prema njegovom mišljenju napravljen iz dva razloga - jedan je da se pokaže transparentnost rada Saveta, a drugi je provokativan - da bi se izazvale reakcije i diskusije.Sudija je takođe ukazao da taj Izveštaj, koji se zove "o radu pravosuđa", pominje  i Ustavni sud, koji je, kako je objasnio, samostalni državni organ i nije u sistemu pravosuđa i ne podleže Zakonu o uređenju sudova, niti se sudije tog suda biraju po Zakonu o sudijama.

Što se tiče komentara Saveta o mreži sudova, Milojević je ukazao da je "stvar države kako će da uredi broj sudova i mrežu sudova", dok je VSS odlučio o broju sudija.Kada je u pitanju percepcija javnosti o korupciji u pravosuđu, Milojević je naveo da ima ima slučajeva u kojima su sudije osuđene za koruptivna krivična dela, te da se ne može reći da toga nema.

On je međutim siguran da se procent perceprije korupcije u pravosuđu može svesti na ispod pet odsto i zamerio je Savetu  što se u svom Izveštaju poziva na, kako je rekao, nekridibilne institucije, i jer se ne zna kako se došlo do objavljenih podataka, na osnovu kog uzorka...

Predsednika VKS je takođe zaprepastio podatak iz Izveštaja da trećina tužilaca i četvrtina svih sudija u Srbiji smatra da postoje njihove kolege koje su korumpirane.Zbog toga je sudije i tužioce koji su se tako izjasnili u anketi zapitao- "zašto ne podnesu prijavu VSS-u" protiv kolega, koji kaljaju ugled sudstva?

"Korupcija kalja ugled svih sudija i celog pravosuđa. Ja ih pozivam da to prijave nadležnim organizma i da se u postupku utvrdi da li je to tačno ili ne", naglasio je Milojević.

(Tanjug)

 

Piše:
Pošaljite komentar