Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Marihuana iz Albanije na Zapad ide preko Horgoša i Batrovaca

04.07.2018. 10:58 11:10
Piše:
Foto: MUP

Pripadnici MUP-a u Novom Sadu, u saradnji s Bezbednosno-informativnom agencijom i subotičkom policijom, zaplenili su više od deset kilograma marihuane i uhapsili sedam osoba. Među osobama lišenim slobode su osumnjičeni s područja Novog Sada, Subotice i AP Kosova i Metohije, saopštio je prekjuče MUP.

Veruje se da je pošiljka narkotika u Vojvodinu stigla s Kosova, gde je verovatno prošvercovana. Procenjuje se da je ta grupa drogu trebalo dalje da prebaci na tržište Zapadne Evrope.

Poznavaoci prilika na narko-tržištu ocenjuju da je droga na Kosovo stigla iz Albanije. MUP Srbije je u svojoj studiji još ranije naveo da se marihuana iz Albanije, koja je glavni proizvođač te droge u regionu, delom krijumčari preko Makedonije u Grčku, a delom preko Jadranskog mora (gliserima ili trajektima iz albanskih luka Drač i Valona), direktno u Italiju i Grčku, i dalje do odredišta u Velikoj Britaniji i drugim zapadnoevropskim zemljama. Drugi krak se prostire kopnenim putem, na sever prema Srbiji, Crnoj Gori, BiH, Hrvatskoj, a potom u Zapadnu Evropu.

Iz Beograda se marihuana delom krijumčari preko graničnog prelaza Horgoš u Mađarsku, a drugim delom preko graničnog prelaza Batrovci u Hrvatsku, a potom u Zapadnu Evropu

Profit od krijumčarenja marihuane zavisi od kvaliteta, tipa i rute krijumčarenja. Cene se kreću od 400 do 800 evra u državama proizvođača, do 7.000 do 8.000 evra u zemlji krajnjeg odredišta (u Zapadnoj Evropi). Na crnom tržištu gram te droge košta između osam i 11 evra, što je čini najjeftinijim opijatom.

Po tim pokazateljima, uočljiv je gotovo pravilan obrazac da svaki prelazak granice podiže prosečnu cenu marihuane. Nabavka veće količine marihuane omogućava krijumčarima brzu prodaju i sticanje višeg profita.

Da bi smanjile rizik od otkrivanja i zaplene krijumčarene marihuane, organizovane kriminalne grupe, uz podršku lokalnih kriminalnih bandi, skladište marihuanu u pograničnom pojasu, a potom je u manjim količinama kontinuirano krijumčare prema Zapadnoj Evropi. Kriminalne grupe su mešovitog nacionalnog sastava i čine ih državljani Srbije s područja AP KiM (pripadnici albanske nacionalne manjine) i lica srpske nacionalnosti iz pograničnog područja. Istom krijumčarskom rutom i na isti način, kriminalne grupe koje se bave krijumčarenjem marihuane, krijumčare i oružje i akciznu robu (duvan, cigarete i dr.).

Marihuana se, takođe, krijumčari i iz pravca Crne Gore preko graničnih prelaza Brodarevo, Jabuka i Mehov krš, magistralnim putem, preko Prijepolja i Raške, a zatim ka graničnim prelazima s Mađarskom i Hrvatskom.

Marihuana se iz Srbije u Hrvatsku i Mađarsku krijumčari preko graničnih prelaza, sakrivena u posebno pripremljenim „bunkerima” ili među drugom robom u automobilima ili kamionima. Realizovane zaplene ukazuju na to da se automobilima ili redovnim autobuskim linijama uglavnom krijumčari od deset do 30 kilograma, a teretnim vozilima od 40 do 100. Manja količina marihuane koja se krijumčari centralnom balkanskom rutom ostaje za potrebe lokalnog tržišta.

Na crnom tržištu gram "gandže" košta između osam i 11 evra, što je čini najjeftinijim opijatom

Organizovane kriminalne grupe i bande iz Srbije učestvuju kako u lancu krijumčarenja marihuane, tako i u njenoj distribuciji na domaćem tržištu. Karakteristike zemljišta u Srbiji pogoduju uzgoju marihuane na otvorenom prostoru. Napuštena seoska područja omogućavaju jeftinu proizvodnju marihuane, uz korišćenje savremenih tehnologija i stručnog znanja.

To potvrđuju otkrivene plantaže za uzgoj marihuane u prirodnim uslovima, kao i četiri velike laboratorije za uzgoj marihuane „skank” u veštačkim uslovima u Republici Srbiji, u ruralnim predelima, na obodima većih gradova. Funkcionisale su po najvišim standardima i uz primenu savremene opreme koja je uvezena iz inostranstva (prevashodno iz Holandije) i koristi se u poljoprivrednoj proizvodnji.


Otkrivena laboratorija u Požarevcu

Pripadnici MUP-a u Požarevcu otkrili su laboratoriju za proizvodnju marihuane u veštačkim uslovima i uhapsili S. Š. (27) iz Požarevca zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga.

MUP je juče saopštio da je policija laboratoriju s pratećom opremom otkrila u Požarevcu, prilikom pretresa pomoćnih prostorija i kuće u kojoj osumnjičeni živi. Tom prilikom, zaplenjeno je 68 biljaka kanabisa zasađenih u plastičnim saksijama, viših od metra, ukupne težine 14,2 kilograma. Pronađeni su i preparati za uzgoj i prehranu biljaka.


Proteklih godina došlo je do promene cene marihuane u Albaniji i regionu (s 400 evra do 800 na najmanje 1.200 do 1.600), prevashodno zbog efikasnih akcija organa za sprovođenje zakona izvedenih u albanskom selu Lazaret, kada je ostvarena rekordna zaplena u toj zemlji (više od sedam tona marihuane).

Najčešći korisnici marihuane su muškarci starosti od 18 do 64 godine. Naročito je zastupljena među mlađom odraslom populacijom (12,4 odsto).

Po rezultatima istraživanja, visokorizična upotreba kanabisa u Srbiji je retka, i prisutna kod 0,5 procenata odrasle populacije, što odgovara ukupnom broju od 14.000 do 28.000 ljudi. Približno polovina je stara od 18 do 34 godine.

O visokoj dostupnosti marihuane govori i podatak iz Nacionalnog istraživanja o stilovima života, s obzirom na to da je trećina ispitanika istakla da bi u roku od 24 sata najlakše mogla doći do marihuane. U prilog tome govore i zaplenjene količine marihuane. Poslednje tri godine zaplenjivano je u proseku 2,5 tone godišnje, što je znatno više u odnosu na ranije godine.

D. Nikolić

M. Bozokin

Piše:
Pošaljite komentar