Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Mađarska ograda, za sada, nije velika prepreka izbeglicama

25.08.2015. 21:27 13:33
Piše:

Najveći talas izbeglica s Bliskog Istoka zapljusnuo je Kanjižu i pogranična mesta ove opštine na srpsko-mađarskoj granici u ponedeljak uveče i tokom noći, nastavljen je u utorak, a očekuje

se da potraje i u sredu. Predsednik Skupštine opštine Kanjiža Robert Lacko izjavio je da je u noći između ponedeljka i utorka ovde prošlo oko 2.500 migranata, ali da nisu svi svraćali u privremeni prihvatni kamp na Vašarištu, nego da su se mnogi direktno iz autobusa ili drugih prevoznih sredstava iskrcavali u Horgošu I Martonošu, odakle su se upućivali prema mađarskoj granici.

Kroz kamp na Vašarištu u toku noći je prošlo oko 1.500 ljudi, a prema rečima Lacka prema granici se direktno uputilo njih oko 1.000. Procene su da će isto toliko nevoljnika iz Sirije, Avganistana, Iraka i drugih zemalja, koji su prethodnih dana zadržavani na makedonsko-grčkoj ranici, a potom u velikom talasu stigli na jug Srbije i potom Beograd, proći do sutra kroz Kanjižu i okolinu u nameri da pređe u Mađarsku.

- Očekujemo da taj talas prođe i vratimo se u neku “normalu”, na intenzitet priliva od 1.000 do 1.500 migranata dnevno na koji smo navikli pre ovog pojačanog talasa. U ovom periodu, ako se izuzmu manje pojedine međusobne čarke među migrantima, nije bilo incidenata  – kaže Lacko.  

Tokom jučerašnjeg dana u toku prepodneva i rano posle podne u privremenom prihvatnom kampu na Vašarištu primetno je bilo povećano prisustvo migranata, koji su pristizali iz pravca Beograda najviše autobusima. Posle podne je u kampu evidentirano oko 800 ljudi, koji su predah koristili ispod šatora ili oko njih, a boravak se koristi za osveženje i okrepljenje, punjenje baterija i uspostavljanje veze putem vi-fi veze koja je omogućena na području kampa.

Pored pomoći koje u hrani i flaširanoj vodi u kampu na Vašarištu najugroženijim, deci i starijim, dele ekipe Crvenog krsta, većina migranata okrepljenje nalazi na dva kioska za pripremu brze hrane, na kojima pljeskavica ili piletina u lepinji staje 240 dinara, ili snabdevanje pred nastavak puta obavlja u prodavnicama u gradu. Uglavnom prema Horgošu, ali i drugim mestima, migranti se dalje upućuju autobusima, taksi prevozom i pešice. 

Pojačano je prisustvo policije tako da su patrole stalno prisutne u Kanjiži, Horgošu i Martonošu, naselja gde su migranti najprisutniji na koridoru prema mađarskoj granici. U odnosu na uobičajeni proj prisutno je oko 40 pripadnika MUP-a. Čini se da bar za sada, za veliki broj izbeglica podignuta ograda ne predstavlja neku veću prepreku da je svaladaju, mada zbog povećanog broja pogranične policije i vojske na mađarskoj strani, mnogi ne supevaju iz prvog pokušaja, pa se vraćaju i probaju prelazak na drugim mestima.

Granicu kod Martonoša u noći između ponedeljka i utorka, kako smo saznali, bilo je vrlo teško preći i praktično, skoro je ostala “nepropustljiva”, jer je kontrola granične linije pojačana, pa su se mnogi vratili. U ataru Horgoša granicu je prethodne noći prošlo više od 2.000 ljudi, a najviše njih se upućuje železničkom prugom. U Kanjiži i Hogrošu najviše je bojazni i strahovanja za slučaj da ljudi iz nadolezećeg talasa, zbog ograde i pojačane kontrole granice, ne uspeju da pređu granicu, pa da zbog toga dođe do njihovog masovnijeg dužeg zadržavanja.

Tekst i foto: M. Mitrović

 

Opljačkani državljani Bangladeša i Sirije

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kanjiži rasvetlili su dva razbojništva na štetu stranih državljana. Policija je je identifikovala osumnjičenog za razbojništvo izvršeno u ponedeljak uveče na ulici u Horgošu.

Trojica maloletnih Horgošana se sumnjiče da su upotrebom sile i elektrošokera, od 27-godišnjeg državljanina Bangladeša oduzeli 300 evra, tri mobilna telefona i 2.000 dinara. Protiv njih je podneta krivična prijava, zbog osnova sumnje da su počinili krivično delo razbojništva.

Zbog osnova sumnje da je počinio razbojništvo, policija je po odobrenju tužioca, odredila meru zadržavanja do 48 sati M. K. (30) iz Horgoša. On se tereti da je sa još dvojicom muškaraca u blizini Horgoša napao 23-godišnjeg državljanina Sirije, oduzeli mu mobilni telefon, lična dokumenta, 475 evra i lakše ga povredili.

 

U Suboticu dnevno stigne 1.000 nevoljnika

Iz Beograda za Suboticu dnevno stigne oko 1.000 izbeglica iz Sirije BIS-polascima, a na Želježničkoj stanici oko 400. Migranti ne žele da ostanu u Subotici, nego odmah idu ka Kanjiži i Horgošu i traže put ka Mađarskoj. Samo u periodu od 20 do 22 časa u ponedeljak uveče na subotičku autobusku stanicu pristiglo je više od 1.000 izbeglica iz ratom zahvaćenih zemalja, koje su odmah kupile karte za željene destinacije i nastavili svoj put.

Manji broj njih je prespavao na stanici u šatorima  koje su poneli sa sobom.  Nisu raspoloženi za priču objašnjavajući da ne znaju dobro engleski jezik. Džamal iz Sirije je našoj novinarki rekao da treba da nauči arapski i da ne zna engleski, ali ipak uz osmeh je objasnio da se seća Sirije kao divne zemlje, gde se nekada lepo živelo, a danas je sve razrušeno. Zbog toga je odlučio da u nekim svojim srednjim godinama nastavi život u Nemačkoj, po njemu sigurnoj zemlji.

- Došao sam iz Beograda i sada sam kupio kartu za Kanjižu. Onda idem u Mađarsku, pa u Nemačku. Nadam se da ću tamo imati miran život. Sirija nije više zemlja koje se sećam. Sve je puno rata, ubistava i bede - istakao je Yamal iz Sirije.

Migranti u Suboticu dolaze i vozovima, ali izlaze u Aleksandrovu i onda uz prugu nastavljaju svoj put ka sreći i boljem životu.

- Morao sam da odem, jer zemlju kontroliše ISIL. Situacija tamo je veoma teška i loša. Šta mogu da radim u Iraku. Ja sam mlad i želim nov i normalan život. Ne želim da budem ministar i bavim se politikom, nego samo da imam porodicu i dom. Putovao sam 25 dana do Subotice i sada gledam kako da pređem u Mađarsku - kaže Omer iz Iraka.

Predstavnici grada su bili na subotičkoj stanici kako bi se uverili da je situacija stabilna.  Milimir Vujadinović član GV zadužen za socijalna pitanja iz Subotice kaže da je najbitnije da grad pruži bezbednost građanima Subotice, ali i migrantima koji doputuju.

Prema procenama  nadležnih , talas  od nekoliko hiljada izbeglica koje su proteklog vikenda  ušle  u Srbiju , napustiće našu zemlju do srede uveče.

S. I.

Piše:
Pošaljite komentar