Labrador i nemački ovčari otkrivaju drogu, eksploziv...
U poslednje vreme zbog terorističkih događaja u Parizu i u Briselu, pa zatim i u drugim delovima planete koji su relativno blizu naših granica, provlače se infomacije i slike koje prikazuju službene pse
u borbi za bezbednost ljudi. Pojačani antidiverzioni pregledi aerodroma (nedavno su pronađene rakete u avionu u surčinskoj vazdušnoj luci), autobuskih, železničkih stanica i ostalih prostora namenjenih raznim skupovima i manifestacijama, postali su deo svakodnevice i kod nas, pa je “Dnevnik” posetio bazu novosadske Policijske uprave u kojoj borave uz vodiče, obučavaju se i treniraju naši četvoronožni prijatelji i dragoceni partneri službi sigirnosti.
Spremni 24 sata za akciju, uz situacije gde mogu da očas posla postanu heroji, su specijalisti za proveru minsko eksplozivnih sredstava, labrador Flek, belgijski ovčar Ogi i nemački ovčar Gas, tragač nemački ovčar Bos, kao iste rase je napadač Hulk. Ali ima ovde i pasa koji se spremaju za službu i uskoro čekaju na testiranja.
- Česte su dojave i vežbe, na primer, pri nedavnoj poseti princa Čarlsa Novom Sadu i okolini sve lokacije koje je on posetio provereli su prethodno policajci koji su vodiči službenih pasa - kaže za naš list šef ove jedinice Željko Furdulović. - Takođe, na skorašnjem evropskom prvenstu u mačevanju za kadete u Novom Sadu svakodnevno su se obavljali pregledi radi provere sigurnosti prvenstveno u vezi s proverom prisustva eksploziva: Neretko se proveravaju dojave,a ponekad se čini da su redovne, o postavljenim bombama u Palati pravde i školama.
- Mi imamo specijalizovane pse za drogu, eksploziv, tragače i napadače. Pas za ekploziv mora biti stabilan i smiren, kad otkrije nešto onda zalegne i markira zaleganje, “zalepi se”, naravno ne bi valjalo da počne da se raduje uz grebanje i da skače kad pronađe to što traži. Psi za narkotike mogu da kidaju, grizu, laju...Isto tako, napadač je uvek spreman za napad. Službeni pas odmah čuje repetiranje oružja, drugačije gleda i ponaša se primereno toj sitauaciji - ističe naš sagovornik.
Furdulović objašnjava da se svakodnevno obavlja obuka, nakon pregleda pasa radi utvrđivanja njihovog zdravstvenog stanja i istrčavanja. Posle toga svaki vodič radi sa svojim psom na poslušnosti, a zatim po specijalnostima.Često se ide u šumu i atare i pri tome menja se što više prostora i prostorija.
- Oni se u obuci najviše obraduju loptici, ali svojoj, kojom se nagrađajuje za uspešno obavljen zadatak. Kazna je malo cimanje povocem, ali se, zapravo sastoji u tome što nema nagrade.
Sve radimo s njima kroz igru. Inače, jako vole da idu na teren, jedva čekaju, pa kad vide da startujemo službene automobile pokazuju ogromnu energiju, neki počinju da trče ukrug dok ne krenemo. U realnim situacijama se ponašaju veoma odgovorno i poslušno, ali bez uznemirenosti. Pucnji, mrak, stepenice i prepreke ih ne remete u akcijama. To je ponaročito važno kad delujemo u nesvakidašnjim uslovima, a brzina je bitna, kao što su sutuacije nakon pljački, traganje za osobom za koju se sumnja da je žrtva krivičnog dela - kaže objašnjava Furdulović.
M. Vujačić
Radni vek do deset godina
Radni vek službenih pasa je od osam do deset godina. Kad odu u penziju, oni se prvo nudi vodičima da ga udome, a kasnije drugima, saznajemo u bazi za vodiče službenih pasa u Novom Sadu.