Krijumčari dizel-goriva noću operišu na Dunavu
Dunav je kao auto-put na kopnu, moćna reka s velikim brojem putničkih i teretnih plovila, gde postoje i česti pokušaji mahinacija i krijumčarenje robe.
Prevashodno se to dešava na stranim teretnim brodovima, čiji pojedini članovi posade, u sadejstvu s našim građanima, pokušavaju da dođu do zarade na nelegalan način.
Slične probleme imaju policije u ostalim podunavskim državama, ali čini se da se pojedine posade istočnih država ističu u takvim rabotama kod nas. Kriminalne radnje se čine u toku noći. Ranije nije bilo čudno da se ugleda čovek nasred reke kako šeta kao duh po vodi, dok je zapravo na cisterni punoj švercovanog goriva koja pluta po površini do ugovorene lokacije na obali. Dunav je noću izuzetno nepregledan pa to krijumčari koriste, ali stoga policija plovi na gliserima uz radarske i sonarne sisteme za noćnu plovidbu.
– Na delu reke koji mi pokrivamo ne beležimo nasilje niti aktivnosti pirata – kaže za „Dnevnik“ zamenik načelnika Regionalnog centra Granične policije Duško Šuman. – Već duži period postoje pokušaji krujumčarenja dizel-goriva s istoka na zapad, i u većim količinama rinfuznog kukuruza, pšenice, đubriva, većinom azotnih, i koksa. Radi se o velikom novcu. Neko vreme je bio znatno zastupljen šverc metalnih otpadih sirovina, ali to sad više nije aktuelno. Moramo stalno biti na oprezu. Oni su dobro organizovani, prate kretanje policije preko osmatrača koji javljaju informacije na terenu i traže na taj način priliku za šverc. Ipak, pripadnici stanice Granične policije na prepoznatljivom pontonu na Keju u Novom Sadu imaju specifične obaveze. Dešava se nereteko da pritrče prolaznici i zatraže pomoć, kao i od svakog drugog policajca, na primer kad pronađu neku stvar ili isprave, ponekad da prijave krivično delo ili prekršaj, na primer krađu ili tuču.
Granična policija iz te stanice, koja je prevashodno granični prelaz, aktivna je od ušća Tise u Dunav do bačkopalanačkog mosta i kontroliše prelazak države granice na dva međunarodna granična prelaza, ovom rečnom i na drumskom nadomak Neština. Na reci kontrolišu putnike, vozila i robu zajedno s carinom i Kapetanijom. Osim redovnih poslova, zajedno s predstavnicima Kapetanije kontrolišu se i plovila na Dunavu, skuteri, čamci, gliseri... Uočljivo je da mnogi ljudi voze bez dozvole i da je velik broj neregistrovanih plovila.
– Turistički brodovi koje kontrolišemo su oličenje kulture i discipline posade i putnika. S njima nemamo nikakvih problema, iako ih standardno profesionalno proveravamo – kaže naš sagovornik. – Kruzeri su impozantna plovila po mnogio čemu, od urednosti i kulturnog pristupa svemu. Oni nemaju problema u obilasku Novog Sada. U poslednje vreme, sačekuju ih autobusi turističkih agencija i organizovano obilaze grad i okolinu – manastire, vinarije, restorane, pešačke zone, što je dosta dobro pokriveno prisustvom pripadnika policijskih ispostava. Oni su ovde bezbedni i tu problema nema, a uočljivo je ponašanje putnika i posade, besperkorno poštovanje zakona. Inače, većinom se radi o starijoj populaciji – navodi Šuman.
On kaže da, nažalost, ima slučajeva kad se pripadnici te stanice Granične policije angažuju i kad neko pokuša samoubistvo, a to češće biva na Vardinskom mostu, i to mahom noću.
– Ima građana koji se odlučuju da skrate sebi život i onda ih mi s našim patrolnim čamcima spasavamao, u čemu smo neretko uspeli, a često se desi da nam se posle svega te osobe zahvale. Mnogi potcenjuju Dunav. On je velika i opasna reka. Ima virova i zaostalih betonskih komada od srušenih mostova. On je veoma brz: brzina vode dole je oko tri metra u sekundi pa su mnoge intervencije zahtevne i neophodan je ozbiljan i profesionalan pristup poslu – napominje Duško Šuman.
M. Vujačić
Godišnje kontrola 12.000 brodova
Stanica Granične policije u Novom Sadu imala je prošle godine promet od 105.000 putnika, 601 putničkog broda, 11.527 teretnih, 45 jahti i čamaca. Otkriveno je deset putnih isprava koje se potražuju u Interpolovoj bazi podataka, 19 prekršaja, od čega 14 po Zakonu o plovidbi i lukama na unutrašnjim vodama.
Na jednom bugarskom brodu lane je otkriveno krijumačarenje evrodizela, a i ove godine je na plovilu s tom zastavom otkriven šverc pogonskog goriva.