IZNUDE: Žrtve se tipuju i nasumično
Naš list je prošle sedmice pisao u jednom danu o dva slučaja iznude u Novom Sadu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu lišili su slobode B. LJ. (27), zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo iznuda u pokušaju. Sumnja se da je od svog advokata tražio 500 evra, a kada je ovaj odbio da mu da novac, pokušao je da ga iznudi pretnjama.
Pretresom stana osumnjičenog, policija je pronašla manju količinu narkotika, pa će protiv njega biti podneta krivična prijava i za neovlašćeno držanje droge.
Za pokušaj iznude tereti se i Novosađanin N. M. (22), kojeg je policija uhapsila u ponedeljak. On se tereti da je pretnjama pokušao da iznudi novac od radnika jedne kladionice, na ime nepostojećeg duga.
- Ova krivična dela čine se neposredno, ali tako što počinilac koji planski i organizovano primenjuje silu ili preti silom i to najčešće anonimno u ime drugog lica. Pod pseudoninima i neretko se obavljaju preko raznih uređaja za komunikaciju, telefonima , mejlovima, društvenim mrežama a znatno ređe pismenima. Kod pretnji ozbiljnost se procenjuje sa subjektivnog stanovišta, a tu je bitno da se oceni da je ona realna, stvarna i uslovno govoreći osnovana, te da oštećena osoba nju doživi kao ozbiljnu - kaže za „Dnevnik“ šef grupe za suzbijanje imovinskih delikata u novosadskoj Policijskoj upravi Branislav Zagorac.
On obajašnjava da izvršioci ovih krivičnih dela pokušavaju da upoznaju lične prilike oštećenog, na primer bračno stanje, radno mesto u detaljima uz one o firmi u kojoj radi, adresu stanaovanja, da bi potom koristio takva saznanja koja je pribavio ne bi li pretnjom izazvao strah, kao najjače oružje. Najčešće se ne preti samo licu od kojeg se iznuđuju novac i vrednosti nego i članovima porodice pa i deci. I to uz prikazivanje ličnih podataka, ne bi li dočarali ozbiljnu i beskrupuloznu nameru. Često izmisle neki dug, a neretko se on svodi na oko 500 evra.
Uspešna policijska borba
Statistika pokazuje da su 2015. godine,na podučju 12 opština Južnobačkog okruga, bila prijavljena 22 krivična dela iznude, jedno u dve sedmice, od kojih su u 16 slučajeva bili n. n. izvršioci. Tri dela nisu u toku te godine rešena, pa je procenat rasvetljenosti za taj period iznosio preko četiri petine. Te godine su zabeleženo i šest dela s poznatim izvršiocima oštećenom.
Naredne godine došlo je do značajnog porasta ovih dela na 41 slučaj, ali i procenat rasvetljenosti je bio preko 87 procenata. Lane je privaljeno 19 iznuda i sve su rešene. U prvih ovogodišnjih osam meseci bilo je 16 iznuda i do sada je rasvetljeno 92 odsto, s tim što se neka dela ne rasvetle iste godine, saznajemo u Policijskoj upravi u Novom Sadu.
- Ova krivična dela najčešće čine muškarci, mlađe i srednje starosne dobi, izvor saznanja prijavljuju obično oštećena lica, ali u znatnoj meri i članovi njihove najuže porodice i prijatelji, kada to oštećeni iz straha neće to da urade. Ponekad, ali mnogo ređe se dolazi do informacija preko građana ili „pogovaranjem“ - navodi Zagorac i dodaje:
- U karakteristične događaje možemo ubrojati onaj koji baš klasično opisuje krivično delo iznude. Imali smo prijavu u februaru ove godine jednog žitelja Sremske Kamenice, koji nam je prijavio da njemu nepoznato lice od njeg iznuđuje 400 evra, preko telefonskog poziva, a uz zahtev da mu taj iznos oštećeni uplati preko pošte. Operativnim radom to krivično delo smo rasvetlili brzo, utvrdili smo identitet lica (26) s područja Novog Pazara. Dozvolili smo mu da dođe do primopredaje novca, i neposredno nakon toga smo ga lišili slobode, pa je delo ostalo u domenu pokušaja. Kanije smo utvrdili, da je ovaj mladić činio ova dela kontinuirano, prema više osooba u Srbiji, pa je i procesuiran na području nekoliko policjiskih uprava. Zanimljivo je da je on preko interneta dolazio do ličnih podataka „žrtava“ koje je odabirao nasumično. Predstavljo je da su mu poznate okolnosti ljudi kojima preti, najavljivao je da će napasti „na život i telo“ i potraživao novac, nakon što je tipovao oštećenog.
Stroge kazne
Iznude spadaju u oblast imovinskih krivičnih dela koja se obavljaju nasilno i opisane su u članu 214 Krivičnog zakonika Republike Srbije. Imaju osnovni oblik i četiri kvalifikovana, a odnose se na situacije u kojima neko ima nameru da sebi ili drugom pribavi imovisku korist silom ili pretnjom prinudi drugoga učini ili ne učini nešto na štetu imovine. Okrivljenima preti kazna zatvorom od jedne do osam godina.
Dva kvalifikovana oblika se odnosu na štetu koja nastaje krivičnim delom, odnosno, ukoliko se pribavi protivpravna imovinska korist u iznosu od preko 450.000 dinara, izvršilac će se kazniti kaznom zatvora od dve do deset godina, a ukoliko se uzme imovinska korist koja prelazi 1.500.000 dinara, kazniće se zatvorom od tri do 12 godina.
Druga dva kvalifikovana oblika se odnose na način izvršenja, i tu se navodi da u situaciji kada se ovo krivično delo počini u okviru grupe izvršilaca kazne će iznositi od pet do 15 godina, ili ako krivično delo izvrši organizovana kriminalna grupa optuženi će se kazniti se s najmanje pet godina zatvora.
Naš sagovornik naglašava da rezultati govore da novosadska policija uspešno rešava krivična dela iznude, te stoga apeluje na građane da se jave ako neko pokuša da ih na ovaj način uznemiri, jer kako kaže ove izgrednike hrani strah žrtve.
M. Vujačić