Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

GDE JE TELO DANKE ILIĆ Advokat Munižaba kaže AKO SE ZA 6 MESECI NE PODIGNE OPTUŽNICA, OSUMNJIČENI IDU NA SLOBODU

15.05.2024. 06:29 06:42
Piše:
Данка Илић
Foto: MUP Srbije

"Gde je telo Danke Ilić?" - ovo ključno pitanje ođekuje u javnosti već mesec i po dana od trenutka kada je otkriveno da je devojčica ubijena.

Osumnjičeni za stravičan zločin i dalje su iza rešetaka, dok se jedan od njih još uvek brani ćutanjem. Ceo slučaj dodatno je zakomplikovala najnovija informacija da DNK devojčice do sada nije pronađen u automobilu u kojem su bili osumnjičeni u momentu navodnog zverskog ubistva.

Advokat Radomir Munižaba za "Blic" objašnjava koji su mogući ishodi ovog zločina, u slučaju da telo nikada ne bude pronađeno.

Na pitanje koji su preostali ključni dokazi koji bi mogli biti korisni tužilaštvu, s obzirom na nedostatak bioloških tragova Danke Ilić u vozilu, Munižaba odgovara da tužilaštvo sigurno raspolaže i drugim dokazima.

Tužilaštvo odlučuje šta i kako, u istrazi je isključena javnost

- U ovoj fazi postupka tužilaštvo je organ koji odlučuje u kom pravcu će ići istraga. U skladu sa pravilima ZKP, u istrazi je isključena javnost, te tužilaštvo sigurno raspolaže i nekim drugim dokazima koji nisu do sada prezentovani u javnosti. Nedostatak tela maloletne Danke i drugih bioloških tragova svakako otežava posao tužilaštvu, a upravo ti dokazi su ključni da bi se podigla odgovarajuća optužnica - tvrdi Munižaba.

U ovoj fazi postupka, kako tvrdi, još uvek je prerano spekulisati o ishodu sudskog procesa i mogućoj osuđujućoj presudi.

- Tužilaštvo je nadležno za kvalifikaciju krivičnih dela. U ovoj fazi postupka je još uvek daleko da se priča o presudi suda i eventualno osuđujućoj presudi za bilo koje krivično delo. Ponovo ističem da je sada sve na tužilaštvu - navodi advokat.

Priznanje ključno za krivični postupak

Munižaba naglašava da je priznanje osumnjičenog ili okrivljenog ključno za krivični postupak, ali je isto tako ključno i da se priznanje potvrdi i drugim izvedenim dokazima.

- Tužilaštvo može podneti optužnicu za krivično delo ubistva i bez bioloških tragova, ali je pitanje da li bi takva optužnica mogla da opstane u sudskom postupku - objašnjava naš sagovornik.

Nameće se pitanje kolika je moguća kazna koja preti ubicama Danke Ilić i koji su ključni dokazi potrebni za izricanje doživotnog zatvora.

- Na ovo pitanje u ovoj fazi ne bih mogao da odgovorim, s obzirom na to da još uvek nije podneta optužnica i u ovoj fazi je i pitanje da li će uopšte i biti podignuta optužnica, jer tužilaštvo ima rok od 6 meseci od lišenja slobode osumnjičenih da podigne optužnicu, te je sada još uvek postupak u fazi istrage - navodi advokat.

GPS može biti ključan dokaz

Ministar Bratislav Gašić je na vanrednoj konferenciji za novinare, na kojoj se govorilo o detaljima ubistva Danke Ilić pokazao i fotografije na kojima su prikazani detalji sa GPS uređaja koji je bio u automobilu kojim su upravljali osumnjičeni za ubistvo. Kako navodi Munižaba, podaci GSP i informacija o baznim stanicama mogu biti ključni dokazi.

- Podaci GPS i informacije o baznim stanicama se mogu smatrati ključnim dokazima za krivični postupak, ali se takođe ti isti dokazi moraju dovesti u vezu i sa drugim dokazima - kaže Munižaba.

Pritvor može da se ukine

Naš sagovornik ističe i da ukoliko se u roku od šest meseci ne podigne optužnica, osumnjičeni moraju biti pušteni iz pritvora.

- Osumnjičeni se u pritvoru nalaze na osnovu rešenja nadležnog suda, te u skladu sa pravilima ZKP-a postoji više osnova da se osumnjičenom odredi pritvor. Ja nemam podatak na osnovu koje tačke je određen pritvor osumnjičenima, ali svakako da pritvor u fazi istrage može da traje najduže 6 meseci pre podizanja optužnice, a nakon optužnice osumnjičenima može da se produži pritvor koji bi mogao da traje čak i do upućivanja okrivljenih na izdržavanje kazne zatvora. Svakako, isto tako pritvor može i da se ukine u bilo kojoj fazi postupka, ili da se zamenu nekim od blažih mera. Ukoliko se u roku od 6 meseci ne podigne optužnica, osumnjičeni se moraju pustiti iz pritvora - zaključuje Munižaba.

Hronologija

Utorak, 26. mart

Dvogodišnja Danka je nestala posle 13 časova ispred pomoćne kuće koju je koristila familija njene majke u Banjskom polju.

Nakon 45 minuta policiji je prijavljen slučaj, a prethodno je majka o tome obavestila svog oca i muža.

Već oko 15 časova je počela potraga u koju su bili uključeni policajci, vatrogasci, pripadnici GSS, ali i dobrovoljci.

Sreda, 27. mart

Policija je ispitivala Dankine roditelje, češljani su svi njihovi kontakti, kompjuteri... Nakon 27 sati MUP je rekao da se ona obustavlja “jer je utvrđeno da se Danka ne nalazi na tom prostoru”.

Nedelja, 31. mart

Pojavio se snimak iz Beča na kojem je, sa dve žene, devojčica koja po uzrastu i frizuri veoma podseća na malu Danku.

Sreda, 3. april

Pronađene Rumunke sa snimka iz Beča, međutim, ispostavilo se da je reč o drugoj devojčici koja je snimljena sa majkom i bakom na stanici.

Četvrtak, 4. april

Šokantan kraj potrage za Dankom, pošto je obelodanjeno da je ubijena u saobraćajnoj nesreći, a zatim zakopana na obližnjoj deponiji.

Identifikovani i uhapšeni radnici “Vodovoda” koji su bili u službenom automobilu kojim su naleteli na devojčicu.

Petak, 5. april

Privedeni Dalibor Dragijević i Radsolav Dragijević, mlađi brat i otac Dejana Dragijevića, određeno im zadržavanje od 48 sati.

Subota, 6. april

Na saslušanju Dejan Dragijević rekao da su mu otac i brat pomogli u sklanjanju Dankinog tela.

Nedelja, 7. april

U pritvoru preminuo Dalibor Dragijević, rođeni brat osumnjičenog za Dankino ubistvo.

Dalibor je pre smrti priznao da je pomogao bratu Dejanu da se reši tela Danke Ilić. On je policiju vodio na više lokacija, ali ni na jednoj nije nađeno telo devojčice.

Četvrtak 2. maj

Radoslavu Dragijeviću, ocu Dejana Dragijevića, produžen je pritvor za još 30 dana. Pritvor je prethodno produžen i Dejanu Dragijeviću i Srđanu Jankoviću, osumnjičenima za teško ubistvo Danke Ilić.

Piše:
Pošaljite komentar