(FOTO, VIDEO) Albanski kriminalci i migranti pokrenuli NOVI TREND, hvale se kako LAKO mogu DA SE REŠE NANOGICA
Albanski kriminalci i migranti su podelili TikTok video zapise u kojima se hvale kako lako mogu da uklone nanogice koristeći samo kuhinjske makaze.
Albanci nazivaju nanogice "britanskim roleksima", pošto je na stotine njih označeno po dolasku u Veliku Britaniju - bilo kao deo njihove imigracione kaucije ili pre deportacije nakon puštanja iz zatvora.
Više video snimaka pokazuje kako se nanogice lako mogu ukloniti, a oni koji ih snimaju često daju uputstva kako da se preseku tanke plastične trake i šta radi.
Komentar na jednom klipu pita: "Ako bih ja svoju presekao i promenio adresu, da li bi to funkcionisalo ili sam i dalje u nevolji?", na šta je odgovor glasio: "Kad to presečeš, ne vraćaj se kući lol".
Nešto ranije je britanska ministarka unutrašnjih poslova rekla da neće isključiti proširenje upotrebe elektronskih uređaja za praćenje na tražioce azila koji stižu na britansku obalu.
Albanian criminals and migrants boast about cutting off 'British Rolex' ankle tags using scisso… https://t.co/UndK4wR41b via @MailOnline
— Yorkshire Lady (@YorkshireLady3) August 28, 2023
U rundi intervjua u nedelju, ona je rekla da Vlada na to gleda kao na jednu od opcija, jer raste zabrinutost zbog kapaciteta imigracionih centara.
Dok se razmatra šira upotreba nanogica, kriminalci koji uklanjaju svoje u video snimcima na društvenim mrežama često deluju kao da nisu zabrinuti zbog pretnje zatvorom.
Britanski "Telegraf" prenosi da je jedan muškarac, koga su pitali gde je policija, lakomisleno odgovorio: "U policijskoj stanici, lol. Ja sam to skinuo sa sebe."
Albanci su činili 28 odsto stranih prestupnika koji su dobili nanogicu 2022. godine, prema podacima do kojih je došao glavni inspektor za granice i imigraciju.
Planovi da se "označe" migranti koji ilegalno pristižu malim čamcima, o kojima se prvi put raspravljalo pre godinu dana, sada su pod novom lupom dok premijer Riši Sunak pokušava da se izbori sa imigracijom i spreči ljude da ilegalno uđu u Veliku Britaniju.
Migranti bi mogli da se prate GPS-om u realnom vremenu i da se više puta dnevno prijavljuju putem tekstualne poruke ili lično službenicima za imigraciju.
Svaki pokušaj uklanjanja oznake i bekstva bi rezultirao automatskim povlačenjem prava na azil ili ostanak u Britaniji.
Jedan izvor je za Telegraf rekao: "O označavanju se razgovara kao o opciji."
Drugi izvor je rekao da bi označavanje takođe moglo da oslobodi imigracione centre za pritvor koji će se koristiti za zatvorenike kako bi se ublažila hronična prenatrpanost.
- Oni razmatraju sve ove opcije. S obzirom na stanje kapaciteta zatvora, to bi moglo da dostigne prelomnu tačku i Vlada to zna - rekao je izvor.
Levičarski aktivisti su ovaj pristup nazvali kaznenim i drakonskim. Tvrde da se oni koji beže u Britaniju radi bezbednosti tretiraju kao kriminalci.
Novi podaci Ministarstva unutrašnjih poslova objavljeni prošle nedelje otkrili su da je zaostatak u britanskom azilu prvi put premašio 175.000.
Ukupno 175.457 ljudi čekalo je početnu odluku o zahtevu za azil u Velikoj Britaniji krajem juna 2023. godine, što je 44 odsto više u odnosu na kraj juna prošle godine. Ovo je bila najveća cifra od kada su aktuelni podaci počeli da se beleže 2010. godine.
Blic.rs