Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

"Dnevnik" otkriva: Za dva promila alkohola – devet meseci bez volana

27.03.2018. 08:39 10:25
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Preticanje kolone preko pune linije, dva ili više prolazaka kroz crveno svetlo za manje od deset minuta, vožnja s više od dva promila alkohola u krvi ubuduće će vozače koštati od 30 do 60 dana zatvora ili kazne rada u javnom interesu od 240 do 360 sati, kao i 14 do 16 kaznenih poena i devet meseci zabrane upravljanja vozilom.

Te, ali i mnoge druge oštrije mere za nepoštovanje saobraćajnih propisa, predviđene su izmenama Zakona o bezbednosti saobraćaja koji će, po rečima stručnjaka, mnoge vozače dovesti u red.

Tako će se nevezivanje pojaseva na svim sedištima u automobilu ili upotreba mobilnog telefona u toku vožnje, umesto dosadašnjih 5.000 dinara, ubuduće kažnjavati duplo većim iznosom.

Zakonom je predviđeno da se deca mogu prevoziti samo u odgovarajućem bezbednosnom sedištu, odnosno na podmetaču za sedenje, u zavisnosti od uzrasta i visine. Ubuduće će sva deca niža od 135 centimetara morati da budu prevožena u atestiranim dečjim bezbednosnim sedištima, a ako su starija od četiri godine, moći će da se prevoze uz obaveznu upotrebu podmetača, takozvanih bustera.

Pooštreni su i uslovi za mlade vozače. Naime, oni ne mogu upravljati vozilom snage motora iznad 80 kilovata sve dok ne steknu spremnost i iskustvo da upravljaju vozilom veće snage, što će procenjivati stručnjak. Za njih je predviđena nulta tolerancija na alkohol, telefoniranje, kao i zabrana vožnje između 23 i šest sati, a moći će da prevoze najviše tri osobe, uključujući i osobu pod čijim nadzorom voze. Probnu vozačku dozvolu, umesto jedne godine, moraće da imaju najmanje dve ili do navršene 21 godine, previđeno je izmenama Zakona o bezbednosti saobraćaja koji je detaljno je pripreman više od tri godine, s ciljem da se otklone nedostaci koji su uočeni u toku proteklih godina.

Novine su predviđene i za auto-škole da bi se povećao kvalitet obuke, i to kroz jedinstveni informacioni sistem u koji će se slivati svi podaci vezani za osposobljavanje kandidata, uključujući i audio i video zapis polaganja ispita.

Predviđeno je i obavezno uspostavljanje video-nadzora prilikom tehničkog pregleda vozila, koji će posebnim programom biti povezan s Ministarstvom unutrašnjih poslova.

Najviša novčana kazna i dalje iznosi 120.000 dinara, ali je sada dodatno pooštrena i predviđena za vožnju pod uticajem alkohola od 1,2 do 2,0 promila, vožnju bez položenog ijednog vozačkog ispita, odnosno za vožnju pod zabranom, prekoračenje od 80 do 100 kilometara na čas van naselja, od 50 do 70 kilometara na čas u naselju i od 50 kilometara na čas u zoni usporenog saobraćaja. Ista kazna je predviđena i za vožnju po neosvetljenom delu puta bez uključenih prednjih svetala, prolazak na crveno ako se na pešačkom nalaze pešaci, preticanje, odnosno obilaženje vozila koje se zaustavilo radi propuštanja pešaka na pešačkom prelazu,  za preticanje kolone pod pratnjom, nepropuštanje vozila pod pratnjom i prelazak preko železničke pruge kada je to zabranjeno.


Najvažnije izmene

- Dozvoljena količina alkohola 0,2 promila

-Probna vozačka dozvola za mlade vozače 2 godine

-Nevezivanje pojaseva na svim sedištima 10.000 dinara

- Upotreba mobilnog telefona u toku vožnje 10.000 dinara

- Prelazak pešaka  van “zebre” 5.000 dinara

- Zabrana vožnje mladim vozačima od 23 do 6 časova

- Prelazak pešaka s detetom van “zebre” 10.000-20.000 dinara

- Dozvoljeno obilaženje preko pune linije


Izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja doprineće da se smanji broj poginulih na putevima u našoj zemlji, ocenjuje Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.

- U odnosu na Zakon iz 2009. godine, novi Zakon o bezbednosti saobraćaja je znatno izmenjen. Zakon prate tehnološke novine, ispravljaju se greške koje su uočene od 2009. do danas, ali i uvode novine za koje se smatra da će smanjiti broj poginulih i povređenih - objašnjava Okanović.


Zaštita dece

Vlada Srbije je 2015. usvojila Srategiju bezbednosti saobraćaja na putevima Srbije, podseća Damir Okanović, kojom je predviđeno da se broj poginulih do 2020. prepolovi u odnosu na 2011. godinu, a osnovni cilj te Strategije, ističe, je da do tada nijedno dete ne pogine u saobraćaju.

- Znatno su pooštrene sankcije za ugrožavanje bezbednosti dece u saobraćaju, pa čak i za roditelje koji na nepropisan način prevoze decu u vozilima - kaže Okanović.


Podseća da je prošle godine poginulo 579 ljudi na putevima, što je pet odsto manje u odnosu na godinu ranije ali, među nesrećno stradalima je bilo četrnaestoro dece.

 D. Nikolić

Piše:
Pošaljite komentar
Stefanović obišao patrolu saobraćajne policije

Stefanović obišao patrolu saobraćajne policije

07.01.2018. 14:07 14:09