Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

„Dnevnik” otkriva: Šta donosi novi Pravilnik o načinu primene ovlašćenja službenika obezbeđenja

06.09.2019. 09:09 09:17
Piše:
Izvor: pixabay.com

Ministarstvo unutrašnjih poslova donelo je novi Pravilnik o načinu primene ovlašćenja službenika obezbeđenja, koji propisuje način rada službenika i redara u vršenju redarske službe na javnim skupovima, a stupio je na snagu 1. septembra.

Novina u Pravilniku je precizno i jasno definisanje rada redarske službe tokom javnih događaja i manifestacija.

U Pravilniku se navodi da služba obezbeđenja ili redar prilikom obavljanja poslova privatnog obezbeđenja i redarske službe može primeniti ovlašćenja u štićenom prostoru, na način propisan zakonom i novim Pravilnikom, a primena ovlašćenja ne sme izazvati štetne posledice veće od onih koje bi nastupile da ih služba obezbeđenja ili redar nisu primenili.

Po novim rešenjima, sužbenik obezbeđenja ili redar će, u svakom konkretnom slučaju, proceniti da li može primeniti ovlašćenje na bezbedan način, odnosno bez ugrožavanja svoje bezbednosti i bezbednosti drugih lica.

„Ako službenik obezbeđenja ili redar proceni da ovlašćenjane može da primeni na bezbedan način, o tome bez odlaganja obaveštava Kontrolni centar ili lice koje rukovodi redarskom službom za vreme održavanja javnog skupa”, navodi se u novom Pravilniku, i dodaje da se pre primene ovlašćenja, službenik obezbeđenja ili redar predstavlja i upozorava lice da će primeniti ovlašćenje, osim ako bi moglo ugroziti bezbednost službenika obezbeđenja, redara ili drugog lica.


Zadržavanje do dolaska policije

Službenik obezbeđenja ili redar, ako su ispunjeni zakonom propisani uslovi za zadržavanje lica, može zadržati lice u prostoru štićenog objekta do dolaska policije. U toku zadržavanja, zadržano lice mora da bude pod neposrednim fizičkim nadzorom službenika obezbeđenja ili redara, radi sprečavanja lica da svojim ponašanjem ili propuštanjem dužne radnje ugrozi svoju bezbednost ili bezbednost drugih lica, izazove oštećenje ili uništenje imovine ili prouzrokuje štetu drugom zakonom štićenom objektu.


Jedna od najvećih novina novog Pravilnika svakako je upotreba gasnog spreja, a službenik obezbeđenja mora biti obučen za pravilno rukovanje.

Pre upotrebe gasnog spreja, upozorava se izdavanjem naređenja: „Stoj, obezbeđenje, upotrebiću sprej!”. Pravilnikom i zakonom je definisano u kojim slučajevima radnik obezbeđenja može upotrebiti gasni sprej. Ukoliko dođe do nereda ili ugrožavanja bezbednosti štićenog objekta, odnosno ako je ugrožena bezbednost ljudi, stiču se uslovi za upotrebu sile pa i spreja. U Pravilniku se, takođe, navodi da će nakon upotrebe gasnog spreja sužbenik obezbeđenja pružiti licu potrebnu pomoć.

Kada je reč o privatnom obezbeđenju s vatrenim oružjem, ono se po pravilu se angažuje pri transportu novca, a u Pravilniku je izričito određeno kada i kako se vatreno oružje upotrebljava.

Pravilnikom je propisano da se pre upotrebe vatrenog oružja upozorava na nači propisan zakonom, a nakon upozorenja, službenik obezbeđenja puni vatreno oružje i dovodi ga u položaj za upotrebu, usmeravajući ga u pravcu lica protiv kog će upotrebiti vatreno oružje. Naglašeno je da se vatreno oružje usmerava prema nevitalnim delovima tela.

„Za vreme dok je oružje spremno za upotrebu, službenik obezbeđenja ne sme da ga usmerava prema drugim licima, a po prestanku uslova za upotrebu, dužan je da bez odlaganja otružje isprazni, ukoči i odloži u futrolu. Pre upotrebe vatrenog oružja potiv lica, službenik obezbeđenja može, radi upozorenja lica, ispaliti jedan projektil u vazduh, ako time ne ugrožava život drugih lica”, stoji u novom Pravilniku o načinu primene ovlašćenja službenika obezbeđenja.

Službenik obezbeđenja neće upotrebiti vatreno oružje kada su ispunjeni uslovi za njegovu upotrebu propisanu zakonom, ako bi time ugrozio život drugih lica.

Kako je ranije rekao sekretar Udruženja Privredne komore Srbije za privatno obezbeđenje Aleksandar Nedić, trenutno u Srbiji postoji više od 400 licenciranih pravnih lica koji imaju licence izdate od MUP-a.

– Oni poseduju više od 800 licenci za obavljanje tih poslova, s tim što jedna firma može imati više licenci – rekao je Nedić, i dodao da te firme imaju više od 35.000 zaposlenih na tim poslovima, a da je prosek plata u tom sektoru između 30.000 i 35.000 dinara.     

D. Nikolić

Autor:
Pošaljite komentar
Pravilnikom do bolje zaštite bezbednosti dece na igralištima

Pravilnikom do bolje zaštite bezbednosti dece na igralištima

04.12.2018. 12:44 12:46