Carinici ZAPLENILI PREKO 15 MILIONA EVRA u hartijama od vrednosti i više od DVA MILIONA U KEŠU
Srpski carinici su od početka godine do kraja juna na graničnim prelazima zaplenili preko 15 miliona evra u hartijama od vrednosti i preko dva miliona gotovog novca u različitim valutama, saznaje „Dnevnik” u Upravi carina.
Istorijska zaplena deviza i hartija od vrednosti ukupne vrednosti 15.117.000 evra zabeležena je sredinom juna na graničnom prelazu Kelbija. Iako su dvojica stranih državljana trvrdili da sa sobom nose samo lični prtljag i dozvoljeni iznos deviza, detaljnim pregledom je na više mesta u automobilu najpre prnađeno oko 117.000 evra. Bilo je tu novca u različitim valutama: 49.700 evra, 53.993 američkih dolara, 14.370 britanskih funti, 5.030 nemačkih maraka, 23.950 ruskih rubalja.
I to nije sve. Pronađene su i tri hartije od vrednosti nemačkih banaka na donosioca, od kojih svaka glasi na pet miliona evra.
Iako se stalno apeluje na putnike da prijave devize koje prenose preko granice, oni i dalje, iz samo njima znanih razloga, skrivaju velike svote novca da bi ga ilegalno preneli.
Tako je tokom prošle godine zaplenjeno preko pet miliona evra u različitim valutama, a godinu dana ranije preko 3,6 miliona. Fantastičan rezultat ostvaren je 2020. godine kada je zaplenjeno oko 7,5 miliona evra.
Prema podacima kojima raspolaže Uprava carina 2019. godine carinici su zaplenili preko tri miliona neprijavljenih evra, a 2018. nepunih tri miliona, koji su se direktno slili u državni buyet.
Jedan od razloga što veliki broj putnika, pre svega onih koji žive i rade u inostranstvu, pokušava da u matične zemlje prenese neprijavljeni novac mogao bi biti osećaj nesigurnosti i egzistencijalnog straha koji donosi globalna kriza i rat u Ukrajini.
Carinici svakodnevno otkrivaju pokušaje krijumčarenja gotovog novca, koji putnici, bez obzira što im je poznat propis o obavezi prijavljivanja suma iznad 10.000 evra, ipak ne prijavljuju i na taj način rizikuju da im novac bude oduzet.
Tako je u sredu, 19. jula, na graničnom prelazu Vatin, dvoje putnika pokušalo da preko granice neopaženo prenese skoro 110.000 dolara.
Prekršaj je otkriven kada je na ulazu u zemlju na red za kontrolu pristigao automobil strane registracije, kojim je putovalo dvoje pomenutih putnika. Prilikom susreta sa carinicima vozač i njegova saputnica rekli su da sa sobom nose lični prtljag i po 10.000 evra gotovog novca, koji su i pokazali.
Međutim, tokom kontrole je u nekoliko kofera sa ličnim stvarima pronađen i novac koji nisu imali nameru da prijave.
Nakon prebrojavanja utvrđeno je da se radi o 109.800 američkih dolara. Putnicima je vraćen iznos koji su prijavili od po 10.000 evra, dok je preostala suma zadržana do okončanja prekršajnog postupka pred sudom.
I šupljine u kolima nepouzdane
Za sakrivanje se, kako navode u Upravi carina, često koriste automobili jer imaju dosta fabričkih šupljina u koje je zgodno sakriti bilo šta, pa i novac.
Međutim, veoma je teško prevariti carinske službenike koji su obučeni za otkrivanje svih vrsta krijumčarenja u čemu im je od neizmerne pomoći i najsavremenija oprema. To su pre svega mobilni skeneri, čiji zraci prolaze i kroz najdeblji čelik. Pored toga, raspolažu i fiber optikom, busterima, aparatima koji mere gustinu materijala, tako da pouzdano mogu da vide da li u nekoj fabričkoj šupljini ima nečega ili ne.
Šverceri novac sakrivaju na svim mestima koje možemo i ne možemo da zamislimo, jer njihova kreativnost nema granica.
Postoje tri modela krijumčarenja, na telu i u telu, u prtljagu i u prevoznim sredstvima, ali carinskim službenicima su, zahvaljujući iskustvu i međunarodnoj razmeni obaveštajnih podataka, dobro poznati svi mogući načini šverca.
Carinici pronalazili devize sakrivene u vekni hleba, donjem vešu, korpi za smeće, obući, ali i tradicionalnom turskom čaju...
Interesantan je događaj s početka godine kada su evri pronađeni u limenci čipsa. Prekršaj je otkriven 24. januara kada je na ulazu u zemlju pristigao automobil stranih registarskih oznaka, kojim je iz Nemačke ka teritoriji AP Kosovo i Metohija putovao tridesetjednogodišnji strani državljanin. Mada je rekao da nema ništa da prijavi i da sa sobom nosi oko 9.000 evra, carinici su detaljnom kontrolom neprijavljeni novac pronašli na nekoliko mesta: u torbici sa dokumentima, u jakni odloženoj na zadnje sedište, naslonu za ruke, pa čak i u limenci čipsa spakovanoj u torbu sa hranom i grickalicama.
Iz Uprave carina podsećaju da se propisi o dozvoljenom iznosu gotovine koja ne podleže prijavljivanju na granici – nisu menjali. Reč je o sumi od 10.000 evra, a svaki iznos veći od te sume treba prijaviti carinskim službenicima prilikom ulaska u našu zemlju, kako bi se prilikom izlaska iz Republike Srbije izbegle sve eventualne neprijatnosti.
D. Nikolić