ALARMANTNO Samo jedna tableta ekstazija može da ubije
NOVI SAD: Droga je postala izuzetno pristupačna i tinejdžerima jer se može kupiti na splavovima, u kafićima, na žurkama, pa, po nekim nezvaničnim informacijama, i u blizini škola.
Samo jedna tableta „ekstazija”, opasne sintetičke droge, može ubiti čoveka. Upravo ta vrsta narkotika je najverovatnije kriva za smrt Sofije S. (16) iz Aranđelovca, ali drugih tinejdžera koji su, nakon uzimanja „ekstazija”, umrli u najstrašnijim mukama. O tome govori i činjenica da je na žurki na kojoj je Sofija stradala jedan mladić izvadio kesu sa sedam tableta. Nesrećna tinejyerka je uzela jednu tabletu, a nakon nekoliko sati doživela je moždani udar i preminula četiri dana kasnije.
Smrt Sofije S. samo je nastavak niza stradanja tinejdžera u Srbiji.
Prva žrtva za koju se sumnja da je preminula usled konzumiranja te opasne droge bila je u Novom Sadu.
Naime, osamnaestogodišnji Zoran V. iz Vrbasa preminuo je krajem aprila nakon što mu je pozlilo tokom jednog muzičkog festivala na novosadskom Spensu. Po nezvaničnim informacijama, utvrđeno je da u telu mladića bilo tragova „ekstazija”, koji se neretko koristi na žurkama uz tehno i rejv muziku.
Podsetimo, ekipa Hitne pomoći pokušala je da reanimira tinejdžera, međutim, mladić je izdahnuo uprkos njihovom trudu i brzoj reakciji. Mladića su svesnog ali nevoljnog, izveli s festivala da bi mu lekari Hitne medicinske pomoći ukazali pomoć. On je razgovarao s lekarima, međutim, njegovo stanje se u jednom trenutku pogoršalo, i pored ukazivanja lekarske pomoći i borbe za njegov život, u ambulantnim kolima Hitne medicinske pomoći na putu ka Urgentnom centru, momak je, nažalost, preminuo.
Za samo sedam dana, juna ove godine, droga je odnela tri mlada života. Smrt Marije M. (16) iz Kragujevca, čije je telo pronađeno u jednom stanu, iu širem centru Kragujevca, N. Š. (18) iz Bačke Palanke, kog je otac zatekao mrtvog u sobi u porodičnoj kući, i Jovana P. (17) iz Beograda, koji se predozirao „ekstazijem” uoči svog osamnaestog rođendana, ne samo da su uznemirili javnost nego su pokrenuli i pitanje kako je moguće da su droge tako lako dostupne maloletnicima.
Svega nekoliko dana ranije, u porodičnoj kući u Bačkoj Palanci, u svojoj sobi, pronađen je mrtav N. Š. Njega je pronašao otac, kada mu je, kako pričaju meštani, bilo sumnjivo što još ne ustaje. Nakon što je zatekao nepomično telo svog sina na krevetu, odmah je pozvao Hitnu pomoć, koja je, nažalost, mogla samo da konstatuje smrt. Stradali mladić nije imao vidljive tragove nasilja na telu, a po nalogu Tužilaštva, uzete su sve toksikološke analize zbog sumnje da se predozirao.
Inače, tablete ekstazi se uglavnom prodaju na žurkama i mogu se naći za oko 500 do 1.000 dinara, dok se marihuana može kupiti na ulici, a cena se kreće od nekoliko stotina dinara pa naviše, u zavisnosti od kvaliteta. Sve više se može čuti da se na popularnim žurkama i splavovima veoma lako može doći do LSD-a, MDMA, spida, marihuane… Pojedinci tvrde da je to postala popularna zabava mladih, a sve te otrove u klubovima neretko prodaju tinejyeri, odnosno srednjoškolci.
Najčešće zbog predoziranja umiru zavisnici od herona, zatim „ekstazija” (MDMA) i od metadona, podaci su Referentne laboratorije za identifikaciju i ispitivanje psihoaktivnih supstanci pri Institutu za sudsku medicinu.
Kod zloupotrebe psihoaktivnih supstanci važna je individualna preosetljivost pojedinca, kao i to da li je bilo primera da više osoba koristi neku drogu koja u istoj količini i istoj dozi daje potpuno različite efekte kod svakog ponaosob. U tableticama ekstazija može se naći više aktivnih supstanci (droga) i u različitim koncentracijama. Samo u 2017. godini u tabletama koje su analizirane u Referentnoj laboratoriji ta koncentracija bila od 21,95 odsto do 50,34 odsto aktivne supstance (do oko 140 mg MDMA u tableti). Pošto sadržaj aktivne supstance u tabletama varira, korisnici lako prave grube greške i unosom istog broja tableta, misleći da su iste jačine, ugrožavaju svoje živote.
Šefica Laboratorije Vera Lukić kaže da „ekstazi”, između ostalog, deluje na termoregulacioni sistem kod ljudi i da kod preosetljivih osoba bukvalno može da „sprži mozak”. Ona je rekla da je veliki problem sa sintetskim drogama i to što je način distribucije promenjen. Nekada je ona do krajnjeg korisnika stizala isključivo preko narko-dilera, a danas mladi mogu da je naruče i preko interneta.
– Ranije smo imali dilere, sada je način distribucije droge promenjen – kaže Vera Lukić, koja je specijalista toksikološke hemije. – Deca mogu preko interneta da poruče drogu i jako je teško stati na put takvom načinu dostave novih psihoaktivnih supstanci. Osim sintetskih opioida, koji se nekada prodaju kao heroin od kojeg su toksičniji više puta, značajna grupa novih psihoaktivnih supstanci su i sintetski kanabinoidi – jedinjenja koja deluju na iste receptore kao i THC, aktivna supstanca u marihuani, ali imaju drugačiju strukturu.
Po rečima stručnjaka, među mladima je trenutno najpopularniji kineski „ekstazi” ili „red bul”. Ta droga se pravi u ilegalnim laboratorijama i pravi je bilo ko. Ali, ko nije vičan tome, napraviće grešku u, recimo, količini hemijskih komponenti. Da bi se dobilo na brzini prilikom proizvodnji, često se dešava da se ne sačeka da dođe do određene hemijske reakcije, zbog čega su sve češća predoziranja i smrt tinejyera. Deca te tablete masovno donose na žurke i gutaju ih, pa je pitanje dana kada će kineski „ekstazi” odneti novu žrtvu jer sintetičke droge čak 12 do 15 puta brže uništavaju organizam od običnih.
D. Nikolić