Zašto je Srbija na 65. mestu po indeksu tehnološkog razvoja
NOVI SAD: Nove tehnologija, Industrija 4.0, to jest četvrta industrijska revolucija, svakako je ključno bojno polje na kojem će se voditi bitka za ekonomski razvoj svake države u budućnosti, a kako sada stvari stoje, mi baš i nismo zauzeli neku posebno dobru startnu poziciju.
Industrija 4.0 je prva industrijska revolucija koja je zakazana unapred. Velika ekonomska kriza i pad proizvodnje naterali su vodeće države Evrope da traže odgovor na pitanje kako da njihove ekonomije ojačaju globalnu konkurentnost. I našli su ga u četvrtoj industrijskoj revoluciji.
„Živimo u vreme četvrte tehnološke revolucije“, istakao je ministar za trgovinu, turizam i telekomunikacije Rasim Ljajić, ali je izneo i podatak da je Srbija danas na 65. mestu od 128 zemalja po indeksu tehnološkog razvoja.
Ministar je dodao da se godišnje u Srbiji osnuje oko 200 IT kompanija.
Govoreći o razlozima zašto je Srbija u sredini liste zemalja po tehnološkom razvoju, Ljajić je rekao:
Kompjuteraši dobro izvoze
Ministar za trgovinu, turizam i telekomunikacije Rasim Ljajić istakao je da IT sektor Srbije od početka godine ima rast od 30 odsto, što je svakako izuzetan rezultat.
„Takođe je veoma važno za srpsku ekonomiju i spoljnotrgovinski bilans IT sektora jer izvoz kompjuterskih usluga premašuje 160 miliona evra godišnje“, rekao je on.
„Postoje tri osnovna razloga: pre svega, još uvek malo izdvajanje za nauku, istraživanje i razvoj, činjenica da imamo veliki odliv mladih i stručnjaka, a treći razlog je nedovoljna veza nauke i privrede“.
Ona je kazao da Srbija izdvaja 0,4 odsto BDP-a iz buyeta za nauku, a kako je rekao, ukupan iznos svih izvora finansiranja na nivou države je 0,8 odsto BDP-a.
„U EU je taj prosek oko dva odsto BDP-a, a naš zadatak je da do 2025. godine povećamo izdvajanja na 0,6 odsto, a kada govorimo u svim izvorima finansiranja, da ta cifra dođe do 1,5 odsto BDP-a“, kazao je Ljajić.
On je rekao i da će se u tom slučaju očekivati daleko bolji rezultati, a to će se postići, kako je kazao, stimulacijom privatnog sektora.
„Privatni sektor ulaže četiri puta manje para u razvoj tehnologija u odnosu na evropske zemlje. Mi danas imamo oko 2.800 istraživača na milion stanovnika, a prosek EU je 5.000 naučnika“, kazao je on, i dodao da Srbija ima oko 5.000 doktora nauka koji rade svuda po svetu.
Isto toliko ima i mladih istraživaca te je, kakao je rekao, to ogroman deficit za našu državu.
„Naša naučna dostugnuća vrlo često ostaju zatvorena u naučnim institucijama jer ne postoji veza s privatnim sektorom, a ta dostignuća ne dobijaju materijalnu valorizaciju u privredi i novim proizvodima i uslugama“, predočio je Ljajić.
On je istakao i da IT sektor u Srbiji koji broji 10.000 preduzeća i da zapošljava oko 20.000, mahom mladih ljudi.
Inače, treba podsetiti i na to da je Industrija 4.0 takozvana četvrta industrijska revolucija, odnosno digitalizacija industrije, čija je suština u povezivanju digitalne tehnologije s industrijskim proizvodima i logistikom, a rezultat je takozvana pametna fabrika, koju karakteriše prilagodljivost, efikasno korišćenje resursa i integracija klijenata i poslovnih partnera u poslovni proces. Koliko se mi tu uklapamo...
D. Urošević