Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Zaposleni kod privatnika opet nagrabusili

29.01.2015. 19:49 14:12
Piše:

Danas je, po Zakonu o radu, istekla važnost starih kolektivnih ugovora, a poslodavci i sindikati imali su obavezu da potpišu nove. Naime, Zakon o radu, koji je stupio na snagu pre pola godine,

predvideo je da socijalni partneri imaju obavezu da potpišu nove ugovore prilagođene izmenjenom radnom zakonodavstvu.

Kolektivni ugovori su za zaposlene veoma važni jer im jedino oni mogu garantovati više nego Zakon o radu. Njime u direktnim pregovorima s gazdama ugovaraju bolju cenu radu, više novca za topli obrok, regres, prevoz, razne naknade, ali i cenu i uslove rada, bolovanje, prekovremeni rad... Drugim rečima, samo ukoliko imaju zaključene kolektivne ugovore, mogu se nadati većoj zaradi, ali i imati garanciju da će se dogovoreno poštovati. Upravo zbog toga mnogo je poslodavaca koji u zakonskom roku nisu pristali na to da sa svojim zaposlenima potpišu nove kolektivne ugovore jer im se mnogo više isplati da primenjuju Zakon o radu, odnosno da usvoje Pravilnik o radu, koji daje samo onoliko koliko zakon propisuje.  I ovoga puta pokazalo se da su kolektivne ugovore uglavnom dobili oni čiji je poslodavac država, a da je on iznostao u privatnom sektoru.

Resorni ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin objašnjava da država ne može nikome narediti da potpiše kolektivni ugovor sa zaposlenima, ali da može preporučiti i ohrabriti poslodavce da što pre nađu prihvatljivo rešenje.

U Uniji poslodavaca Srbije ističu da sindikati u privatnom sektoru nisu žurili da pokrenu proceduru oko novih ugovora, čekajući da stari što duže važe, dodajući da su za sada dobili jedino predlog granskog ugovora za oblast hemije i nemetala.

– Pogledali smo taj ugovor iz hemije i nemetala i smatramo da je korektan – rekao je Nebojša Atanacković iz UPS-a. – U velikoj meri zavisi šta druga strana traži, tako da nekad, ukoliko su ti zahtevi preterani i ne mogu se ispuniti, yaba pregovaranje.

Sindikalci pak ističu da će i kolektivni ugovori pokazati da zaposleni u onim preduzećima u javnom sektoru čiji je vlasnik država dobijaju mnogo povoljnije kolektivne ugovore i mnogo brže.

– Tamo gde jednostavno vrlo teško funkcioniše i privreda uopšte, verovatno ćemo samo prepisati Zakon o radu i nešto mali iznad toga ili uopšte nećemo imati kolektivne ugovore – napominje Zoran Mihailović iz Saveza samostalnih sindikata Srbije.

Svi zaposleni koji su ostali bez potpisanog kolektivnog ugovora nastaviće da rade Pravilniku o radu, koji pruža znatno manje mogućnosti od tog posebnog akta. No, nikada nije kasno da se kolektivni ugovor potpiše. Rok jeste istekao juče, ali, ako se zaposleni i gazde naknadno dogovore, nema pravnih problema za potpisivanje kolektivnog ugovora.

Pomoćnik ministra za rad Zoran Lazić objašnjava da je juče istekao rok do kada su važili stari kolektivni ugovori, a da sindikati i poslodavci treba da nastave pregovore o novim i onog trenutka kada ih potpišu, oni stupaju na snagu.

– Vakuum koji nastaje od 30. januara do zaključenja novog kolektivnog ugovora pokriva se pravilnikom o radu, a tamo gde ga nema, primenjuje se direktno Zakon o radu – rekao je Lazić. – Ukoliko do juče nije potpisan novi kolektivni ugovor, poslodavac ima obavezu da donese pravilnik o radu kojim uređuje radne odnose, odnosno prava, obaveze i odgovornosti zaposlenih i poslodavca u preduzeću.

LJ. Malešević

Moraju da se dogovore

Treba istaći da, ako to već nije urađeno do isteka roka, ni budući kolektivni ugovori ne mogu biti potpisani bez dogovora sindikata i poslodavca. Bez njihovog dogovora ne može čak biti donet ni Pravilnik o radu koji bi pokrivao period do usvajanja novog kolektivnog ugovora. Drugim rečima, gazde koje su odbijale da potpišu kolektivni ugovor do isteka zakonskog roka ne mogu se nadati da će nakon toga imati mogućnost da ih sami pišu. Moraće opet da sednu za sto sa sindikatima i pronađu prihvatljivo rešenje.

 

Piše:
Pošaljite komentar