Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Za domaćinstva u Srbiji gas ostaje po staroj ceni

11.10.2017. 08:57 09:03
Piše:
Foto: EPA/PAVLO PALAMARCHUK

Iako je do početka grejne sezone ostalo još nekoliko dana, u mnogim stanovima su, zbog niskih spoljnih tempertura, koje se noću spuštaju na svega nekoliko stepeni iznad nultog podeoka na Celzijusovoj skali, radijatori počeli da greju. Slično je i u domaćinstvima koja se samostalno zagrevaju, a one koji to čine koristeći prirodni gas, što je i energent koji koristi i najveći broj toplana, sigurno je zabrinulo to što je krajem prošle nedelje iz ruske kompanije „Gasprom” ukazano da bi prosečna izvozna cene gasa za Evropu mogla biti viša nego sada.

Naime, zamenik predsednika Upravnog komiteta „Gasproma” Aleksandar Medvedev rekao je da bi do kraja godine 1.000 kubnih metara moglo moglo koštati 200 dolara, ukazujući na to da je na spot-tržištu 1.000 kubika gasa već iznad 200 dolara.

200 dolara za 1.000 kubika za EU nova cena

Da li će se povećanje prosečne izvozna cene gasa za Evropu odraziti na tržište Srbije ne može se precizno reći, ali je izvesno da promene cene za individualne potrošače neće biti jer je već blizu polovine oktobra, a o mogućoj promeni cene se ne govori. Uz to, da bi se cena promenila,potrebno je da prođe 30 dana pre primene. Pošto nije uobičajeno da se cena menja tokom meseca i brojila očitavaju dva puta, slobodno bi se moglo reći da do daljeg na domaćem tržištu, kada su individualni potrošači gasa u pitanju, ne bi trebalo očekivati promenu cene kubnog metra gasa. A ona je, da podsetimo, u proseku, oko 40 dinara, a sadašnja cena za domaćinstva ista je od juna prošle godine.


Neko u proseku, neko ne

Prosečna cena od 200 dolara za 1.000 kubnih metara gasa za evropske kupce moglo bi / trebalo bi da znači da neko tu količinu plaća manje, a neko više. Slično je i s cenom kubnog metra gasa koju plaćaju individualni potrošači gasa u Srbiji – i tu je reč o proseku. Tako je prosečna cena kubika oko 40 dinara, ali za neke potrošače to znači da kubik plaćaju manje od tog iznosa, a neki više, a razlike nisu zanemarljive. Naime, cena kubika razlikuje se od distributera do distributera, kojih je tridesetak, a u najboljoj poziciji su potrošači čiji distributeri imaju najviše korisnika.


Iako nema najava o eventualnoj promeni, odnosno povećanju cene kubika, ne treba zaboraviti da je od početka godine do sada taj energent skuplji. Doduše, promena cene odnosi se na distributere i nije se prenela na individualne potrošače. U odnosu na četvrti kvartal prošle godine, kada je 1.000 kubnih metra gasa koštao 240,77 dolara, dobavljačka cena gasa za distributere sada je oko 50 dolara viša. Naime, u prvom kvartalu ove godine 1.000 kubika koštalo je 266,70 dolara, u drugom 284,43, a u trećem je za tu količinu bilo potrebno 293,81 dolara. Kolika je cena 1.000 kubika gasa u poslednjem, četvrtom, kvartalu još se ne zna.

40 dinara košta sada kubik u Srbiji

Ipak, zna se da su zbog promena dobavljačke cene distributeri u nepovoljnoj situaciji jer dobavljaču, JP „Srbijagas” moraju platiti više cene, a svojim potrošačima ih ne mogu povećati dok ih ne odobri Agencija za energetiku. Kako je ranije za naš list rekao predsednik Stručnog udruženja za distribuciju prirodnog gasa Milan Gavran, početkom godine postignut je dogovor s JP „Srbijagas” da se razlika u ceni podeli između tog preduzeća i distributera, da se na neki način podeli teret povećanja cene i tako umanji gubitak distributera, koji se svara zbog razlike između nabavne i planske cene, na osnovu koje se formira cena prema krajnjim kupcima.

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar
Bajatović i ministarstvo: Neće biti poskupljenja gasa

Bajatović i ministarstvo: Neće biti poskupljenja gasa

01.09.2017. 19:04 20:22