Vraćanje otete dedovine neće kočiti komasacija
Nacrt zakona o izmeni i dopuni Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju stigao je u Vladu Srbije i očekuje se da će se uskoro naći i pred poslanicima.
Po objašnjenju direktora Agencije za restituciju Strahinje Sekulića, tek kada taj zakonski akt bude stupio na snagu, oduzeto poljoprivredno zemljište moći će brže da se vraća bivšim vlasnicima.
– Najvažnija promena je da se omogući što efikasnije vraćanje zemljišta koje je komasirano – objasnio je Strahinja Sekulić, dodajući da se restitucijom potražuje 85.000 hektara zemljišta te da njegovim vraćanjem ne bi bio ugrožen državni poljoprivredni fond. – To znači da se otklone sve prepreke koje sada postoje. Tu pre svega govorim o Upravi za poljoprivredno zemljište, koja opstruiše postupak. Ako bi se to usvojilo, mi bismo za godinu i po završili proces.
Čelnik Agencije za restituciju ističe da su u predložene izmene ugrađeni mehanizmi kojima država može braniti interese stanovništva na lokalu, kao i da vrati drugo zemljište i ne ugrozi meštane u pojedinim mestima.
Jer, kako tvrdi, jedna od najvažnijih izmena odnosi se na davanje mogućnosti starim vlasnicima da ostvare pravo na zemljište iz komasacije i na takvo rešenje čeka se od početka restitucije.
Naime, odmah po donošenju Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju, bilo je jasno da to pitanj, odnosno vraćanje zemljišta iz komasacije, nije uređeno.
To je ujedno i razlog što je do sada od svih nekretnina najmanje vraćeno oranica.
Inače, u Agenciju za restituciju u zakonskom roku pristiglo je oko 10.000 zahteva za vraćanje poljoprivrednog zemljišta.
U Vojvodini je čak 80 odsto zemljišta komasirano, što znači da se granice parcela sada ne podudaraju sa stanjem
pre komasacije. Sudeći po pristiglim zahtevima, bivšim vlasnicima trebalo bi da bude vraćeno oko 96.000 hektara zemljišta.
Pošto Srbija raspolaže s više od 540.000 hektara državnih obradivih površina, vraćanjem te imovine, odnosno ispunjavanjem zahteva bivših vlasnika, ne bi trebalo da bude ugrožen poljoprivredni fond.
Stari vlasnici i njihovi naslednici pristaju i na to da im ne budu vraćene iste parcele već druge pa čak i u susednoj katastarskoj opštini.
LJ. Malešević
Vraćeno samo 3.497 hektara
Po podacima Agencije za restituciju, do polovine ove godine vraćeno je 3.497 hektara poljoprivrednog zemljišta. Najviše oranica vraćeno je u opštinama Sombor, Pančevo, Sremska Mitrovica i Subotica. Nakon dužeg zastoja, vraćanje zemlje počelo je i u opštini Zrenjanin. Na nuli su, odnosno bez ijednog vraćenog hektara, do polovine godine bile opštine Ada, Alibunar, Bačko Gradište, Bečej, Vrbas, Žabalj, Kikinda, Novi Bečej, Senta i Sremski Karlovci. Sve su to opštine s razvijenom poljoprivrednom proizvodnjom.