Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Velika rasprodaja najlošije robe

01.03.2015. 19:43 20:58
Piše:

Dočekali smo nove zakone o trgovini i zaštiti potrošača ali, izgleda, ni ta dokumenta nisu osujetila trgovce u nameri da nas i dalje varaju i vuku za nos. Njihov poseban specijalitet su - sniženja.

Potrošači koji su pomislili da ih, zahvaljujući novoj zakonskoj regulativi, trgovci više neće obmanjivati - ipak su se prevarili. Nije da popusta nema i da nisu značajna, ali je problem u tome što onoga što piše na izlozima, u radnjama nema.

- Merkao sam lepe italijanske cipele i obradovao sam se kada sam video da je u toj radnji sniženje. Međutim, baš njih  nije bilo. Prodavačica mi je rekla da dođem za par dana, da će ih tada vratiti na police. Kada sam pitao po kojoj ceni, rekla je - pa naravno, po redovnoj - priča nam Novosađanin Dragan M. dodajući da su cipele koštale 11.600 dinara. - U  toj radnji, po sniženim cenama, prodavali su jeftiniju obuću, a kvalitetniju su povukli u magacin. Rasprodaja se, zapravo, nije odnosila na ceo asortiman, iako to nigde nije pisalo. Da je zaista sve bilo sniženo 50 odsto, bilo bi i kupaca. 



Tragom neprijatnog iskustva našeg sagovornika, krenuli smo u “inspekciju” po drugim novosadskim radnjama. Sniženja su, doduše, već na izmaku, stigle su nove kolekcije i na popustima je ostala samo roba koja nema prođu čak i na rasprodajama. Rečju - bofl. Međutim, dobrom “šoping oku” nije promaklo to da u nekim izlozima stoje za 30 ili 50 odsto snižene cipele koje u istim tim radnjama viđamo već dve-tri godine. Iako su iz starih kolekcija, našim trgovcima ne pada na pamet da ih pošalju u autlet ili im dobrano spuste cenu kako bi ih prodali. Okrenuvši jedan, odranije nam dobro poznat par, među nekoliko prelepljenih nalepnica isticala se nova cena - ista kao i pre dve godine. Tada su koštale oko 12.000 dinara, a sada, nakon nekoliko poskupljenja i sniženja staju isto toliko.



U drugoj radnji, iz lanca poznate inostrane drogerije, takođe smo doživeli neprijatno iznenađenje. Naime, na polici na kojoj je bio šampon protiv opadanja kose, koji je koštao oko 900 dinara, pisalo je da se uz njega dobije gratis losion od 30 mililitara. Međutim, losiona nije bilo. Kasirka nam je rekla da im u radnju stigne svega par takvih losiona i da se rasprodaju za par sati. Na pitanje zašto onda ne skinu obaveštenje o poklonu nije znala odgovor.



U organizacijama za zaštitu potrošača objašnjavaju da su žalbe zbog lažnih sniženja i dalje gotovo svakodnevne. A da građani reaguju na akcije, pokazuje podatak da proizvodi koji su na sniženju beleže i do 70 odsto veći promet nego inače.– Postoje pravila kako se oglašava akcijska roba: izdvajanjem na vidljivo mesto, sa istaknutom cenom pre i posle pojeftinjenja, a ukoliko rok upotrebe ističe, i to treba jasno da bude istaknuto – objašnjavaju u Centru za zaštitu potrošača.



- Najčešće su prevare s oglašenom visinom sniženja, odnosno pogrešnom informacijom o tome da li je roba stvarno snižena, recimo za 70 odsto, ili nije. Problem kod rasprodaja su i male količine robe koja se nudi u akciji, pa se neretko desi da se ono što je na sniženju rasproda veoma brzo. Pritom trgovac i dalje u izlogu reklamira veliki popust, a da od te robe zapravo nekada nema niti jedan primerak. Trgovac mora odrediti koju količinu robe čiju akciju oglašava mora i da poseduje u prodavnici ili u zalihama, ali to nije slučaj - kaže Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije.



S. Gluščević



Debele kazne



Potrošači koji požele nešto da urade povodom lažnih sniženja mogu da se jave nekoj od organizacija za zaštitu potrošača. Oni će zatim da alarmiraju tržišnu inspekciju, koja će potom da izađe na teren. Tu se krši i Zakon o oglašavanju, koji  zabranjuje oglašavanje kojim se primalac oglasne poruke dovodi u zabludu u pogledu cene proizvoda. Za to je propisana  kazna za privredni prestup u iznosu od 300.000 do 3.000.000 dinara.



 

Piše:
Pošaljite komentar