Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Slovačkoj i Češkoj rado zapošljavaju srpske radnike

25.01.2017. 19:57 11:39
Piše:

I dok u Srbiji nema dovoljno radnih mesta, u zemljama srednje Evrope radnici nedostaju i potražnja za radnom snagom je velika, pre svega u industrijskim zonama

i najčešće u automobilskoj industriji, pa se mnogi naši građani odlučuju da odu u inostranstvo da bi obezbedili egzistenciju. Odlazak građana Srbije za poslom u druge zemlje motivisan je boljom zaradom jer je dnevnica viša te se za tri meseca rada, na koliko se, bar prvi put odlazi, i štedljiv život, može kući doneti oko 1.000 evra.

To je i razlog što put Slovačke i Češke već duže odlazi mnogo radnika iz Srbije, a na radnom mestu kolege su im najčešće iz Ukrajine, Bugarske i Rumunije. Da li je dolazak i boravak većeg broja radnika iz drugih zemalja u zemljama domaćinima razlog za porast sitnog kriminala teško je reći, ali po pisanju tamošnjih medija, to se događa, a više je i pritužbi na ponašanje stranih radnika i narušavanje javnog reda i mira. Zbog toga se u tim zemljama najavljuje izmena određenih propisa, što bi omogućilo da strani radnici i za najsitniji prekršaj izgube posao i budu deportovani kući.



S radnicima iz Srbije, kako ističu u jednoj od agencija koja obezbeđuje njihov odlazak u Slovačku i Češku, do sada nije bilo nikavih problema, naprotiv. Radnici iz naše zemlje izuzetno su vredni, ističu u toj agenciji, poslodavci ih cene i za radnike iz Srbije – a put tih zemalja otišlo ih je dosta – uvek ima interesovanja i poslodavci žele da baš njih zaposle.



Do radnog mesta u inostranstvu može se doći na nekoliko načina – samostalno, preko agencija koje legalno rade, ali i onih iz sive zone poslovanja – a od toga zavisi i sigurnost boravka i radnog mesta, ali i mnoge druge prateće stvari. Što se tiče radnika koji žele da rade u Slovačkoj, potrebno je da znaju da moraju imati određena dokumenta koja im to omogućuju i na osnovu kojih se potvrđuje legalan boravak u toj zemlji. Osim overene diplome i potvrde da nisu osuđivani, potrebna je i boravišna viza, koja se dobija na osnovu sklopljenog ugovora o radu.



– Takođe, veoma je važno da se radnici po dolasku u mesto u kojem će raditi i boraviti prijave u policiju jer se na taj način izbegava bilo kakav problem i potvrđuje legalan boravak u Slovačkoj – kaže naš sagovornik. – Ukoliko se sve uradi valjano i na vreme, nikavih problema neće biti, a preko legalnih agencija obezbeđuje se boravak i radno mesto i na rok duži od tri meseca, na godinu ili dve.



On ukazuje na to da se, naravno, dešava da neko od radnika ne odgovori zahtevima posla ili poslodavaca, ali do sada takvih slučajeva gotovo da nije bilo. Čak i kad se to desilo, razlog je bio formalan, ali nijedan radnik iz naše zemlje koji je preko te agencije krenuo u Slovačku, nije iz nje vraćen zbog nedoličnog ponašanja.



Inače, za posao za koji se uglavnom angažuju radnici iz Srbije, u fabrikama u kojima se proizvodi za automobilsku industriju, satnica se kreće od oko 2,4 do oko tri evra, pa se za osam sati rada može zaraditi od oko 20 do oko 24 evra, odnosno od oko 2.500 pa do oko 3.000 dinara. Ta zarada jeste veća nego u Srbiji, gde je minimalna satnica 130 dinara te je dnevnica nešto malo viša od 1.000 dinara, odnosno mesečno se u novčanik smesti od oko 21.000 do oko 23.000 dinara, što je raspon od najniže do najviše minimalne zarade u Srbiji.



D. Mlađenović

 

Cene slične kao i kod nas



Radnici koji iz Srbije odu u druge zemlje da rade, ukazuje sagovornik „Dnevnika”, moraju poneti/imati određenu sumu novca da bi premostili period do prve plate. Neki poslodavci u Slovačkoj obezbeđuju smeštaj, neki ne, a cene u toj zemlji veoma su slične kao kod nas pa je trošak za spavanje, prevoz i preharanu relativno lako izračunati.

Piše:
Pošaljite komentar