Tabaković: Bankarski sistem otporan na šokove, svinjetina gura inflaciju
Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković izjavila je danas da je bankarski sistem u Srbiji, uprkos spoljnim izazovima uključujući i Bregzit, ostao stabilan i otporan
na poremećaje iz međunarodnog okruženja.
"Nakon konstantnih pritisaka s kraja prošle i početkom 2016. godine, trebalo je da se dogodi ogroman šok poput Bregzita, koji bi svima ukazao na značaj i posvećenost NBS i ulogu centralne banke u očuvanju stabilnosti", rekla je Tabaković na predstavljanju Godišnjeg izveštaja o stabilnosti finansijskog sistema za 2015.
Turbulencije iz međunarodnog okruženja nisu zaobišle ni Srbiju kao malu otvorenu ekonomiju, primetila je ona, dodajući da NBS nije čekala da Srbiju "zapljusnu talasi neizvesnosti", već je reagovala pravovremeno u saradnji sa Vladom Srbije.
"Delovali smo proaktivno, nepristrasno, a povećana je efikasnost intervencija. Poboljšana je komunikacija sa svim učesnicima i koordinacija sa vladom".
Tabaković je istakla da međunarodni portfolio investitori sa poverenjem gledaju u vladu i finansijsku stabilnost zemlje, i pokazuju da su spremni da dugoročno ulažu u dinarske hartije od vrednosti.
Naglasila je da su intervencijama NBS ublaženi spoljna i unutrašnja neravnoteža i poboljšani uslovi za održiv rast.
Tabaković je rekla da bankarski sistem ostaje adekvatno kapitalizovan i visoko likvidan, što je, kakao je ukazala, potvrđeno i posebnim dijagnostičkim ispitivanjima najvećih banaka u Srbiji.
Ni kod jedne od 14 banaka koje su obuhvaćene istraživanjem, i koje obuhvataju više od 80 odsto aktive bankarskog sistema, nije utvrđen nedostatak kapitala, navela je ona.
Guverner je, predstavljajući rezultate rada centralne banke, istakla da je referentna kamatna stopa snižena za 7,7 odsto na nivo od četiri odsto, da je fiskalni deficit na najnižem nivou od 2008, a dobar rezultat je i niska inflacija.
Prema njenim rečima, dinar je za 19 meseci oslabio dva odsto, a to je učinjeno korišćenjem deviznih intervencija na efikasan način, štedljivo i proaktivno.
Ipak, navodi ona, rešavanje pitanja relativno visokog nivoa loših kredita, NPL-ova, ostaje jedan od prioriteta.
"Prvi rezultati su već vidljivi, učešće NPL-ova je smanjeno i u maju ove godine je iznosilo 20,3 odsto", rekla je ona, napomenuvši da je NBS za sveobuhvatan pristup u rešavanju loših kredita dobila pohvale Evropske komisije i Evropske centralne banke, koje su istakle da bi model po kojem je te kredite rešavala NBS trebalo da primenjuju i druge zemlje.
(Tanjug)
Skuplja svinjetina gura inflaciju za 0,32 do 0,56 odsto
Poskupljenje svežeg svinjskog mesa moglo bi da pogura inflaciju za 0,32 do 0,56 odsto, izjavila je Tabaković, dodajući da bi, ukoliko se to dogodi, međugodišnja inflacija u julu iznosila između 1,4 i 1,6 odsto, umesto 1,1 odsto.
"Ako se ostvare najave poskupljenja svežeg svinjskog mesa i ako postane merljivo ono što već u trgovinama može da se vidi, da svinjsko meso s kostima poskupi za 16,2 do 36 odsto, očekujemo da će taj doprinos inflaciji biti od 0,32 do 0,56 odsto", rekla je Tabaković na predstavljanju izveštaja o finansijskoj stabilnosti za 2015.
To znači, dodala je, da će projekcija inflacije za julu, umesto 1,1 odsto koliko je iznosila aktuelna procena, biti 1,4 ili 1,6 odsto.
Kako je navela, prema očekivanjima centralne banke inflacija bi trebalo da se vrati u ciljani koridor (4,0 odsto plus ili minus 1,5 odsto) krajem ove ili početkom 2017. godine.
Tabaković je ukazala da postoje okolnosti koje utiču na inflaciju a koje su van uticaja NBS, poput cena nafte.
Takođe je dodala da je kretanje cena poljoprivrednih proizvoda uticalo na to da inflacija ne bude u granicama cilja, kao i odlaganje povećanja cene struje.
Formiranje vlade za NBS nije faktor rizika
-Odlaganje formiranja vlade nimalo ne utiče na rad Narodne banke Srbije, izjavila je Tabaković, ističući da centralna banka ne očekuje promenu ekonomske politike vlade koju će formirati Aleksandar Vučić, te to za NBS ne predstavlja nikakav faktor rizika.
"Za nas formiranje vlade ne predstavlja nikakav faktor rizika", rekla je Tabaković.
Tome u prilog, kako je rekla, govori i to što je NBS u februaru snizila referentnu kamatnu stopu, vođena tim uverenjem da će ekonomska politika ostati ista.
"I 'u zoru' izbora smo snizili RKS, suzili smo taj koridor i radimo svoj posao, jer se ni tada nije očekivala promena ekonomske politike koju je vodila ona vlada, a ni u ovoj vladi koju će formirati Vučić", rekla je ona na predstavljanju Godišnjeg izveštaja o stabilnosti finansijskog sistema za 2015.
Tabaković je podvukla da je NBS isto uradila i na prethodnoj sednici Izvršnog odbora kada je takođe snižen koridor i kada je smanjena RKS na četiri odsto.
Da formiranje vlade nije faktor rizika za NBS, nastavila je, dokazuje i interesovanje portfolio investitora u državne hartije od vrednosti.
"Sedmogodišnje obveznice su planule, po sniženoj stopi od 4,7 odsto. A razlog intersovanja investitora jeste politička stabilnost. Međunarodna tržišta na taj način pokazuju poverenje u politiku koja se vodi", rekla je Tabaković.
Upitana, šta ako vladu ne formira Vučić, Tabaković se nasmejala i rekla:
"A šta bi bilo kad bi bilo... Mi smo konzervativna institucija, ozbiljna, bavimo se ozbiljnim podacima, a takve spekulacije su u domenu 'tkanja vetra", navela je Tabaković.
Novine nisu mesto za razgovore o prodaji banaka
Tabaković je dodala da je o zainteresovanosti Sosijete ženeral banke za kupovinu Komercijalne banke čitala u novinama, i poručila da će centralna banka podržati sve tržišne načine za konsolidaciju sektora.
"NBS ne učestvuje u pregovorima. O tome sam jutros pročitala u novinama. Ono što zna javnost jeste da se priprema privatizacija Komercijalne banke, a NBS će podržati sve tržišne načine za konsolidaciju sektora", rekla je Tabaković a pre svega grčkih banaka na tlu Srbije, odvijaju tamo gde im je mesto.
"Ti razgovori ne treba da se odvijaju u novinama i tamo gde to nekome može da nanese štetu", zaključila je.