Stroga kontrola broja zaposlenih u javnom sektoru, funkcionerima sistem plata
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave je pokrenulo postupak kontrole sprovođenja Odluke o maksimalnom broju zaposlenih u javnom sektoru
i upozorilo da je ostalo još desetak dana da se ona sprovede.
Ministarstvo je upozorilo korisnike javnih sredstava da će se strogo kontrolisati sprovođenje Odluke, navedeno je u saopštenju.
Ministarstvo će, "budući da je ostalo još desetak dana do isteka roka za sprovođenje te odluke", tokom kontrole proveravati trenutno stanje u svakom subjektu, kako bi se utvrdilo na koji način i u kojoj meri se poštuje odluka i ustanovilo da nema zloupotreba.
Po utvrđenom stanju o sprovedenoj odluci, Ministarstvo će predati detaljan Izveštaj Vladi Srbije koji će sadržati starosnu strukturu svih koji su dobili otpremnine, broj penzionisanih lica, broj zaposlenih koji su se odlučili na sporazumni raskid radnog odnosa, kao i poslove koji su ti zaposleni obavljali.
Odluka o maksimalnom broju zaposlenih u javnom sektoru je usvojena 2. decembra 2015. na sastanku Upravnog inspektorata tog ministarstva i Inspektorata za rad Ministarstva za rad, socijalna i boračka pitanja, koji je održan 19. januara.
Tada je dogovorena intenzivnija saradnja kako bi se osiguralo da se racionalizacija sprovodi u skladu sa Zakonom o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru i po principima koje je postavilo to ministarstvo.
Ministarstvo upozorava korisnike javnih sredstava da će se poštovanje zakona strogo kontrolisati, te da u toku sprovođenja Odluke vode računa da se racionalizacija vrši kroz reorganizaciju rada koja će omogućiti trajno ukidanje radnih mesta ili smanjenje broja izvršilaca.
Kako je navedeno, nikako proglašavanjem za višak onih zaposlenih čije je radno mesto potrebno i za koje ne postoji zamena na radnom mestu koje se može ukinuti.
Takve su se zloupotrebe dešavale u prošlosti iz ličnih razloga ili jer je takav zaposleni stekao uslov za penziju, kažu u ministarstvu.
Nakon toga su za rad na istim poslovima zapošljavana nova lica, ali sad to neće biti moguće, što znači da bi se dvostruko štetila država: prvo za iznos otpremnine koja se isplaćuje bez opravdanja i koja je u ovim slučajevima po pravilu vrlo visoka i drugo jer umanjuje kapacitet organizacije da izvrši zadatke.
U ovoj fazi racionalizacije u najvećem broju slučajeva, iznalaženje suvišnih radnih mesta bilo je jednostavno, jer se vodilo računa o tome da se broj zaposlenih naročito umanjuje onim korisnicima koji prevazilaze standarde postavljene resornim propisima.
Kako je ranije saopštilo to ministarstvo, usvojenim odlukama koje se tiču zaposlenih na neodređeno vreme u sistemu državnih organa, javnih službi, Autonomne pokrajine Vojvodine i lokalne samouprave i u Ministarstvu unutrašnjih poslova, ukupan broj zaposlenih treba da se smanji za 14.512 i to 8.511 u republičkim organima, 250 u AP Vojvodina i 5.751 u jedinicama lokalne samouprave.
Odluke se odnose na celokupni javni sektor, uključujuci i javna preduzeća na lokalnom nivou, ali ne i na republička preduzeća za koje vlada sprovodi spečificne programe restrukturiranja.
Zakon o nacinu utvrdivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru nalaže da korisnici javnih sredstava prilagode sistematizacije radnih mesta maksimalnom broju i od njih je zatraženo da u roku od 60 dana reorganizuju način rada tako da isti posao mogu obavljati sa manje zaposlenih.
Očekuje se da dodatno smanjenje broja zaposlenih u državi od 20.000 u 2016. godini, pomenuto u Fiskalnoj strategiji, u najvećoj meri ne izgubi posao već pređe na finansiranje po tržišnim principima.
Funkcioneri ulaze u zakon o sistemu plata
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave saopštilo je danas da se, u skladu sa zahtevima javnosti i Svetske banke, radi na izradi rešenja kako bi se funkcioneri, naročito oni u izvršnoj vlasti, uvrstili u Nacrt zakona o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru.
Kako je navedeno, to pitanje je naišlo na pravne poteškoće, s obzirom na nepostojanje jedinstvene regulative koja određuje status funkcionera, a cilj je da se njihove zarade ograniče srazmerno nivou odgovornosti.
Taj zakon neće uređivati plate onih funkcionera koje su u dosadašnjim reformskim procesima već uređene posebnim zakonima, u skladu sa evropskim standardima, i koje predstavljaju garant njihove nezavisnosti, poput sudija, Zaštitnika građana...
Koncept Nacrta zakona o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru izmenjen je tako što se uporedivost poslova postiže najpre razvrstavanjem u 12 platnih grupa, za koje zakon utvrđuje i kriterijume razvrstavanja, kao i opšte opise platnih grupa, stoji u saopšstenju.
Dodaje se da je razrađena i matrica sa rasponom koeficijenata platnih grupa i platnih razreda, što značajno unapređuje transparentnost procesa kojim će se, u skladu sa tim zakonom, zarade u državi međusobno usklađivati.
Takođe, u cilju potpune transparentnosti i uporedivosti, Nacrt zakona obavezuje Ministarstvo državne uprave da redovno objavljuje i ažurira Katalog radnih mesta, odnosno zvanja i funkcija.
Tim katalogom, precizira se, popisani su svi poslovi koji se obavljaju na radnim mestima u javnom sektoru, a takođe će sadržati i popis zvanja, i položaja državnih službenika i službenika u organima autonomne pokrajine i jedinica lokalne samouprave, popis svih funkcija, platne grupe i platne razrede, uzimajući u obzir korektivne koeficijente, u koja su svrstana radna mesta, zvanja, položaji i funkcije.
(Tanjug)