Srbija preskočila 13 država i sad je 77. u svetu
Srbija je na ovogodišnjoj listi Indeksa ekonomskih sloboda zabeležila napredak od čak 13 mesta i sad je među državama u kategoriji ekonomski umereno slobodnih zemalja.
Na najnovijoj listi, koju zajedno prave Heritiy fondacija iz Vašingtona i list Volstrit yornal, Srbija je sa 62,1 poenom zauzela 77. mesto od 178 obuhvaćenih zemalja, što je 2,1 poena više u odnosu na prošlogodišnji indeks. Na lanjskoj listi Indeksa ekonomskih sloboda naša država je bila 90. na planeti.
Srbija je na lanjskoj listi Indeksa ekonomskih sloboda zabeležila napredak i iz „ekonomski uglavnom neslobodnih” zemalja ušla u kategoriju „ekonomski umereno slobodnih zemalja”, a sada je tu poziciji dodatno popravila.Od zemalja u regionu najbolje je plasirana Makedonija, koja je zauzela 47. mesto sa 67,5 bodova. Mađarska je 58. sa 66 poena, Albanija je 59. sa 65,9 poena. Bugarska zauzima 60. mesto sa 65,9 bodova, Rumunija je 61. i ima 65,6 poena. Srbija je 77. sa 62,1 poena, a iza nas su Slovenci na 90. mestu sa 60,6 bodova, Hrvati su na 103. mestu i nakupili su 59,1 bodova, a Bosna i Hercegovina je 108. s 58,6 poena.Prva tri mesta na svetu zauzimaju Hongkong s 88,6 bodova, Singapur ima 87,8 i Novi Zeland 81,6 poena.
Uz evidentant napredak Srbije, u najnovijem izveštaju Heritiy fondacije iz Vašingtona i lista Volstrit yornal stoji i da korupcija u našoj zemlji ostaje tema za ozbiljnu zabrinutost jer je antikorupcijska legislativa relativno slaba. Vlada je načinila napredak u jačanju kompetencije, transparencije u državnoj administraciji i poslovima od javnog značaja. Cilj strategije reforme u oblasti prava 2013–2018. jeste da pojača visoko sudstvo i Državno tužilaštvo.
Jačanje oblasti vlasničkih prava i dalje je izuzetno sporo. Takođe se kaže i da efikasno tržište rada nije u potpunost razvijeno, a sektor neformalnog zapošljavanja ostaje značajan. Vlada je smanjila broj taksi i poreza i pokrenula reformu neefikasnih firmi u državnom vlasništvu da bi smanjila potrebe za državnim finansiranjem, stoji u obrazloženju najnovije liste ekonomskih sloboda.
D. Urošević
Sloboda i bodovi
Indeks rangira i ocenjuje ekonomije država na osnovu rezultata koje ostvaruju u deset područja koja utiču na ukupnu ekonomsku slobodu. To su vladavina zakona, poštivanje principa ograničene vlade, sprovođenje propisa, domaća i međunarodna otvorenost tržišta...
Zemlje su rangirane tako da one koje imaju više od 80 bodova imaju kategoriju „ekonomski slobodnih”. Od 70 do 80 bodova su „uglavnom ekonomski slobodne”. Od 60 do 70 bodova su „ekonomski umereno slobodne”. Od 50 do 60 bodova su „uglavnom ekonomski neslobodne”. Manje od 50 bodova znači da su „ekonomski represivne”.