Smanjiti namete i sivu ekonomiju
Za privrednicima je ostala Godina preduzetništva, a pred njima je čitava decenija. Nadležni iz Vlade Srbije obećavaju bolje uslove poslovanja, a na panel-diskusiji pod nazivom
„Mali biznis, podrška preduzetništvu i perspektive razvoja”, koja je održana u Novom Sadu u kompaniji „Manuel”, jasno se čulo šta uspešni poslenici očekuju od nadležnih. To je smanjenje parafiskalnih nameta, sive ekonomije te obezbeđivanje nižih troškova poslovanja.
Te ideje nisu nepoznate nadležnima. Potpredsednik Vlade Vojvodine i pokrajinski sekretar za privredu Ivan Đoković rekao je da već pripremljen program za lokalne samouprave da ojačaju svoje kapacitete da bi pomogle malom biznisu. Tu je i program u kojem učestvuje Garancijski fond. Oni će pomoći kod star-ap programa, i to sumama od 300.000 do tri miliona dinara podsticaja, odnosno pomoći preko subencionisanja kamata.
– Poznato je da i u razvijenijim zemljama čak 80 odsto biznisa početnika ne preživi ni prvu godinu – kazao je Đoković. – Mi ćemo se truditi da tim programima to svedemo na bar 50 odsto.
On je primeito i da će se privreda brže razvijati ako ne bude vanrednih izbora.
Direktorka prodaje za mala i srednja preduzeća u Sosijete ženeral banci koja je bila i organizator panele, Biljana Pešić rekla je da, sem kredita, preduzetnicima stoje na raspolaganju i druge usluge. To je lizing, za koji se nerado odlučuju, ali zato sve češće biraju usluge faktoringa, odnosno mogućnost unovčavanja potraživanja pre dospeća uz odgovarajuće uslove.
Sekretarka za preduzetništvo u Privrednoj komori Srbije Biljana Simanić rekla je da oni, između ostalog, pomažu i tako što su obezbedili elektronski sve dokumente koje izdaju.
Domaćin iz „Manuela” Siniša Zarin rekao je da se uspeh njegove firme, koja se bavi izradom proizvoda od kože, ogleda i u tome što su lane platili 20 miliona dinara PDV-a. Prodaju povećavaju i tako što traže nove kanale prodaje preko elektronske trgovine, i to uspešno. Novac im stiže i od muzeja starih stvari koji je pored pogona. Prodajom slika tih predmeta dnevno zarade od 500 do 1.000 evra.
Voditelj panela novinar Milan Ćulibrk primetio je da je to iskustvo iz kojeg bi mnogi mogli da se uče.
D. V.