Sertić: Nema više bacanja para u bunar zarad socijalnog mira
Godina koja je pred nama biće po mnogo čemu različita od prethodnih za srpsku privredu. Nesavesnim privrednicima konačno će biti onemogućeno poslovanje, najavljeno je drastično rezanje parafiskalnih nameta,
a 2016. je proglašena i za godinu preduzetništva. A da li ćemo 2016. pamtiti i kao godinu u kojoj je u Srbiji konačno okončan proces privatizacije, pitali smo ministra privrede Željka Sertića...
– Prava privatizacija je u Srbiji odavno završena – kaže Sertić za „Dnevnik”. – Gotovo sva preduzeća i kompanije, ona koja su bila atraktivna za prodaju, davno su prodata i privatizovana. Sada je samo ostalo ono što niko nije hteo ili što je više puta prodato pa su kasnije te privatizacije raskinute. U svakom slučaju, mi ćemo ove godine okončati prodaju svih preduzeća iz portofolija Agencije za privatizaciju. Veliki deo tih preduzeća će otići u stečaj, jer za njih nema zainteresovanih kupaca. Država više nema mogućnosti, niti to želi, da ih, zarad socijalnog mira, i dalje dotira novcem svih građana Srbije, jer se na taj način ubija zdrav deo srpske privrede. Do 31. maja ćemo završiti i priču sa preostalih deset preduzeća u restrukturiranju. Više puta sam rekao da neće biti produženja rokova. Tako da možemo reći da će privatizacija, kako to stoji i u Zakonu, biti konačno završena ove godine.
U 2016. se nadamo privrednom rastu. Od kojih grana očekujete da najviše povuku privredu?
– Zahvaljujući politici privrednih reformi i finanijske konsolidacije Vlada Srbije je, na čelu sa premijerom Aleksandrom Vučićem, napravila odlične rezultate. Oni nam daju mogućnost da i u ovoj godini nastavimo sa privrednim rastom. Podsetiću da je lanjski privredni rast Srbije prevazišao prognoze MMF-a za više od jednog procenta. U ovoj godini taj rast će biti još veći. Verujem da ćemo rešiti problem smederevske Železare, uz pomoć naših kineskih partnera. Takođe očekujem dodatni i uvećan priliv stranih investicija. Dosadašnji tok privrednih reformi u Srbiji prepoznali su i na Duing listi poslovanja Svetske banke. Zato je povećano interesovanje stranih investitora za Srbiju. Usvajanjem novog Zakona o ulaganju i stvaranjem sasvim novog, povoljnog poslovnog okruženja u Srbiji, očekujemo više od dve milijarde evra investicija u ovoj godini. Uz nastavak politike reformi, ali i štednje na svim nivoima, siguran sam da idu bolji dani za srpsku ekonomiju.
Šta Ministarstvo privrede može da učini da se popravi ambijent privređivanja u 2016?
– Mi smo doneli prošle godine čitav niz zakona koji su poboljšali privredni ambijent u Srbiji. To je pre svega Zakon o ulaganjima, koji već donosi prve konkretne rezultate u oblasti investicija. Takođe smo doneli i Zakon o zadrugama, koji uvodi red u zadružnu svojinu i koji će svakako pomoći razvoj sela. Istim tempom nastavljamo i u ovoj godini. Posebno su značajni Zakon o javnim preduzećima, kao i takozvani “zakon o crnim listama”, koji će ubuduće sprečavati nesavesne poslodavce da u nedogled gase i otvaraju nove firme kako bi izbegli plaćanje svojih obaveza i na taj način zakidali i državu, i poslovne partnere i svoje zaposlene. Fond za razvoj će i ove godine nastaviti sa odobravanjem povoljnih kredita pod uslovima koje nemate niti u jednoj komercijalnoj banci. Takođe smo i preko našeg ministarstva krajem prošle godine odobrili sredstva za kupovinu opreme pod izuzetno povoljnim uslovima, odnosno država je učestvovala sa 25 odsto u nabavci mašina za mala preduzeća. Isti program ponovićemo u najskorije vreme. Sa druge strane, ovu godinu smo proglasili godinom preduzetništva i radićemo sve da značajno ojačamo naš privatni sektor.
Puno je parafiskalnih nameta - od lokalnih samouprava do republičkog nivoa. Koliko možete da učinite u saradnji sa Ministarstvom finansija da se oni smanje?
– Ono što je decenijama odlagano, aktuelnoj Vladi Srbije je došlo u zadatak da brzo i efikasno obavi. Tako je i sa raznim parafiskalnim nametima koje opterećuju srpsku privredu, a posebno preduzetnike. O tome često raspravljamo na sednicama Socio-ekonomskog saveta gde predstavnici poslodavaca iznose primedbe na ponašanje pojedinih lokalnih vlasti u pogledu nepotrebnih nameta. Mi pre svega zavodimo red u ovoj oblasti. Ali tu Ministarstvo finansija ima ključnu ulogu. Činjenica je da su mnogi naši privredni subjekti, ali i strani investitori, posebno na lokalu, izloženi nepotrebnim i često karikaturalnim nametima opštinskih vlasti koji tako finansiraju svoje promašene projekte, dodatno stranačko zapošljavanje, partijske aktivnosti... Uvode se mimo plana i dogovora nekakve ekološke i slične takse koje, bukvalno, teraju investitore. Vlada Srbije, u saradnji sa našim partnerima iz MMF-a, Svetske banke, ali i nizom domaćih organizacija i asocijacija koji okupljaju privrednike, radi i na ovom polju, jer smo svi svesni da bez reda u ovoj oblasti nema rasta preduzetničkog sektora niti uspešne domaće privrede.
Siva ekonomija ne samo što prazni državnu kasu već i dovodi one koji legalno posluju u neravnopravan položaj. Šta očekujete od programa njenog suzbijanja u 2016?
– Program koji smo usvojili u decembru prvi je strateški dokument koji predviđa četiri grupe sveobuhvatnih mera za rešavanje ovog problema domaće ekonomije. Predviđeno je da ojačamo institucije, odnosno inspekcijske organe, Poresku upravu, Upravu carina, policiju i sudstvo i unapredimo sistem fiskalizacije. Motivisaćemo prelazak u legalne tokove stvaranjem stimulativnog okruženja za poslovanje. Međutim, ništa od ovih propisa i mera države neće značiti ako mi, kao društvo ne promenimo svest. Moramo shvatiti da svako ko posluje nelegalno, ko ne plaća porez, zakida direktno građane jer utiče na kvalitet usluga koje država pruža u zdravstvu, obrazovanju, socijalnoj zaštiti... A to je loše i za investicije, razvoj.
Kako podstaći razvoj malih i srednjih preduzeća? Ima li Ministarstvo u planu konkretne mere?
– U 2015. smo u velikoj meri završili procese vezane za privatizaciju, donošenje značajnih propisa koji uređuju poslovno okruženje. Doveli smo u red javne finansije i usvojili Strategiju za mala i srednja preduzeća. Time smo stvorili mogućnost da fokus Vlade i Ministarstva privrede, a u smislu sredstava i kapaciteta, usmerimo ka malim i srednjim preduzećima i preduzetništvu. Mi smo 2016. godinu proglasili Godinom preduzetništva. Biće to široka i sinhronizovana akcija cele Vlade kao i drugih institucija i organizacija. Cilj je bolje okruženje za poslovanje i ukidanje prepreka, bolji pristup izvorima finansiranja, povezivanje privrede i nauke u cilju inovacija, unapređenje sistema obrazovanja, edukacija... Želimo da razvijamo duh preduzetništva i motivišemo, posebno mlade ljude, da uzmu sudbinu u svoje ruke. Hoćemo da prekinemo dosadašnju praksu da se svako bori za posao u državnoj službi, već da mladi shvate da po završetku škola i fakulteta, svoj puni zamah, znanje i kreativnost mogu dostići u sopstvenim firmama.
Kakve mere podsticaja planirate u 2016. za strane, a kakve za domaće investitore?
– Pođednake šanse i uslove da ulažu i dobiju podsticaje države za svoja ulaganja imaju i domaći i strani investitori. To je ono što smo kao država dužni da obezbedimo i to smo uradili novim Zakonom o ulaganjima. Možda u ovom trenutku domaće kompanije nemaju veliki investicioni kapacitet, ali sam siguran da će zbog boljeg privrednog ambijenta, fer uslova i mera Vlade, one ojačati i početi mnogo više da ulažu i šire svoje poslovanje. Srbija je sigurna investiciona destinacija i politički stabilna zemlja koja je za kratko vreme napravila značajan i vidan napredak. Ali potrebno nam je još novih radnih mesta, još investicija. Zato je uspostavljen sistem, koji će pružati podršku investitorima. Već sutra, 11. januara, Razvojna agencija Srbije počinje sa radom i adresa je za sve one koji su zainteresovani za ulaganja.
Dušanka Vujošević
Omogućiti pristup jeftinijim kreditima
Približavanje EU i otvaranje pretpristupnih fondova je šansa koju ne treba propustiti. Novac u ovoj fazi nije namenjen direktno privredi, ali indirektno kroz različite programe može da joj puno znači. Može li Ministarstvo da pomogne privrednicima da se bolje snađu i iskoriste sredstva koja su im na dohvat ruke?
– Pored dvostruko veće finansijske podrške Ministarstva i postojećih kreditnih linija komercijalnih banaka za MSPP u Srbiji, ponuda sredstava za razvoj poslovanja malih i srednjih preduzeća nije dovoljna. Želimo to da promenimo, i zato su veoma značajni fondovi EU. Od ove godine možemo da koristimo sredstva jednog od najznačajnijih programa EU, a to je COSME program. Tu je jedan od najznačajnijih ciljeva unapređenje izvora finansiranja, odnosno pristup jeftinijim kreditima, što znači da će koristi imati direktno privrednici. Ministarstvo privrede će u saradnji sa Privrednom komorom Srbije organizovati seriju promotivnih aktivnosti kako bi se privrednici što bolje informisali o mogućnostima koje su otvorene u okviru ovog, ali i svih drugih programa EU i države.