Selenča regionalni lider organske poljoprivrede
Kada se u Srbiji pomene organska proizvodnja, mnogima, naročito Vojvođanima, prva asocijacija je – Selenča. U toj oazi zdrave hrane, ima tome već pet godina, kao rezultat organizovanja i okupljanja vojvođanskih
proizvođača koji su uplovili u „organske“ vode, nastao je Centar za organsku proizvodnju (COPS). Baštineći iskustvo svojih članica, znanje struke i nauke, udruženje je preraslo u instituciju referentnu za tu poljoprivrednu delatnost, ne samo u Srbiji već i celom regionu.
– COPS okuplja 217 članica, fizičkih i pravnih lica – ističe u razgovoru za „Dnevnik” koordinatorka projektnog tima u COPS-u Biljana Viduka, napominjući da su članice razvrstane u tri sektora, od sirovinske baze, preko proizvodnje do prerade. – Najbolje je organizovan klaster iz oblasti organske poljoprivrede u regionu, čije su članice preduzetničke organizacije koje u tom sektoru upravljaju najvećim kapitalom, imaju najveći potencijal za dalji razvoj i najveće prisustvo na tržištu u regionu.
Udruživanjem u Centru, njima je olakšan pristup i praćenje zakona, uredbi i mera nadležnih institucija, a što je najvažnije, omogućeno im je da jačaju kapacitete, s obzirom na to da se neprestano organizuju edukacije u oblasti organske porizvodnje u kojima učestvuju akademske, naučnoistraživačke, razvojne institucije i univerziteti. Takođe, mogu računati na pomoć pri uvođenjenju i primeni standarda i sertifikacija, olakšan im je pristup inputima za proizvodnju, sigurniji im je otkup sirovina, a imaju podršku i u pripremi zahteva za dodelu subvencionisanih i kreditnih sredstava, pristup fondovima EU....
Osvrćući se na edukaciju proizvođača koju COPS organizuje za svoje članice, ali i sve druge, Biljana Viduka napominje da je samo kroz Centar za učenje u okviru tog udruženja, poslednju godinu prošlo više od 600 ljudi.– Redovno organizujemo teoretske i praktične edukacije u vidu Otvorenih škola po FAO metodologiji. U pripremi su i materijali za učenje na daljinu, koji će u 2016. biti dostupni svim zainteresovanim putem našeg portala. Naravno, svi članovi Centra uvek će dobiti savet stručnjaka – naglašava naša sagovornica, posebno ističući projekat „Farm inkubator organske proizvodnje”, prvi takve vrste na teritoriji Zapadnog Balkana, čije je aktivnosti finanisrala Kraljevina Norveška.
Cilj je, dodaje, da se kroz rad „Farm inkubatora” obezbede uslovi za razvoj organske proizvodnje potencijalnim proizvođačima kroz obezbeđivanje zemljišta u organskom statusu, organskog semena i rasada, opreme i mentorstva eksperata koji prate njihov rad.– Nakon napuštanja „Farm inkubatora”, članovi dobijaju podršku u otpočinjanju samostalne delatnosti – veli Biljana Viduka, dodajući da Centar u okviru inkubatora i na demonstracionim poljima u Baču, takođe obezbeđuje uslove i za istraživanja u oblasti organske poljoprivrede.
S. G.
Podrška inovacijama
– U želji da doprinesemo razvoju inovativnih ideja, COPS je s Vojvođanskim klasterom organske poljoprivrede 15. jula ove godine otvorio poziv u okviru Programa podrške istraživačkim, razvojnim i inovativnim idejama u organskoj poljoprivredi. Poziv traje do sredine septembra i namenjen je poljoprivrednicima, istraživačima, studentima svih nivoa studija i učenicima – napominje Biljana Viduka. – Odabrani kandidati će imati na raspolaganju zemljište u organskom statusu, svu neophodnu opremu i alate, kao i mentorsku podršku tokom realizacije istraživačkih aktivnosti.