Šećerana jabuka razdora za Matijevića i Kostića
Najveći proizvođač šećerne repe u Srbiji „Matijević agrar“, koji godinama pokriva od pet do deset odsto ukupno zasejane repe,
smatra da se nikako ne sme dozvoliti da Fabriku šećera „Te -To“ u Senti kupi „MK grupa“, što je ove sedmice najavio njen vlasnik Miodrag Kostić.
Tom biznismenu to bi bila četvrta šećerana jer već ima u posedu šećerane u Kovačici, Vrbasu i Pećincima, koje prerađuju šećernu repu, dok one u Baču, Sremskoj Mitrovci i Kovinu drži zaključane.
Direktor „Matijević agrara“ Zoran Matijević smatra da bi prelazak Fabrike šećera u Senti u ruke „MK grupe“ bio ravan katastrofi.
– To bi bila fatalna greška za šećernu industriju, koja ima perspektivu rasta, zbog obradivih površina i klime! – kaže Zoran Matijević. – Nije tačno da su „MK grupi“ potrebni dodatni kapaciteti jer već ima tri šećerane u vlasništvu, u Baču, Sremskoj Mitrovici i Kovinu, i nijedna ne radi.
Ukoliko „MK grupa“ kupi senćansku šećeranu, kaže on, ona bi verovatno otišla u stečaj, a mašine i postrojenja završili u starom gvožđu.
Matijević upozorava na to da bi preuzimanjem Sente Srbija dobila monopolistu u šećernoj industriji, što MK i sada jeste jer već pokriva više od 50 odsto tržišta, a monopol koristi i danas tako što je u Srbiji kilogram šećera najskuplji u regionu.
– Srbija može doći u poziciju da bude uvoznik šećera, premda naša zemlja ima potencijale da proizvede tri puta više nego sada, čak 1.300 000 tona šećera za tržišta bivših jugoslovenskih republika, Albanije, Rumunije, Bugarske, Grčke, čak i Mađarske, gde je ostala samo jedna šećerana. Srbija sada ima kvotu za izvoz 180.000 tona šećera u EU, ali su izvozne količine podložne izmenama – objašnjava Matijević.
Treba, kaže on, naložiti aktiviranje ili prodaju šećerana u Beogradu, Požarevcu, Srpskoj Crnji, uz već pomenute Kostićeve koje ne rade.
– Normalno je da radimo za manje marže, ali zato treba zaposliti veliku industriju šećera, uz koju se naslanjaju i druge industrije kojima je šećer glavna sirovina. Monopol jednog igrača, koji će to najverovatnije prodati nekoj nemačkoj ili francuskoj grupaciji – već kruže priče da je posao dogovoren – ti isti će ugasiti sve šećerane u Srbiji pa ćemo šećer uvoziti iz Francuske ili Nemačke po duplo većoj ceni, nije dobar – zaključuje Matijević.
Podsećamo da je Komisija za zaštitu konkurencije po službenoj dužnosti nastavila postupak ispitivanja koncentracije, koji je pokrenut na osnovu prijave koju je podnelo DOO „Sunoko“ Novi Sad u vlasništvu „MK grupe“.
Z. Delić
Povećala bi se proizvodnja
Miodrag Kostić je nedavno izjavio da bi kupovinom šećerane u Senti proizvodnja šećera bila još veća i da bismo bili spremniji za ulazak u EU.
– U Srbiji se sada proizvede 350.000 šećera, što je 150.000 tona više nego što je potrebno ovdašnjem tržištu – rekao je Kostić, navodeći da je senćanska šećerana u ogromnoj blokadi zbog čega bi mogla otići u stečaj.