Rod zaglavljen u potopljenim ritovima
Stanje u ritovima na području kanjiške opštine za poljoprivrednike je ravno elementarnoj nepogodi, jer je zbog visokog niova podzemnih voda na 3.500 do 4.000 hektara, onemogućio skidanje većine useva
i obrada zemljišta. Najteža situacija je u kanjiško-adorjanskom ritu gde su parcele ostale pod neobranim kukuruzom, neizvađenom šećernom repom i štetom na lucerištima, a većina proizvođača nije mogla da obavi jesenju setvu i zimsko oranje.
Članica Opštinskog veća Kanjiže za resor poljoprivrede Monika Halas kaže da je upućen zahtev Fabrici šećera „TE-TO” Senta da se proizvođačima, koji nisu mogli da izvade i predaju šećernu repu pomogne u saniranju štete. Ona najavljuje da će opština zajedno sa asocijacijom poljoprivrednih udruženja, Agrarnom unijom opštine Kanjiža uputiti zahtev Pokrajinskoj vladi i Pokrajinskom sekretarijatu za poljoprivredu da se poljoprivrednici za njive u ritovima sa kojih nisu mogli da uberu rod i da ih obrade oslobode obaveze plaćanja naknade za odvodnjavanje.
Rukovodilac deonica melioracionog sistema u kanjiškoj opštini Rudolf Erdeg iz Vodoprivrednog preduzeća DTD „Senta” na području kanjiške opštine, u kojoj je razgranata mreža kanala oko 250 kilometara, objašnjava da je do svega došlo zbog sklopa više nepovoljnih okolnosti, jer je prethodna godina bila jako kišovita jer je u odnosu na prosečnih 500 do 600 milimetara padavina godišnje, a lane je izmereno oko 900. Ta količina padavina se raspodelila uglavnom lane u devet meseci. U prvom pougodištu je bilo preo 400 milimetara pa su podzemne vode sredinom avgusta dosegle maksimum, uoči glavne sezone berbe kukuruza i drugih useva.
Erdeg napominje da je prilike je pogoršala i okolnost da je u septembru palu 170 milimetara padavina, pa su te kiše onemogućile radove u kanjiškom ritu pa je rod ostao na mnogim njivama. Najveći problemi su u kanjiškom ritu, a neobranih kukuruza koji su pod vodom ima i u ataru Malih Pijaca.
Predsednik Agrarne unije opštine Kanjiža Aleksandar Stojanović kaže da je slična situacija u svim ritovima u opštini, a da su najviše pogođeni oni proizvođači koji sve njiva imaju u ritovima, posebno stočari, jer su došli do toga da pored svojih njiva kupovati stočnu hranu.
- Prema našim procenama u ritovima je neobrano oko 70 posto kukuruza, 20 posto sirka i suncokreta i polovina površina pod šećernom repom. Na lucerištima i livadama poljoprivrednici su ostali i bez drugog otkosa deteline i sena. Situacija je dosta ozbiljna i kritična, pogotovo što znamo da ako se na teškim ritskim terenima njive ne obrade u jesen i ostanu bez zimske brazde, te njive ostaju u parlogu, tako da će mnogi poljoprivrednici na ovim njivama imati ispad dve sezone - ukazuje Stojanović.
M. Mitrović
Fale kanalčići
- Kanalski sistem nije uzrokovao ovu nepovoljnu situaciju: Problem je što ritska zemlja je vodonepropusna, pa mora da se sa njiva odvodi manjim kanalčićima do malioracionih kanala koji su u nadležnosti Vodoprivrednog preduzeća DTD „Senta” - objašnjava Rudolf Erdeg.