Rast plata dobar za radnike, a bezopasan za inflaciju
i penzije mogle biti povećane već od naredne godine.
On je istakao da država trenutno ima višak od 40 milijardi dinara i da rebalans budžeta nije neophodan.
– Premijer je obećao da ćemo razmatrati povećanje i da ćemo, u zavisnosti od ostvarenih rezultata, izneti predlog – rekao je Vujović. – Imamo fantastične razutlate i na kraju trećeg kvartala imaćemo osnovu da o tome kredibilno razgovaramo, a koliko, kada i u kojim sektorima, to ćemo prepustiti ciframa i dijalogu koji će se dešavati u preiodu oktobar–novembar.
On je kazao da će se „krajem ove godine, ili sigurno u budžetu za narednu, precizno znati o kojim promenama će biti reč i koliko će građani moći da osete boljitak koji je već sada urađen na fiskalnom planu”.
Vujović je naglasio da je u julu realizovan suficit od 22 milijarde dinara, a da je bio planiran deficit od 83 milijarde, tako da je država imala rezultate 95 milijardi dinara bolje.
– To je ogromna svota – 800 miliona evra bolje nego što je planirano – naveo je Vujović, dodajući da je to ostvareno boljim preformansama u prihodima i rashodima, kao i boljim vanrednim rezultatima u jednokratnim prihodima.
– Povećanje plata ne bi ugrozilo ostvarenu ekonomsku stabilnost, već samo može povećati tražnju, koja je jedan od bitnih elemenata koji mogu pomoći ukupnom oživljavanju privredne aktivnosti i rastu BDP-a – izjavila je guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković.
– Povećanje plata koje bi podstaklo rast agregatne tražnje ne znači da bi došlo do povećanja cena, odnosno do rasta inflacije.
Član Fiskalnog saveta Vladimir Vučković ocenio je da su fiskalni rezultati u 2016. i bolji od planiranih, ali da bi se ostvario plan smanjivanja budžetskog deficita na 0,5 odsto BDP-a do 2019. godine, važna je i kontrola plata i penzija.
– Smatramo da su rezultati u 2016. godini dobri i odlični, da bi deficit budžeta trebalo da bude manji od planiranog. Sada je zato dobar trenutak da postavimo i neke nove srednjoročne ciljeve – rekao je Vladimir Vučković.
– Naš javni dug je visok, 75-76 odsto BDP-a, što je daleko od zakonske granice od 45 odsto, ali i od ekonomske održivosti na dugi rok. Čak i pri deficitu od 0,5 odsto BDP-a, javni dug bi pao na nivo od oko 60 odsto BDP-a tek 2025. godine.
On je ukazao i na to da su kamate koje država plaća izuzetno visoke, i da na taj izdatak odlazi 1,2 milijarda, što je oko 3,5 odsto BDP-a. S tim u vezi, dodao je, važna je i kontrola plata i penzija, a Fiskalni savet smatra da bi za ostvarenje cilja da deficit spadne na nivo od 0,5 odsto BDP-a bilo važno istrajavanje u zamrzavanju plata i penzija, plata i u 2017, a penzija i u 2018.
D. Vujošević
Potrebno strpljenje
Guvernerka Tabaković je rekla i da jedino zabrinjava nestrpljenje koje postoji u javnosti da se vidi konkretan rezultat reformi koje se sprovode.
Apelujući na strpljenje, ona je rekla da se ništa ne može postići preko noći, već je potrebno vreme.