POVRĆE I DALJE SKUPO Krompir oko 100, a kupus oko 80 dinara
Kilogram mladog kupusa sve do pre nekoliko dana koštao je 120 dinara na najprometnijoj Futoškoj pijaci u Novom Sadu, dok je isti taj kupus po marketima mogao da se kupi za nepunih 80 dinara.
Od juče kilogram kupusa i na pijaci košta 80 dinara, a u marketima se cena nije menjala.
- Veća ponuda oborila je cenu ovog povrća na pijaci, kažu proizvođači, jer je kupus počeo da dospeva i na njivama .
Kako kreće sezona povrća tako se i cene spuštaju, ali se uočava da cena starog krompira raste, sada kilogram krompira košta stotinu dinara, a bio je 70 i 80 dinara, dok je kilogram mladih krompirića od 150 do 250 dinara. Prošle godine u ovo doba kilogram starog krompira koštao je na pijacama svega 30 dinara kilogram, a razlog zašto je bio po toj ceni je što ga je bilo u izobilju.
I sada je ponuda dobra, mada se obično na kraju sezone slabije kupuje jer potrošači prednost daju mladim plodovima. Ipak krompir od stotinu dinara navodi na zaključak da cena ovom povrću raste. Međutim, za kupce je najvažnije opet što je u marketima jeftiniji od pijaca ,jer se i stari i mladi krompir prodaju po nižim cenama za 20 do 30 odsto.
Zašto je bolje ići po ručak u markete nego do pijaca proizvođači odgovaraju da je to što pijaca brže reaguje na ponudu i tražnju u odnosu na markete, zato što marketi imaju plan snabevanja i što je na pijacama roba svežnija, jer do potrošača stiže direktno sa njiva.
Iz plastenika već nekoliko sedmica dolazi mladi luk, zelena salata, rotkvice i spanać. Tek sada stiže ovo povrće proizvedeno na poljima. Ali u pogledu koštanja nema razlike. Prvoklasan rod nijednog povrća ne može se kupiti ispod 50 dinara, bar na pijaci. Kilogram spanaća bio je 160 dinara prošle sedmice, a od juče se može kupiti za stotinu dinara. Pad cene je rezultat bolje ponude.
- Marketi ranije ugovaraju velike količine povrća po cenama koje važe u trenutku naruybine i to je razlog zašto je povrće, pa i krompir jeftiniji u marketima nego na pijacama – navodi za “Dnevnik” veliki proizvođač krompira iz Siriga Branislav Zelenović.
On naglašava da u narednim mesecima neće biti velikih odstupanja u pogledu koštanja krompira uprkos visokim cenama energenata, što znači da se kupci moraju navikavati da glavno povrće u ishrani, ubuduće plaćaju po višestruko višim cenama nego samo godinu dana pre.– Proizvođačka cena ovogodišnjeg krompira kretaće se od 40 do 50 dinara po kilogramu, a u malopradaji u zavisnosti od meseca trebalo bi da bude od 80 do stotinu dinara. Potrošače ne treba da plaši, bar za sada , što cene energenata idu na gore, jer veliki povrtari naftu kupuju po subvencionisanoj ceni. Ali je izvesno da domaćeg krompira nećemo imati dovoljno za sopstvene potrebe, već ćemo kupovati iz uvoza, kao što to i sada radimo – naglašava Zelenović.
Povrtar Zoltan Lajko iz Mola navodi da je povrće na pijacama svežije, dok u marketima izlazi pred potrošače posle nekoliko dana provedenih u hladnjačama.
– Marketi kupuju povrće na tone dok pijačni prodavci na tezgama izlažu male količine i na osnovu tih količina prave cene da bi im se iplatio radni dan - ističe Lajko
Po njegovim rečima zelen i šargarepa koje ima na lageru od prošle godine koštaju kao i tokom zime, stotinu dinara odnosno 250 dinara. Šargarepa na veliko kaže košta 45 do 50 dianra, a zelen od 150 dinara pa naviše .
– Još nije dospeo mlad rod čiji su troškovi proizvodnje skuplji za za 70 odsto i to će kupci osetiti –naveo je Lajko.
Z. Delić