Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Žetva na pragu, a otkupnih cena nema na vidiku

09.06.2017. 23:31 23:32
Piše:
Foto: Jaroslav Pap

Mada je do žetve ostalo još dve-tri sedmice, još se ne zna kolika će biti cena pšenice od ovogodišnjeg roda. Lane je otkup krenuo sa 16 dinara, a sada se na Produktnoj berzi u Novom Sadu staro žito prodaje za 17,2 dinara.

Nepoznanica je i kolike će biti cene drugih primarnih poljprivrednih kultura, pre svih uljarica, pošto njihova žetva sledi u septembru.

Poznato je da je jesenas pšenicom posejano oko 530.000 hektara, sojom oko 200.000 i suncokretom oko 220.000 hektara. Berba kukuruza je tek na jesen, a zlatno zrno ovog proleća je posejano na površini od oko 1,05 milion hektara srpskih oranica.

Mada je za neke još rano govoriti o tome koliko će koji usev koštati, proizvođači već, prateći i berzanska kretanja useva, razmišljaju o zaradi. U tome ih slede i otkupljivači, jer bi i oni da znaju unapred koliko će zaraditi, pa spremaju novac da isplate paore a istovremeno pripremaju silose za skladištenje useva. 

– Cena pšenice, ali i soje i suncokreta, formiraće se, kao i svake godine, na osnovu cene na svetskom tržištu i uoči berbe – kaže predsednica Odbora Udruženja poljoprivrede u Prirednoj komori Vojvodine Olga Čurović.

Zadružni savez Vojvodine trebalo bi tek naredne sedmice na izađe u javnost s podatkom o tome koliko je koštala  jesenja setva pšenice, pa bi na osnovu toga, kažu u Savezu, trebalo da se izvede i računica kolika bi mogla biti cena žita ovogodišnjeg roda.

Za jednog od većih prroizvođača soje i suncokreta Baju Ivkovića nema nepoznanice koliko treba da koštaju uljarice. On je na 50 hektara posejao soju, a na stotinu hektara suncokret i kaže da ne bi nikako smeli da imaju cenu ispod lanjske, kada je soja koštala 35 i 36 dinara, a suncokret 34.

– Trenutno je soja  49,5 dinara, što je dobra cena, ali je važno da u trenutku berbe država dozvoli izvoz pa da možemo prodavati rod izvoznicima koji će ga plasirati na druga tržišta – kaže Ivković.

On je deo od lanjskog roda soje dao kooperantu, a ostatak smestio u silos i, kako kaže, nešto i zaradio jer je cena tokom zime uvek malo viša nego u vreme skidanja useva.

Prinos soje i suncokreta, kaže, ove godine će biti prosečan.

Komapanija „Viktorija logistik” spremna je da ove sezone otkupi oko pola miliona tona uljarica, i za to ima spremna tri modela koji su kod proizvođača naišli na dobar prijem jer plaćaju po cenama koje prate kretanja na svetskim berzama i tržišta u zemlji i regionu

Prvi model otkupa je, podseća menayerka iz „Viktorijine” Službe za odnose s javnošću Tamara Veselnović, da dnevna cena traje od početka setve uljarica do žetve, a to podrazumeva da se u tom periodu svakog dana u deset časova objavljuje trenutna tržišna cena za soju i suncokret, koja važi do 15 časova istog dana. Drugi podrazumeva da se pri prijemu zrna na početku kampanje otkupa određuje provizorna cena, a na kraju kampanje krajnja, tržišna cena zrna. Treći model proizvođačima nudi opciju da predaju svoju robu u skladišne kapacitete kompanije, a da je prodaju u trenutku kada im najviše odgovara prateći tržište, pri čemu, ukoliko odluče da uljarice prodaju „Viktoriji”, nemaju troškove lagera.

– Takvi modeli se primenjuju u Evropi pa je kompanija, sledeći ta iskustva, uvela praksu da poljoprivredni proizvođači upravljaju svojim resursom na najmanje rizičan način – kazala je Tamara Veselinović.

Z. Delić

Soja ide „na zeleno”

Ova nedelja je donela turbulentno tržište. U prvoj polovina sedmice zabeležen je izuzetno mali promet preko Produktne berze zbog pada cena. Na tržištu kukuruza je bilo najturbulentnije, jer je njegova cena nastavila da pada drugu nedelju zaredom, što je rezultiralo malim obimom trgovanja u prvoj polovini sedmice. U drugoj polovini tržište se otvorilo, što je rezultiralo najvećim učešćem žutog zrna, kako količinski, tako i finansijski, na robnom tržištu. Ponderisana cena je bila 16,06 dinara kilogram, bez PDV-a, (17,66 din/kg s PDV-om), što je pad od 0,88 odsto.

Pšenicom se trgovalo po cenama višim nego prošle nedelje. Paritet je bio jedan od faktora da se pšenica plaća koju paru više. Ponderisana cena za ovu nedelju je iznosila 17,18 dinara kilogram, bez PDV-a (18,90 din/kg s PDV-om), što predstavlja cenovni rast od 0,78 odsto.

Zrnom soje se trgovalo na približnim cenama kao i prošle nedelje, s blagom korekcijom naniže. Tom uljaricom se trgovalo i „na zeleno” s cenom od 39 dinara kilogram, bez PDV-a, s rokom isporuke od 15. septembra do 15. oktobra 2017. godine. Ponderisana cena zrna soje za ovu sedmicu je iznosila 49,15 dinara kilogram, bez PDV-a (54,47 din/kg s PDV-om), što pretstavlja cenovni pad od 0,74 odsto.

 

Piše:
Pošaljite komentar