Vejavica nije ni okrznula procvetalo voće i uljanu repicu (foto)
Jučerašnja vejavica na početku proleća prekinula je ratare u pripremama za prolećnu setvu primarnih poljoprivrednih kultura, kukuruza soje i suncokreta, ali taj posao može i da sačeka, jer je tek početak aprila.
Ono što je važnije, jeste što sneg i hladnoća nisu naudili voću i tek nikloj šećernoj repi na pojedinim parcelama. Ali ukoliko meteorolozi pogode da će danas i sutra biti mraza, može da strada i voće i repa.
Uljanoj repici, čiji su cvetovi počeli da se žute po njivama, vejavica juče nije smetala, baš kao ni pšenici kojoj ni sneg ni mraz ne mogu ništa.
Profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu prof. dr Zoran Keserović izjavio je za „Dnevnik” da jučerašnji sneg nije naneo štetu voću, ali bi voće moglo da strada od mraza kojeg meteorolozi najavljuju danas i sutra. - Voće je osetljivo na niske temperature, posebno može da naškodi ranim sortama koje su već u cvetu ili su u fazi precvetavanja.
Pšenica u dobroj kondiciji
Što se tiče pšenice, ona je u odličnoj kondiciji, posebno ona koja je posejana u ranoj setvi od 10 do 15. oktobra. - Već je dostigla visini od 30 santimetara, pa i ako bude snega i polegne, uspraviće se - kazao je dr Miroslav Malešević.
Prošle sedmice, podsetio je, usled mraza, stradale su kajsije, ali to izmrzavanje nije nanelo veću štetu kajsijama, a ni drugom voću. Zahlađenje i sneg prekinuli su setvu šećerne repe, koju su ratari počeli da seju pre desetak dana.
Ima njiva gde je već i nikla, pa dr Živko Ćurčić sa Nacionalnog instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad kaže da, sve dok su temperature do nule i stepen, dva iznad, industrijskoj biljci neće biti ništa.
Ali ako se temperatura spusti do minus tri, četri stepena, što se najavljuje u narednim danima, može da strada tanak koren tek iznikle industrijske biljke.
- Kada padne mraz, zemljište se stegne i odseče tek nikli koren - naveo je dr Ćurčić i kazao da semenu repe koja još nisu nikla ne bi trebalo da smeta ovakva klima. - Starije repe, one kod kojih je koren više razvijen, mogu da izdrže niske temperaturei do minus 15 - istakao je dr Ćurčić.
Uljana repica posejana jesenas dobro podnosi ćudi klime na početku proleća, rekla je sa Nacionalog instituta za ratarstvo i povrtarstvo dr Ana Marjanović Jeromela i podsetila da je slično vreme bilo i pre dve, tri godine početkom aprila, ali da nije bilo štete.
- Važno je samo da ne bude olujnog vetra da lomi cvetove i da ovakva klima ne traje dugo. Repica ima više spratova cvetova, pa ukoliko i poneki strada tokom ove vejavice, nadoknadiće se kroz granjanje drugih.
Dr Marjanović Jeromela istakla je da posle zahlađenja ratari obavezno treba uljaricu da zaštite od insekata koji mogu da se pojave zbog ovakve klimatske promene.
Z. Delić