Starim zadrugama do 15 miliona dinara, a novim do 7,5 miliona
Ministar za brigu o selu Milan Krkobabić izjavio je da je usvojen novi program podrške zadrugama za 2021. godinu i istovremeno pozvao zadrugare da se pripreme.
Za te namene izdvojeno je 500 miliona dinara, stare zadruge mogu da računaju na pomoć do 15 miliona, a nove na iznos do 7,5 miliona dinara.
– Program je tu, sada je sve na lokalnim samoupravama i zadrugarima – rekao je Krkobabić.
Vlada Republike Srbije, na sednici od 4. februara 2021. godine, usvojila je Program podrške razvoju zadrugarstva dodelom bespovratnih sredstava za unapređenje poslovanja i tehnološki razvoj zadruga na čitavoj teritoriji Republike Srbije.
To je prvi u nizu programa za poboljšanje uslova života i rada na selu, koje će u toku ove godine sprovoditi Ministarstvo za brigu o selu.
Program podrške zadrugama, praktično, predstavlja nastavak uspešno realizovanog projekta popularno nazvanog „500 zadruga u 500 sela“, u okviru koga je sa čak 1,7 milijardi dinara podržan rad 152 zemljoradničke i poljoprivredne zadruge. Ove godine za unapređenje rada zadrugama predviđeno je čak 500 miliona dinara. koje će biti dodeljeni u toku 2021. godine.
Maksimalan iznos bespovratnih sredstava predviđen po jednoj zadruzi, prema uslovima konkursa koji će biti uskoro objavljen, za novoformirane zadruge iznosi 7, 5 miliona dinara, dok će za stare zadruge biti izdvojeno do 15 miliona dinara po zadruzi.
Prioritet ostaju jug Srbije, nerazvijena, manje razvijena i devastirana područja, kao područja kojima je najviše potrebna briga države, ali će se prilikom odlučivanja o dodeli finansijskih podsticaja voditi računa o zastupljenosti čitave teritorije.
Partner u izradi i realizaciji programa je, kao i do sada, Akademijski odbor za selo SANU, predvođen predsednikom akademikom Draganom Škorićem. Okosnicu saradnje sa Ministarstvom činiće edukacija, transfer znanja i novih tehnologija, kako bi se zemljoradničke i poljoprivredne zadruge u Srbiji u svom poslovanju približile onima u Evropskoj Uniji, bile odgovarajuće pozicionirane na domaćem, ali i konkurentne na stranim tržištima, u čemu će Akademijski odbor za selo imati ključnu ulogu.
Zadružni savez Vojvodine zadovoljan je što će zadruge i ove godine dobiti novac, stare da unaprede bavljenje poljoprivredom, a nove da dobijenim novcem krenu da razvijaju poljoprivredu i lokalnu sredinu -kazao je za “Dnevnik” predsednik Zadružnog saveza Vojvodine Radoslav Jovanov. Po njegovim rečima, Zadružni savez Vojvodine podržaće samo dobre projekte, a to su oni koji imaju viziju razvoja i unapređenja intezivne proizvodnje.
– U protekle tri godine na području Vojvodine 52 zadruge su dobile novac radi unapređenja poljoprivredne delatnosti ,a pretprošle godine od 78 zadruga koje su konkurisale, novčanu potporu dobilo su 22 zadruge, što pokazuje da prolaze snažni i dobri projekti –naveo je Jovanov. Skrenuo je pažnju na to da je posebno značajno da se zadruge osnivaju u malim sredinama, jer zadruge pomažu da se proizvod proda, ostvari egzistencija i poljoprivrednicima olakša bavljenje poljoprivrednom proizvodnjom. Ujedno, zadrugarstvo obezbeđuje ostanak na kućnom pragu, doprinosi razvoju sela i smanjuje nezaposlenost.
Z. Delić