Predviđena VELIKA IZDVAJANJA ZA POLJOPRIVREDU Ko je lažno prijavio da obrađuje zemlju MORAĆE DA VRATI PARE
Rebalansom budžeta koji je u utorak pred poslanicima parlamenta, poljoprivredi dolazi još 34 milijarde dinara, tako da će budžet biti težak rekordnih 114,4 milijarde dinara, što je sedam odsto ukupnih poslovnih prihoda.
-Država će ispuniti sve što je i obećala i ono što je dogovoreno s poljoprivrednicima. Sve što je rečeno da ćemo uraditi, to je sada i potvrđeno ovim predlogom izmena Zakona o budžetu – kaže ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković.
Ministarka naglašava da će sve subvencije za koje je do sada raspisan javni poziv biti isplaćene tokom septembra.
Kako su istakli poljoprivrednici, za sada isplata obećanih subvencija ide po planu, iako se neki žale da im je kasnila, a rešen je i problem s naknadama za odvodnjavanje.
Nema zastoja u isplati subvencija i sav novac koji je u budžetu ministarstva biće utrošen do kraja ove godine – poručuje ministarka.
Ministarstvo poljoprivrede odazvalo se na svaki poziv udruženja poljoprivrednika, saslušalo njihove probleme i krenulo u njihovo rešavanje.
- Kada se saberu sva davanja to su zaista veliki benefiti. Imamo i sasvim nove subvencije. Mnogo je urađeno i sve ono što smo razgovarali sa poljoprivrednicima tokom godine, je prihvaćeno i to se realizuje – kaže ministarka.
A da je bilo problema s obe strane, pokazuju i podaci o broju gazdinstava koja su se prijavila za subvencije, a da se ne bave poljoprivredom.
To neće zaustaviti isplatu subvencija, poručila je ministarka Tanasković.
- Neće se čekati da se obavi kontrola kako bi se subvencija isplatila. Svi će, primera radi, dobiti dobiti suvenciju po hektaru, ali oni koji su se lažno prijavili da obrađuju zemlju, a kontrolom se utvrdi da nisu zaboli motiku, novac će morati da vrate u državnu kasu.
Kako je najveći deo državnog novca namenjen subvencijama, jasno je da su davanja poljoprivrednicima u fokusu. Ministarka kaže da su 114.4 milijarde u budžetu istorijske.
Tanasković je, gostujući na RTS navela šta je sve tokom ove godine odobreno, uvećano i promenjeno, a što se sada formalizuje kroz rebalans.
Ministarka kaže da su, za razliku od pređašnjih godina, ukinuta ograničenja za subvencije za krave za mužu. Tako sad i oni koji imaju do pet krava mogu da predaju mleko pod istim uslovima kao i veliki proizvođači.
- Mleko sada mogu da predaju svi. Nema ni minimuma ni maksimuma i ko se bavi mlečnim govedarstvom može da predaje mleko u mlekare – kaže ministarka.
Značajna promena u odnosu na pređašnje godine je i da se subvencije isplaćuju u godini u kojoj je i raspisan javni poziv za njih. Isplata za subvencije kreće po objavljivanju javnog poziva, a ne mesecima posle, što je do sada bio veliki problem za proizvođače.
Veća izdvajanja znače i veću kontrolu. , odnosno, provera da li novac građana i države ide u ruke onih koji zaista rade poljoprivredu. Ceo ovaj proces je transparentan, a očekuje se smanjenje korušcije i veći red u odluci ko će dobiti koliki podsticaj.
- Do sada su 354 parcele već iskontrolisane i to je 320 gazdinstava. U 280 ima nepravilnosti. Posredi su takve nepravilnosti da niko ne može da kaže zabuna ili greška. Nepravilnosti koje smo proverom ustanovili su takve da je jasno da to nisu poljoprivrednici. To su ljudi koji godinama prijavljaju da obrađaju parcele, a na njima se nalazi šuma koja nije ove godine izrasla, objekat... To nisu obradive parcele, i to godinama unazad. Nema potrebe za zamenu teza i navode slučajna greška jer stanje na terenu svedoči da to nije slučaj. Svi poljoprivrednici su podržali provere – ističe ministarka Tanasković.
Kako dodaje, u kol centru ministarstva bude i preko 2000 poziva i prijava poljoprivrednika za one koji godinama uzimaju novac, a da se ne bave poljoprivredom. Poljoprivrednici žele da se da se to razreši i iščisti, kako bi subvencije dobijali oni koji zaista obrađuju zemlju.
Sve ove provere i uvođenje reda u poljoprivedu mogući su zahvaljujući eAgraru. Sada sa ove distance, kada je eAgrar zaživeo, jasno je da je dobar deo otpora prilikom uvođenja sistema bio upravo zbog moguće kontrole. Ministarka kaže da su javni pozivi ove godine trajali i duže od uobičajenog vremenskog roka pa su i produžavani, upravo da bi se dalo vreme da se poljoprivrednici snađu u ovoj novini.
- Provere i kontrole ne zaustavljaju subvencije. Neće se čekati da se obavi kontrola pa da ide isplata. Svi će dobiti novac, a ako se utvrdi nepravilnost, novac u državnu kasu će morati da vrate – ističe ministarka.
Gazdinstva lažnih poljoprivrednika otići će u pasivan status na tri godine. Oni koji rade na njivama a samo su naveli drugu kulturu od zasejane dobiće opomenu inspekcije da grešku isprave do kraja godine.
Ova godina bila je nepredvidiva kada je reč o klimatskim uslovima, ipak, najveći problem je poslednjih nedelja afrička kuga kod svinja.
- Poslednje dve nedelje nemamo širenje zaraze i, ako smem da kažem, stalo je. Udruženi sa svim drugim sektorima koji su pomogli da suzbijemo i zarazu i paniku, i nelegalni transport, uspeli smo da zaustavimo širenje. To je izuzetno bitno. Na 4.002 domaće svinje je potvrđena afrička kuga, od toga 3.800 je uginulo. Eutanazirano je 38.000 jer to je jedini način da zaustavite širenje tamo gde se pojavi. Novac za eutanazirane životinje se redovno isplaćuje poljoprivrednicima i farmerima koji su imali tu štetu. Pored toga, oko 34.000 svinja je poslato na klanje, i to je jedan od načina da se spasu zdrave životinje sa teritorije na koju je ušla afrička kuga. Bitno sve ovo vreme je bilo i da branimo i spasimo velike farme da u njih ne uđe zaraza – kaže ministarka.
Ona dodaje da su inspektori, veterinari i ostali koji su uključeni u ovu borbu „ginuli na terenu“ i da je rad bio danonoćan.
-Napravili smo pojaseve odbrane i to je dalo rezultat za sada. Nadamo se da će ovaj talas brzo sasvim proći, ali afrička kuga neće nestati. To je bolest svinja za koju nema leka, ona je sada tu, ali je bitno da je zaustavimo, da nemamo masovno širenje i da nemamo paniku među poljoprivrednicima – poručuje ministarka Tanasković.