Počeo uvoz soje i suncokreta
Najveće prerađivačke kompanije u Srbiji i trgovci poljoprivrednom robom počeli su da uvoze veće količine soje iz okolnih zemalja, a ugovorili su i uvoz suncokreta.
Suša je uzela danak na vojvođanskim poljima i sada kada se skidaju usevi jasno je da je soja značajno stradala. Veliki je deficit na našem tržištu pa su se uljare i druge firme iz te branše okrenule uvozu.
Po informacijama portala „Agrosmart”, tonu soje iz Rumunije i Hrvatske uvoznici plaćaju 330-340 evra, a moguće je da će je dovoziti i iz Ukrajine. Na domaćim berzama trenutno je soja znatno skuplja – oko 48 dinara kilogram. Očekuje se da će se cena u narednom periodu kretati oko 400 evra tona, ako je ne obori roba iz uvoza.
Pomenimo, svetske cene nisu visoke kao naše pa je čak na Čikaškoj berzi zabeležena i ona od 290 evra. U Srbiji je soja skupa zbog suše, koja u okruženju ipak nije bila tako katastrofalna kao na vojvođanskim njivama. Procenjuje se manjak od 100.000 do 150.000 tona na tržištu Srbije.
Osim soje, uljare su, po saznanjima „Agrosmarta”, ugovorile i određene količine suncokreta po 300 evra tona u dunavskim lukama, što je približno našim cenama.
Inače, rod soje je upola manji nego prošlogodišnji, a kod suncokreta se očekuje pad od desetak odsto. U Bačkoj i Sremu dosadašnji rezultati žetve nisu ohrabrujući. Kako kažu zaduženi za poljoprivredu u opštini Bačka Palanka, prinosi se kreću od 1.200 do najviše 1.600 kilograma po hektaru. Po podacima PŠ-a Sremska Mitrovica, do sada je najveći prinos soje u Sremu iznosio 1,5 tonu po katastarskom jutru.
Kod kukuruza je situacija specifična – em je rod mali, em velike potražnje nema. Cene izvan Srbije su niže od domaćih pa je izvoz gotovo nemoguć.
E. Dn.