PESTICIDI U ULJANOJ REPICI KAD CVETA POGUBNI PO PČELE Uljarica procvetala tri sedmice ranije nego obično sluti na nevolje, KAKAV ĆEMO MED JESTI OVE GODINE?
Uljana repica, prva pčelinja paša, procvetala je ovog proleća tri sedmice ranije nego proteklih godina zbog suve i tople klime.
Žuti listovi uljarice već nekoliko dana pružaju lep pejsaž duž polja na kojima se odmah pored repice mogu videti i koštnice postavljene radi paše pčela.Jesenas je posejano, procenjuje se, oko 35.000 hektara, manje nego u setvi 2022. godine.
- Visoke dnevne temperature i sušna godina doprineli su da uljana repica pre procveta. Ranijih godina prvi cvetovi su se pojavljivali krajem aprila - kazala je za „Dnevnik” dr Ana Marjanović Jeromela sa Inistituta za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu od nacionalnog značaja. - Sada kada je repica procvetala važno je kakvo će vreme biti tokom vegetacionog perioda jer od klimatskih uslova zavisi težina cveta, a time i koliko će biti repice u žetvi. Kao i svim ozimim kulutrama, i njoj je potrebna kiša i nešto niže dnevne temperature u odnosu na sadašnje. Ukoliko se nastavi sušni i topao period repice, prinosi će biti niži po hektaru jer je tokom cvetanja važno da se seme nalije. Od broja semena zavisi koliko ćemo dobiti repice ove godine.
Prošle godine prinosi repice kretali su se od dve do 3,5 tona po hektaru, a koliko će ove godine biti repice, zbog ćudi klime, nezahvalno je govoriti.
Ne zna se ni kolika će cena biti u žetvi, ali je pre dve-tri sedmice sklopljen prvi berzanski ugovor za novi rod uljane repice od 44 dinara (43,95 dinara) bez PDV-a. I prošle godine repica je otprilike toliko koštala dok je u žetvi 2022. godine uljana repica vredela skoro duplo, oko 80 dinara.
- Repica je prva značajna pčelinja paša, nakon koje pčelari odnose košnice kao osnažene na pašu na bagrem -navela je dr Ana Marjanović Jeromela. - Dobro razvijena pčelinja zajednica može dnevno da sakupi i do četiri kilograma meda. Sa jednog hektara repice u punom cvetu pčele sakupe od 80 kilograma meda pa i do 195 kilograma. Med je žut, brzo se kristališe i dobija belo-sivkastu nijansu, pa je neophodno često vrcanje. Koristi se i za spravljanje šećerno-mednih pogača. Repica ima veliku gustinu cvetova - preko deset miliona, cvet proizvodi veliku količnu nektra - 0,6 miligrama za 24 časa, koji se obrazuje neprekidno i pčele posećuju jedan cvet nekoliko puta. Proizvodi i veliku količinu polena 1-1,3 miligram po cvetu, što privlači pčele iz košnica udaljenih i tri i po do četiri kilometra.
Pčelari koji su izneli košnice na prvu pčelinju pašu očekuju dobru pašu, ali istovremeno upozoravaju ratare da tokom cvetanja uljane repice ne tretirjau repicu, ali ni druge ozime kulture nikavim zaštitnim sredstivma.
- Gotovo svake godine bude štete zbog prekomerne upotrebe hemijskih sredstava jer se ratari ne drže zakona da tokom cvetanja biljaka nije dozvoljena upotreba hemijskih preparata. Zato apelujemo na njih da povedu računa, pogotvo ako vide da se u blizini nalaze koštnice - kazao je predsednik Udruženja „Lipov med” Đorđe Mrkić.
Z. Delić