KREĆE LOV NA LAŽNE POLJOPRIVREDNIKE Evo šta poručuje ministarka poljoprivrede i da će se češljati njiva po njiva
- Ministarstvo poljoprivrede počinje od danas da kontrolišie registorvana poljoprivredna gazdinstva (RPG) koja su se prijavila za subvencije posredstvom digitalne platforme za identifikaciju eAgrar - izjavila je za „Dnevnik” ministarka Jelena Tanasković.
Ona je istakla da su podaci koji su do sada stigli pokazali da je bilo mnogo više zloupotreba nego što se očekivalo.
- Prvi rezultati koje smo dobili nisu optimistični - rekla je Tanasković. - Iskreno smo se svi nadali da će toga biti mnogo manje nego što jeste i danas krećemo u teritorijalne kontrole, kako bi videli šta je to što su ljudi prijavili kroz eAgrar, a šta je snimak pokazao. Da vidimo gde su neslaganja.
Ministarka je pokazala knjigu gde se jasno vide neslaganja koja su uočena do sada.
- Ovde je svaki slučaj pojedinačno i jasno se vidi šta je to što je prijavljeno u eAgraru, a šta je na snimku - rekla je Tansaković. - Neretki su slučajevi da je prijavljena parcela da se obrađuje neka kultura, na primer, pšenica, kukuruz ili šta god, a da je na snimku na toj parceli šuma. Neretko je slučaj da imamo i objekat na toj parceli koji je nelegalno izgrađen, jer je to poljoprivredno zemljište.
Prema njenim rečima, država je sada prvi put u mogućnosti da proveri podatke koje je pojedinac dao kada se registrovao u Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG).
Pokrajinski sekretarijat poljoprivrede otkrio je u proteklom periodu takođe zloupotrebe prilikom dodele subnencija.
Sekretarijat prati ostvarivanje investicije za koju su dobijeni podsticaji u periodu od pet godina, rečeno je „Dnevniku”.
- U prethodnom periodu, u nekoliko desetina slučajeva ostvarenih podsticaja u 2021 i 2022 godini, utvrđene su nepravilnosti, ugovori su raskinuti, a pokrenuti su postupci povraćaja novca sa kamatom. U toku buyetske godine zaključi se nekoliko hiljada ugovora sa korisnicima novčanih podsticaja, što govori u prilog činjenici da poljoprivrednici potroše za ono za šta su ga i dobili.
Ona je naglasila i da se za poljoprivredu izdvaja veliki iznos u buyetu i tu zato mora do postoji kontrola, kako bi se novac koristio adekvatno.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je ranije da je država povećala ratarima subvencije, ali da je preko eAgrara utvrdila, putem satelitskih snimaka, da su podnete lažne prijave za subvencije za čak pola miliona hektara površina koje se ne obrađuju ili za oko 80 miliona evra. Kazao je da je najmanje 20.000 ratara koji su podneli lažne prijave i dodao da je to tek početak u otkrivanja zloupotreba subvencija u poljoprivredi.
Ključnu ulogu u suzbijanju zloupotreba, nema sumnje, imaće Institut BioSens u Novom Sadu, pošto je direktor Instituta za „Dnevnik” rekao da će se u narednom periodu raditi na daljem razvoju digitalnih sistema u poljoprivredi radi uvođenja transparentnosti i unapređenja poljoprivredne proizvodnje.
Biosens je, istakao je, bio ključan u otkrivanju malverzacija radi dobijanja subvencija za obradu njiva. - Pljačka državnih para je sprečana zahvaljujući uvođenju digitilane platforme za idenifikaciju e-agrar, koju su radili stručanjaci novosadskog Insituta, pionira digitalne transformacije poljoprivrede u Srbiji. Insitut Biosens povezao je različite baze podataka - RPG, katastar i platformu E-subvnecije, što je doprinelo da satelitskim snimcima bude vidljiva svaka katastarska parcela.
- Kad dajete subvencije koje su sa 6.000 dinara porasle na 18.000 dinara u ovoj godini, a imate zahtev i da idu na 300 evra, vi morate da pojačate kontrolu - rekla je za „Dnevnik” ministarka Tanasković. - Mora se znati kome dajete subvencije, kao i za koju kulturu dajete koliko.
- Zahvaljujući platformi E-agrar sada je moguće koristiti savremene digitalne sisteme i efikasno utvrditi da li se podaci u RPG i zahtevi za subvencije slažu sa podacima iz katastra i situacijom na terenu na osnovu satelitskih snimaka - objasnio je Crnojević, što praktično znači da ne postoji uopšte mogućnost za zloupotrebe. - Od osnivanja Biosens radi na razvoju različitih digitalnih metoda, alata i platformi za poljoprivredu kako za građane tako i za državnu upravu. Neke od njih uključujući primenu veštačke inteligencije i satelitskih snimaka u monitoringu poljoprivredne proizvodnje za različite namene.
Z. Delić