Kotrljanje ravnicom: Dani lavande na severu Bačke
Mirišljiva polja lavande sve su prisutnija na severu Bačke, a na imanju Elvire Nađ koje se nalazi između Zimonjića i Adorjana, treći put su održani “Dani lavande”.
Istovremeno nedaleko od jezera u Bačkoj Topoli, na plantaži lavande Umetničke kolonije pri tamošnjem Domu kulture, organizovan je “Jun u ljubičastom”.
Umesto dateline koja se tu nalazila na parceli na blagoj uzvišici na obodu rita, Elvira Nađ je zasadila je polje lavande pre osam godina, a zaposleni u Domu kulture u Bačkoj Topoli plantažu su zasnovali pre dve godine, kada je izbila pandemija izazvana korona virusom.
- Sve je više polja pod lavandom, verovatno zbog toga što joj ovo podneblje odgovara, koje je ustvari dno nekadašnjeg Panonskog mora i krajolik podseća na primorje. Iz dosadašnjeg iskustva mogu reći da se vredi baviti uzgojem lavande, pogotovo ako se radi iz ljubavi, jer tako se na kraju se sigurno isplati - ističe Elvira Nađ i dodaje da ima sve više potražnje za lavandom i proizvodima na bazi lavande.
Ona napominje da kada je kupila salaš, prvobitna namera je bila da uzgaja začinsko bilje, ali joj se parče zemlje učinilo dosta velikim za to, jer zahteva dosta ručnog rada.
Ispostavilo se da mediteranskoj egzotičnoj i lekovitoj biljci prija u ovom krajoliku, a da je sve veće interesovanje da obiđu plantažu lavande, pokazala je manifestacija koju je Elvira Nađ ove sezone na svom imanju upriličila od 18.do 23.juna. Posetioci iz okoline, pohrlili su da prošetaju poljem lavande, sami uberu cvetove, naprave bukete i upoznaju se o svojstvima ove biljke i njenoj praktičnoj upotrebi, u svežem i sušenom obliku i u obliku eteričnog ulja.
Da ubere bukete lavande Kinga Varnju je došla iz Bečeja, jer kako veli, obožava miris lavande.
- Volim kod kuće da imam lavandu pa ću bukete koje sam ubrala staviti u vaze za ukras, a koristim ih i protiv insekata. Koristim priliku i da kupim neki od kozmetičkih proizvoda - kaže Kinga Varnju.
Prema rečima Elvire Nađ, svake godine se širi asortiman proizvoda od lavande.
-Prvenstveno, od sušene lavande se prave mirisne vrećice i jastučići jer njena aroma na ljude deluje blagotvorno tako da se koristi za opuštanje i relaksaciju, a pored toga poznato je da lavanda tera insekte pa je u domaćinstvima koriste i u tu svrhu. Veliku primenu ima eterično ulje lavande, upotrebljava se kao aromaterapija, u izradi sapuna i kozmetike. Gotovo u svakom kozmetičkom proizvodu može se naći ulje lavande, dok u svežem obliku se mogu da se spravljaju čaj i sok - objašnjava Elvira Nađ koja je sa članovima njene porodice za zainteresovane posetioce organizovali su i radionice za izradu dekoracija za ulepšavanje stanova, melema od lavande za negu kože i za usne…
Svet lavande u Bačkoj Topoli
Posle manifestacije “Jun u ljubičastom” iz Doma kulture u Bačkoj Topoli najavljuju da će u prvoj nedelji jula predstaviti mnogobrojne mogućnosti upotrebe lavande u okviru radionica za izradu rukotvorina.
Direktorka Doma kulture Timea Čipe kaže da će se svaki dan prikazati drugačiji način upotrebe lavande. Za zainteresovane biće mogućnosti za pravljenje mirisnih kesica i jastučića sa lavandom,uploviće se i u svet kozmetike, a ako sve bude po planu, pokazaće i destilaciju, odnosno pravljenje eteričnog ulja lavande.
Nastavnica stručnih predmeta u oblasti tekstilstva Hemijsko-tehnološke škole u Subotici Ana Žigmanov Vuković napominje da je prošle sezone sticajem okolnosti propustila priliku da poseti Elvirino polje lavande.
- Fascinirana sam ovom lepotom ljubičaste boje i mirisom lavande. Jako sam se prijatno iznenadila da na našim predivnim vojvođanskim poljima može da se neguje ova mediteranska biljka. Privukla me je i mogućnost da učestvujem u radionici izrade dekoracija i nekih rukotvorina, pošto uživam da dekorišem svoj dom. Tekstilac sam po struci tako da mi izrada rukotvorina od lavande predstavlja poseban izazov. Dodatno me je očaralo što je cvet lavande privlačan za pčele, tako da uzgajanje lavande na ovim prostorima ima i ekološku notu. Lavanda je kako sam čula i medonosna pa bi od njenog nektara moglo biti i meda, samo je potrebno uzgajati je na većim površinama, ali dobro je ako ga pčele dodaju u med sa nektarom drugih cvetaova - veli Ana Žigmanov Vuković.
Milorad Mitrović