Državno poljoprivredno zemljište u zakup: U Somboru borba za 7.500 hektara, Subotici 1.450...
Prema podacima Uprave za poljoprivredno zemljište iz 2020.godine, naša zemlja raspolaže sa oko 500.000 hektara, ali je u zakupu te godine bilo svega 218.000 hektara izdato u arendu. Od tog prihoda godišnje dražava zaradi pet milijardi dinara. Isti izvor krajem prošle godine je saopštio da od ukupnih pola milijadre hektara državnih oranica 90.000 hektara čine pašnjaci, a sedam odsto livade.
Oglase za prvi krug javnih nadmetanja za davanje u zakup državnog poljoprivrednog zemljišta objavili su gradovi Sombor, Subotica i Kikinda i opštine Bačka Topola, Irig i Šid.
Na području grada Sombora ukupno se nudi u zakup površina od nešto više od 7.500 hektara poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini. Ukupno je oglašeno 1.230 jedinica javnih nadmetanja u svim katastarskim opštinama. Period zakupa je godinu dana za većinu jedinica javnih nadmetanja, osim za 52 nadmetanja gde je period zakupa 15 godina, odnosno 19 nadmetanja koja su oglašena na period zakupa od 30 godina.
Subotica u ponudi ima 1.467 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta, raspoloživog za davanje u zakup. Perid zakupa za sve jedinice javnih nadmetanja je 15 godina.
U Kikindi se ukupno nudi 2.650 hektara raspoređenih u 464 nadmetanja po godišnjem programu za agroekonomsku 2022. godinu i 10 nadmetanja iz prethodih godišnjih programa. Period zakupa za većinu jedinica javnih nadmetanja je 15 godina, dok je ukupno 49 nadmetanja oglašeno na period zakupa od godinu dana.
U Šidu je oglašeno 1.257 hektara sa periodom zakupa na godinu dana za sve jedinice javnih nadmetanja. Bačka Topola u ponudi ima nešto manje zemljišta, oko 259 hektara, kao i opština Irig, gde je oglašeno 395 hektara državnog zemljišta. Period zakupa za sve jedinice javnih nadmetanja u ovim opštinama je 15 godina.
Poslednjeg dana 2021. godine objavnjeni su oglasi za prvi krug javnog nadmetanja i za zakup poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini u opštinama Čoka i Sremski Karlovci i drugi krug nametanja za zakup u lokalnim smaoupravama - Srbobran, Senta i Kanjiža.
Opština Čoka u ponudi ima 1.986 hektara, dok je u Sremskim Kalovcima oglašen zakup za oko 23 hektara.
Na području opštine Srbobran u drugom krugu javnog nadmetanja preostalo je oko 91 hektar, u Senti zakupci imaju na raspolganju 93 hektara, a na teritoriju lokalne samouprave Kanjiža ostalo je za drugi krug 1.624 hektara poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini.
Zainteresovani poljoprivredni proizvođači uslove učešća u prvom krugu javnog nadmetanja mogu pronaći u oglasima, objavljenim na zvaničnoj veb stranici Uprave za poljoprivredno zemljište.
Uprava je napomenula da se javno nadmetanje sprovodi isključivo digitalnim putem, putem aplikacije „Digitalno javno nadmetanje“.
Ponuđači na jednostavan način, putem računara ili mobilnog uređaja, šalju ponude na način koji garantuje potpunu transparentnost i zakonitost sprovođenja postpupka javnog nadmetanja. Pravna i fizička lica, zainteresovana za zakup državnog poljoprivrednog zemljišta, u aplikaciji „Digitalno javno nadmetanje“, mogu dobiti sve informacije o zemljištu koje je predmet ponude, uključujući i geografski prikaz parcela na satelitskim podlogama, što im omogućava da utvrde tačan položaj, izgled i lokaciju zemljišta na terenu.
Prošle godine identifikovano je 1.319 parcela napuštenog poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu u 12 gradova i opština: u Pančevu, Pećincima, Ljuboviji, Krupnju, Sopotu, Barajevu, Velikom Gradištu, Bojniku, Malom Iđošu, Srbobranu, Bačkoj Topoli i Doljevcu.Ustanovljeno je da se najviše napuštenih parcela za poljoprivrednu obradu nalaze u gradskim opštinama Grada Beograda, Pančeva i Velikog Gradišta, a da na području opštine Srbobran nema zaparloženih državnih njiva.
Identifikacija napuštenog poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu sprovodi se u okviru projekta „Jačanje ruralne konkurentnosti i produktivnosti u agrobiznis sektoru“ koji Uprava za poljoprivredno zemljište Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede realizuje u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
Nakon tri godine sprovođenja projekta, obuhvaćeno je 29 jedinica lokalnih samouprava i identifikovano je preko 2.000 napuštenih parcela koje mogu pružiti dodatnu mogućnost poljoprivrednicima da prošire ili započnu rad u poljoprivredi.
Z. Delić