Dan polja održan onlajn: Hiljadu NS sorti i hibrida priznato u svetu
NOVI SAD: Tradicionalni skup Jesenji dan polja Naučni istitut za ratarstvo i povrtarstvo juče je održao onlajn zbog poznate epidemiološke situacije u zemlji uslovljne koronavirusom.
Događaj je obeležila najava da će Institut, posle više od osam decenija postojanja, početi reogranizaciju ustanove idući u korak s drugim ustanovama u svetu, i što su najvljeni nove sorte i hibridi soje, kukuruza i pšenice koji će već od iduće setve biti dospupne ratarima.
Posebno je istaknuto da su domaći ratari u uslovima epidemije poslove na njivama obavljali uobičajeno i da, zahvaljujući njihovom radu, nismo osetili nestašice hrane, napotiv, svega smo imali u izobilju, uprkos epidemiji. Zato je izraženo žaljenje što zemljoradnici nisu mogli da prisustvju i na oglednim poljima vide hibride biljnih vrsta.
Na početku skupa direktorka Inistuta dr Svetlana Balešević Tubić istakla je da je Institut od maja 2018. godine proglašen za ustanovu od nacionalnog značaja, i da je vreme da ustanova, ugledajući se na druge u svetu, počne da menja način rada.
Sledi nam reogranizacija po oblastima rada da bismo u narednom periodu zadržali visoke pozicije i standarde po kojima smo prepoznati i cenjeni u svetu, naglasila je direktorka.
Podsetila je na to da Institut od osnivanja do danas posvećuje veliku pažnju oplemenjivanju biljaka.
U toj oblasti, Institut je postao vodeća institucija u zemlji, ali je dobio i međunarodnu reputaciju. Tokom 80 godina postojanja, oplemenjivači Instituta stvorili su više od 1.200 sorti i hibrida, od kjih je više od 1.000 registrovano i gaji se i u inostranstvu. Široka lepeza i uspeh oplemenjivačkog rada ilustrovani su činjenicom da više od 1.200 sorti i hibrida uključuje preko 50 biljnih vrsta. Institutske sorte i hibridi registrovani su i gaje se u više od 30 zemalja sveta, uključujući Ukrajinu, Rusiju, Rumuniju, Bugarsku, Mađarsku, Slovačku, Iran, Argentinu, Francusku, Indiju, Kazahstan, Nemačku, Kinu, Moldaviju, Češku, Tursku, Grčku, Kanadu, Maroko, Bosnu i Hercegovinu i mnoge druge, istakla je direktorka dr Svetlana Belošević Tubić.
Dvedeseta međunarodna konferecnija o suncokretu je zbog pandemije odložena za dogodine. Međunarodni skupbaš u Novom Sadu, rečeno je juče, potvrda je da domaći Naučni insitut uživa ugled u stručnim krugovima.
Danas je NS program jedan od najvažnijih oplemenjivačkih programa suncokreta u svetu, a prvi NS hibrid suncokreta je registrovan 1978. godine, takođe među prvima u svetu.
Predsednik Upravnog odobra Insututa dr Bogdan Kuzmanović naglasio je da su naši poljoprivrednici obezbedili prehrambenu sigurnost u vreme epidemije koronavirusa, i da ih ona u tome nije zaustavila.
Pokazali su odgovornost, ne samo prema sebi i svojim porodicama već i društvenu odgovornost, kazao je dr Kuzmanović.
Govoreći o radu Instituta u budućnosti, on je naveo da svaka zemlja koja drži do sebe stvara nacionalne institute radi razvoja poljoprivrede kao glavne okosnice u razvoju ekonomije, pa je tako i novosadski Institut radom obezbedi visoku poziciju i prepoznatljivost širom sveta.
Da bismo zadržali lidersku poziciju, planiramo da se drugačije organizujemo, ali i nadalje nam ostaje osnovni zadataak da stvaramo hibride otporne na klimatske promene jer se pokazalo da bez hrane i energije ne možemo opstati, poručio je dr Kuzmanović.
Z. Delić