Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Boško Vučurević: Poljoprivreda najbolje odgovorila na kovid krizu

06.01.2021. 16:18 16:38
Piše:
Foto: Youtube Printscreen

Pandemija izazvana kovidom-19 uticala je na globalnu ekonomiju. Nema privrede u svetu koja nije pogođena, pa to nije zaobišlo ni privredu u AP Vojvodini.

Ipak, po rečima predsednika Privredne komore Vojvodine Boška Vučurevića, industrijska proizvodnja u Vojvodini, međugodišnje posmatrano, beleži rast od 4,2 odsto, a dominatna u ukupnoj industriji je prerađivačka pa se zato i beleži rast u toj oblasti.   

– Kada uporedimo obim proizvodnje u odnosu na 2019. godinu, najveći pad zabeležen je kod proizvodnje kože i predmeta od kože, te preradi drveta i proizvoda od drveta – kaže Vučurević. – Moram da istaknem da je poljoprivreda u doba pandemije odgovorila na najbolji mogući način i u ukupnoj spoljnotrgovinskoj razmeni agrara Srbije učešće AP Vojvodine čini 40,7 odsto.

On ističe da pandemija još nije završena pa ni sve posledice nisu još registrovane. Najveći udar pretrpeli su sektori turizma, ugostiteljstva, transporta, izvesno je i da je u mnogim delatnostima proizvodnja smanjena, a uslužne delatnosti, naročito u turizmu i putničkom saobraćaju, susreću se s viškom radne snage.

– U Vojvodini je za prvih deset meseci prošle godine bilo 233.784 turiste manje, odnosno 50,8 odsto manje nego 2019. Stranih turista manje je čak 73,6 odsto. Zanimljivo je da je na Paliću ostvaren rast broja noćenja u posmatranom periodu, dok je najveći pad noćenja zabeležen u Novom Sadu – 62,2 procenta – kaže Vučurević.

Po njegovim rečima, smanjivanje potrošnje zasigurno će dodatno usporiti proizvodnju, a iako su zbog pandemije najugroženiji preduzetnici i mikropreduzeća, gotovo sve firme očekuju pad prodaje i profita.

– Većina privrednih subjekata prijavila se za mere državne pomoći koje su bile usmerene­ ka svim oblastima privrede, a naročito sektoru turizma. Država je izašla s nizom mera, a osluškujući potrebe privrede, ustanovljeno je da postoje i novi zahtevi na kojima se radi. Kako će se dalje situacija razvijati nemoguće je prognozirati, ali je važno istaći da ni u ovim okolnostima privreda ne sme stati i PKV čini sve da budemo na usluzi našim privrednicima i radimo zajedno.

Proizvodnja prehrambenih proizvoda je smanjena, ali veoma simbolično, ukazuje naš sagovornik, što znači da je taj segment prerađivačke industrije očuvao proizvodni potencijal i u ovim izuzetno teškim okolnostima.

– Pandemija je imala veliki uticaj na promet robe u trgovini na malo, i to ne samo na rast nego i na strukturu i način prodaje robe. Trgovine na malo zabeležila je rast prometa u martu i aprilu pa je u trgovini prehranom na malo on 30 odsto, a kupovina brašna porasla je čak 150 posto. S druge strane, trgovina na malo automobilima, nameštajem, a posebno garderobom, beleži značajan pad prometa. Istovremeno, onlajn prodaja je zabeležila značajno povećanje. Za vreme prvog talasa koronavirusa onlajn prodaja je porasla 50 odsto, a zanimljivo je i da je, nakon toga, nastavila da beleži rast.

Sinergija privrede i komorskog sistema

– Kao deo jedinstvenog komorskog sistema, PKV je od početka pandemije bio uključen u razgovor i anketiranje privrednika i, prilikom donošenja prvog seta mera Vlade Srbije, mi smo, zajedno s Privrednom komorom Srbije, uobličavali zahteve privrednika da bi se mere što bolje uskladile s potrebama poslovanja i opstanka na tržištu – rekao je Boško Vučurević. – Tokom pandemije bili smo u kontaktu s privrednicima, pomagali im da savladaju teškoće pri plasiranju robe na domaće tržište, ali i na strana tržišta. PKV je podržao Međunarodni poljoprivredni sajam, koji je zbog epidemiološke situacije prošle godine organizovan u onlajn formatu, održano je više od 50 onlajn konferencija i potpisan prvi onlajn sporazum u istoriji s Komorom Samare, Ruska Federacija. I dalje ćemo biti na raspolaganju privrednicima u Vojvodini, ostvariti sinergiju privrede i komorskog sistema i zajedno nastupati pred onima koji utiču na izmenu propisa, zakona i, u ovom trenutku, olakšica za privredu jer pandemija još uvek traje, a ekonomski oporavak će verovatno biti dug. Moram istaći da je svih ovih meseci bilo i onih koji nisu odustali od svojih razvojnih projekata, a mi smo im, kao PKV, u tome pomagali.

        Dobrila Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar