Bačka Topola: Analiza zemljišta štedi novac paorima
Direktor Poljoprivredne stručne službe Bačka Topola Dragan Tankosić kaže da njihova služba ima ingerenciju nad 75.000 hektara zemlje jer osim opštine Bačka Topola obuhvata i opštinu Mali Iđoš.
– Aktivnosti naše službe čine oblast savetodavstva, ali pokrivamo i oblast prognozno-izveštajne službe – kaže Tankosić. – Imamo akreditovanu laboratoriju za analizu stočne hrane, zemljišta i pesticida i, po ugovoru s Opštinom, o njenom trošku radimo analizu zemljišta svim poljoprivrednicima koji nam se obrate. Vrednost te usluge je tri miliona dinara, a ove godine se javilo oko 1.400 poljoprivrednih gazdinstava i ta usluga im mnogo znači jer, osim analize plodnosti zemljišta, damo im preporuku za đubrenje.
Poljoprivrednici nakon analize znaju procenat humusa u zemljištu, ali i koliko će po toj njivi razbacati MPK-a, i to donosi velike uštede, tvrdi Tankosić jer dobiju saznanja da im nije potrebno 300 kilograma po hektaru, već 150, i ta parcela dobija tačno onoliko đubriva koliko je potrebno.
– Osim što im analiza zemljišta pomaže, dobiju i preporuke PŠ-a, nakon što se uzorak zemlje analizira, što traje oko dva dana – kaže direktor PŠ-a Bačka Topola.
Opština Bačka Topola ima oko 12.270 poljoprivrednih gazdinstava ratarskih i stočarskih, a PŠ pokriva 25 naseljenih mesta.
– Imali smo osam zadruga na teritoriji Bačke Topole, a sada svega dve. Više je zastupljeno ratarstvo, ali ta poljoprivredna gazdinstva često se bave i stočarstvom – navodi Tankosić. – U delu Bačke Topole dosta je zastupljeno svinjogojstvo, a u delu prema Orahovu i Njegoševu zastupljena je govedarska proizvodnja. Odnos je 70 prema 30 u korist ratarstva, ali gotovo svaki ratar koji ima poljoprivredno gazdinstvo, ima i malu svinjarsku ili govedarsku farmu u njegovom sklopu, te na osnovu stoke ostvaruju pravo prečeg zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta.
Onlajn saveti
Ova godina bila je specifična zbog koronavirusa, te su poljoprivrednici najviše saveta dobili onlajn.
– Malo smo bili usporeni i ceo savetodavni rad nije mogao da se odvija od kuće do kuće, kao inače, već smo više radili onlajn, te za iduću godinu planiramo povećanje aktivnosti savetodavnog rada i same službe. Takođe, već dve godine radimo fitosanitarnu inspekciju, te sav izvoz voća, povrća, žitarica koji ide preko zavoda Bačke Topole želimo da podignemo maksimalno, kao i da proširimo laboratoriju stočne hrane. Radili smo dosta analizu zemljišta, a plan je da naredne godine proširimo analizu stočne hrane i pokrijemo celu opštinu da bismo pomogli poljoprivrednim proizvođačima da se što više „umatiče” i budu u službi selekcije jer tom analizom mogu dobiti performans-test, koji će im biti osnov za dalje dobijanje subvencija od države i podsticaje.
– Otvoreni smo 11 sati dnevno, odgovaramo na pitanja i preko našeg sajta, ali nam i mnogi dolaze, pogotovo na konsultacije u vezi sa zaštitom bilja, prskanjem, pesticidima – kaže Tankosić. – Aktivni smo kad je reč o zaštiti bilja, ali i u ratarstvu, što se tiče samih agrotehničkih mera, svake godine organizujemo manifestaciju „Dani polja strnih žita i okopavina”, u kojoj učestvuju semenske kuće u ogledima i prikazuju se najbolji rezultati, kao i oni lošiji, da naši poljoprivredni proizvođači mogu da vide šta smo mi to koristili, koje tretmane i koliko je, na primer, bilo merkantilog kukuruza po hektaru. Jedna od tih kuća, na primer „Kemikal Agrosava” imala je 13 tona po hektaru.
M. Stakić
Foto: PSS Bačka Topola
Projekat „Panorama Bačke Topole” realizuje „Dunav produkcija”, a sufinansira Opština Bačka Topola. Stavovi u podržanom medijskom projektu ne izražavaju nužno stavove organa koji je dodelio novac.