Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Pivo se pije, ali i mezi u jelima i kolačima  

16.06.2019. 22:24 22:26
Piše:
Foto: pixabay.com

Udruženje pivara Srbije (UPS), a čine je tri najveće pivare u našoj zemlji (Apatinska, "Karlsberg", "Hajneken" i Sladara "Sufflet" u Bačkoj Palanci), koje imaju 94 odsto tržišnog udela i proizvodnji i prodaji piva u nas, nedavno su u priobalju Dunava novinarima prezentovali sve o proizvodnji, ječma, pivskog slada i samog piva.

Sezona piva je već uveliko počela, a pivari saopštiše da raste proizvodnja i potrošnja, posle godina stagnacije. Prošle godine u Srbiji je proizvedeno pet miliona hektolitara piva, rečeno je u Bačkoj Palanci, a potrošnja porasla sa pređašnjih 60 na 65 litara po stanovniku. Naše pivopije su se izjednačile sa ozbiljnim evropskim potrošačima. Kako se pojačao cug ovdašnjim ljubiteljima piva tako se povećao i asortiman. Ubedljivo najdominantnije je pivo iz velikih pivara, par procenata zbog izbirljivih potrošača čine uvozna piva, ali za par godina pojavilo se 70-tak kraft (malih) pivara koje prave specifična piva i imaju svoje mušterije. Tako u pivarskoj industriji Srbije direktno i indirektno radi oko 15.000 ljudi, a pivare su prošle godine potrošile 134 miliona evra na robu i usluge kako bi mogli da proizvode i prodaju pivo u Srbiji i inostranstvu. Ponosni su i na lokane dobavljače preko kojih su obavili oko 80 odsto nabavki. Naglašavaju da su članice Udruženja u proteklih 12 godina investirale više od 260 miliona evra u lokalno tržište, a Vladimir Vava, predsednik UPS dodao je da pivare značajno pune i buyet Republike Srbije.               

Definitivno pivo se proizvodi od ječmenog slada, a to je isklijali ječam koji sadrži enzime potrebne za razgradnju skroba i proteina, omogućavajući dobijanje pivske sladovine koja će kasnije, vrenjem, dati pivo. Pored ječma sastojci piva su nesladovine, odnosno žitarice, voda, hmelj i pivski kvasac. U Bačkoj Palanci proizvodi se slad od 100 odsto domaćeg ječma. Slad ima četiri faze prerade, objasnio je Borislav Araca, domaćin i direktor najveće sladare u zemlji, a počinje se čišćenjem i sortiranjem zrna ječma, pa močenjem ječma, klijanjem zrna i sušenjem pivarskog slada. Tehologija kaže da pivarski slad predstavlja isklijali, a potom osušeni i od klica oslobođeni ječam. Za pivarski slad se kaže da predstavlja dušu piva, jer od osobina slada zavise aroma, ukus, boja, trajnost i penušavost piva (kažu da je najkorisnije pivo piti sa penom). To je stručni deo tehnologije spravljanja slada i piva, ali za široku potrošačku populaciju pivopija možda je interesantno šta su u Bačkoj Palanci preporučili proizvođači piva kada je reč o hrani koja najbolje ide uz pivo. Kažu da viševekovna tradicija stoji iza kombinovanja piva i hrane, pa postoje i različiti načini konzumiranja - kao aperitiv, za vreme jela ili nakon jela. Ovome dodaju boje, ukuse, količinu alkohola i arome, temperaturu konzumiranja i priliku u kojoj se ispija. Tvrde da se pivo može kombinovati gotovo sa svom hranom, bilo da je reč o mesu, ribi, ukiseljenom ili svežem povrću, raznim sirevima, čak i sa desertima.   


Krekeri i kolači sa pivom

Pivari su za domaćice čak i spremili recepte kako bi spravljale, na primer, krekere sa pivom, pivske uštipke, roštilj iz marinade, posni kolač sa pivom...

Za krekere potrebni sastojci su: 1 jaje, 450 grama brašna i prašak za pecivo, 2 dl ulja, 1,6 dl piva, za premazivanje 1 jaje i susam. Zamesiti testo od navedenih sastojaka i ostaviti da odmara oko 30 minuta. Rastanjiti oklagijom i pomoću raznih modlica vaditi željene oblike. Premazati umućenim jajetom i posuti susamom, te peći na 250 stepeni. Za pivske uštipke potrebna su 2 jajeta, 3 dl piva, 300 grama brašna, pola kašičice soli i 200 grama sira. Roštilj iz marinade može da prođe sa dva kilograma pilećeg ili svinjskog mesa, 4 dl piva, dve kašičice soli, 4 kašičice suvog biljnog začina, jedna kašičica začinske paprike, pola kašičice bibera, 1 dl ulja, jedna veza peršuna, 4 čena belog luka i glavica crnog luka. Treba da odstoji najmanje dva sata pre stavljanj na roštilj. Za posni kolač potrebno je pola litre piva, 2 čaše šećera, 2 čaše mlevenih oraha, 4 čaše brašna i kesica praška za pecifo, a kasnije je potrebno, po želji, 10 kašika džema i 50 grama mlevenih oraha. Kada se sve sjedini treba da odstoji 20 minuta, a zatim na 200 stepeni peći 30 minuta. Pečen kolač premazati džemom, ali odmah nakon vađenja iz rerne, pa posuti mlevenim orasima.


Pivarci predlažu neke od namirnica i jela koja se savršeno dopunjuju sa pivom. Svetlo, lager pivo ide sa začinjenom hranom, burgerima i salatama. Pšenična piva idu sa začinjenom hranom i voćnim dezertima. IPA piva idu sa stejkovima, roštiljem i meksičkom hranom, a amber, EJL piva sa picom, prženom hranom i dimljenim mesom. Tamni lager ide sa picom, burgerima i kuvanim mesom, a braon EJL piva sa kobasicama, sušijem i ribom. I nije tu kraj, jer porter (jako tamna) piva idu sa morskom ribom i desertima sa ukusom kafe, a stout, isto tamna piva, sa čokoladnim desertima, školjkama i meksičkom hranom. Ali, ni tu nije kraj, jer pivo može biti i sastojak u pripremi hrane. Oni koji proizvode pivo kažu da se ono smatra i za pravu tečnu hranu zbog sastojaka koji se koriste u njegovoj pripremi. Vele da se pivo može koristiti kao sastojak za pripremu ukusnih jela, od pređela do deserta.

Miloš Sudžum

Piše:
Pošaljite komentar
Naše pivo od srpskog hmelja, novi temelj domaćeg pivarstva

Naše pivo od srpskog hmelja, novi temelj domaćeg pivarstva

29.04.2019. 14:17 14:18