Paorske subvencije biće skrojene sledeće nedelje
– Kolike će subvencije poljoprivredi biti za ovu godinu znaće se sledeće nedelje – najavio je savetnik za poljoprivredu predsednika Vlade Srbije prof. dr Dragan Glamočić,
dodavši da se samo čeka povratak predsednika Vlade Aleksandra Vučića da bi se donela konačna odluka.Glamočić je naglasio i da će lanjski dug, koji iznosi 10,2 milijardi dinara, biti isplaćen do kraja marta.
Tokom dvodnevnog naučno-stručnog savetovanja poljoprivrednika, agronoma i savetodavaca na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu „Dobar dan, domaćine”, koje je okupilo gotovo hiljadu učesnika, održan je niz predavanja, a najveću pažnju paora privukla je rasprava o agrarnom buyetu, odnosno na šta će se trošiti novac u ovoj godini i kako, kao i kako će se rešiti problem duga.
Savetnik predsednika Vlade prof. dr Dragan Glamočić i direktor Uprave za agrarna plaćanja Žarko Radat odgovarali su na pitanja poljoprivrednika.– Agrarni buyet za 2016. godinu, koji će biti usvojen sledeće nedelje, biće malo manji od lanjskog, dok će subvencije biti veće – rekao je Glamočić, dodajući da je Vlada Srbije prepoznala problem poljoprivrede kao najveći.
Po njegovim rečima, investicije će biti i do dva i po puta veće, a kamatne stope još niže. On očekuje bolje poslovanje, iako kaže da predviđene svote nisu velike niti dovoljne za sve potrebe srpskog agrara.– Prethodne godine buyet je probijen više od deset milijardi, što je izazvalo velike problem u saradnji s MMF-om, ali je Vlada problem premostila, obećavši da će dug biti vraćen – kazao je Glamočić.
Po njegovim rečima, poljoprivrednike najviše interesuju subvencije, a one će se dobijati po hektaru, odnosno po grlu stoke. Međutim, Glamočić juče nije mogao precizirati kolika će tačno subvencija po hektaru biti.O dugu je govorio i Žarko Radat, koji je naglasio da će do marta biti isplaćeno oko 200.000 zahteva za subvencije, a poljoprivrednici će dobijati isplate prema datumu podnošenja zahteva.
Govorilo se i o kupovini državih oranica i mehanizacije, a kako je poručio Glamočić, konkursi za novu mehanizaciju moraće malo da pričekaju.– Trenutno nemamo para u buyetu za velike traktore, a što se tiče kupovine zemljišta, moj predlog poljoprivrednicima je da ne čekaju na kredite od države već da pomoć potraže u bankama i dogovore kredite po povoljnim uslovima – kazao je Glamočić, i dodao da će kreditne linije za ostale konkurse biti povoljne.
On je naveo da je, iako novca nema, proizvodnja u porastu i da je cilj da se kako mali poljoprivrednici, tako i veliki, udruže.
Poljoprivrednik Nenad Marić iz Kovačice postavio je pitanje da li paori koji su dužni državi mogu računati na to da će moći da „prebiju dug”, na šta mu je Glamočić odgovorio da je to tehnički neizvodljivo i da je svestan toga da su poljoprivrednici zbog toga ljuti.
Tokom predavanja na Poljoprivrednom fakultetu savetnik predsednika Vlade, kao i predstavnici Uprave za zemljište, odgovarali su na pitanja predstavnika lokalnih samouprava o Izmenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu. Problem većine opština je nastao zbog dopisa Ministarstva o državnom poljoprivrednom zemljištu, koje je ubrojalo mnoge kuće, bašte, dvorišta, groblja i drugo građevinsko zemljište u državnu svojinu.
M. Stakić
Da izvozimo meso, a ne kukuruz
Na skupu „Dobar dan, domaćine” raspravljalo se i o teškoj situaciji u kojoj su proizvođači tovljenika, kao i o kompletnom stočarstvu, a istaknuto je da bi daleko bolje bilo kada bismo, umesto kukuruza, izvozili meso.
U regionu smo treći po uvozu svinjskog mesa, a prvi po izvozu kukuruza, a kako se čulo, trebalo bi učiniti sve da ti statistički podaci budu obrnuti.