Od drveta napravimo 360 miliona dolara izvoza
Izvoz drvne industrije Srbije prošle godine iznosio je 363 miliona dolara, što je 2,7 odsto ukupnog srpskog izvoza. Direktor Razvojne banke Srbije Željko Sertić objašnjava
da je mali procenat izvoza drvne industrije posledica toga što se polovina drveta izvozi kao sirovina, odnosno kao trupci i rezana građa. Tvrdi da bi, ukoliko bi se umesto drveta kao sirovine prodavao gotov proizvod, zarada bila višestruko veća.
– Prošlogodišnji izvoz rezane građe vredeo je 45,3 miliona evra – objasnio je Sertić. – Ukoliko bi se ona preradila u stolice, dobilo bi se pet miliona komada stolica čija bi vrednost u izvozu bila gotovo šest puta veća, oko 265 miliona evra. Ako bi te stolice bile posebno dizajnirane, cena bi mogla da bude i deset puta veća. Što je još važnije, taj proces prerade navedne količine rezane građe u stolice generisao bi najmanje 5.000 novih radnih mesta.
Po podacima Privredne komore Srbije, u Srbiji je oko 2.252.400 hektara pod šumama, od čega je u državnom vlasništvu 53 odsto, a u privatnom 46. Državnim šumama upravljaju javna preduzeća „Srbijašume” i „Vojvodinašume”, a godišnji obim seče drveta u komercijalne svrhe u Srbiji je oko 2.636.000 miliona kubnih metara, od čega je oko dva miliona kubika proizvedeno u državnim šumama od državnih preduzeća, dok se 561.000 kubika poseče u šumama u privatnom vlasništvu. Obrada drveta i industrija nameštaja obuhvata 2.182 privredna društva, koja zapošljavaju 22.965 radnika. Više od 90 odsto preduzeća u drvnoj industriji je u privatnom vlasništvu i uglavnom su u centralnim delovima Srbije. Većina tih preduzeća bavi se preradom drveta – 1.504, dok su ostali angažovani u proizvodnji nameštaja – 678. Udeo sektora u BDP-u Srbije je 1,4 odsto, dok drvna industrija doprinosi ukupnom izvozu s 5,7 odsto, uz stalan pozitivan trend rasta tokom poslednjih nekoliko godina.
U oceni PKS-a navodi se da je, osim poljoprivredne i prehrambene industrije, drvna drugi najvažniji sektor u zemlji, koji ima konstantan trgovinski suficit. Kada je reč o strukturi izvoza, polovina izvoznih proizvoda pripada industriji nameštaja, a druga ostalim Proizvodima od drveta. Zbog Sporazuma o slobodnoj trgovini s Rusijom od 2014. godine povećan je izvoz nameštaja u tu državu za čak 50 odsto.
Tokom protekle decenije, drvna industrija Srbije bila je jedan od najatraktivniji sektora za strane investitore. Francuski „Tarkett”, italijanski „Ditre” i „Gruppo Fantoni”, austrijski „Kronospan” i mnogi drugi su izgradili svoje fabrike u Srbiji u cilju snabdevanja ne samo domaćeg tržišta nego i evropskog i sve većeg tržišta Rusije. Međutim, po statističkim podacima, zarade zaposlenih u drvnoj industriji su daleko ispod republičkog proseka, a to je jedan od razloga što se malo mladih odlučuje za rad u njoj.
Drveni namešaj koji se proizvodi u Srbiji podeljen je u tri kategorije: nameštaj od masiva, pločasti i tapacirani. Oko 30 odsto proizvedenog nameštaja je od masiva i on je najskuplji, izrađen je od domaćeg drveta i namenjen je uglavnom izvozu. Fabrike koje proizvode nameštaj u Srbiji su opremljene savremenim mašinama i prate svetske trendove, kako u izradi, tako i u površinskoj obradi, pa su proizvodi konkurentni na evropskom tržištu nameštaja.
LJ. Malešević
U Srbiji posluje 2.182 firme drvne industrije
U Srbiji ima 1.820 mirko, 285 malih, 71 srednje i šest velikih preduzeća u drvnoj industriji. Preradom drveta bavi se 1.504 firme, koje trenutno zapošljavaju 10.101 radnika. Reč je o 1.296 mikro, 179 malih, 28 srednjih i jednom velikom preduzeću. Izradom nameštaja bavi se 678 firmi,u kojima je zaposleno 12.864 radnika. Dugogodišnje iskustvo u Srbiji neguje veliki broj visokokvalifikovanih radnika koji drvnu industiriju čine konkurentnom.