Novosadski Šnajder Elektrik na Samitu inovacija u Barseloni
BEOGRAD: U Barseloni sutra počinje dvodnevni Samit inovacija u organizaciji francuske korporacije Šnajder elektrik, koja je globalni lider u oblasti digitalnetransformacije upravljanja energijom i automatizacijom, a među 3.500 stručnjaka iz celog sveta biće i oni iz Srbije.
Generalni direktor kompanije Šnajder Elektrik za Srbiju i Crnu Goru Dejan Marković u izjavi za Tanjug podseća da ta kompanija koja posluje u više od 130 zemalja razvija savremene tehnologije i rešenja za upravljanje energijom i procesima na bezbedan, pouzdan, efikasan i održiv način.
Glavni proizvod je Eko Strukture platforma zasnovana na Internet of Things (IoT) tehnologiji koja služi kao osnova za upravljanje, vođenje, automatizaciju i optimizaciju sistema lokalno ili u cloudu, rekao je Markvić.
"Ona objedinjuje sva tri nivoa - prikupljanje podataka, kontrolu i analitiku. Pomoću EkoStrukture platforme moguće je prikupljati velike količine podataka iz samih tehnoloških procesa, kontrolisati i upravljati procesima i potrošnjom energenata, i vršiti analizu svih prikupljenih podataka iz procesa a glavna prednost ogleda se u uštedi energije, koja se kreće od 20 do čak 80 odsto", rekao je Marković.
Prema njegovim rečima, u Srbiji je rešenje EcoStrudžure primenjeno na aerodromu Nikola Tesla, u hotelima Hilton i Šeraton, kao i u poslovnoj zgradi Green Heart GTC.
Kako dodaje, kompanija je razvila šest specijalističkih arhitektura prema oblastima primene - Bilding, EkoStrukturePlant, EkoStrukture Mašine, EkoStrukture Grid, EkoStrukture IT, EkoStrukture Pauer, koja su več našla široku primenu u različitim industrijama.
"O kakvoj revoluciji se radi najbolje ilustruje podatak da zahvaljujuči EcoStrudžure platformi u Amsterdamu postoji zgrada, koja proizvodi više energije nego što je troši - 102 odsto vlastitih potreba za energijom koje dobija kombinacijom upravljanja energijom, automatizacijom i IoT procesima, pri čemu se višak proizvedene energije vraća u javni sistem", rekao je direktor SE za Srbiju i Crnu Goru.
Inovativna rešenja kompanije biće predstavljena na Innovation Summit-u u Barseloni 2. i 3. oktobra, rekao je on i dodao da je reč o dvodnevnoj konferenciji iz oblasti upravljanja energijom i automatizacije koju Sćneider Electric organizuje 15. put, a koja je do sada okupila više od 19 000 posetilaca.
"Inovejšn Samit 2019" otvoriće Žan-Paskal Trikoar izvršni direktor i CEO kompanije Sćneider Electric, a Samitu će prisustvovati i Frederik Abal, član Izvršnog odbora SE.
Takode, učešće su najavili i direktor za izgradnju i tehnologiju u Upravnom odboru kompanije Sagrada Familia Fernando Vilja, menadžer za razvoj globalnih operacija u kompaniji Danone Manel Dominges Moreno, izvršni direktoru Međunarodnom društvu za automatizaciju Meri Remzi, kao i mnogi drugi.
Na skupu će biti organizovano više od 40 sesija/demonstracija sa preko 80 predavača, sa posebnim akcentom na razvijanje novih poslovnih modela koji počivaju na najnovijim tehnološkim inovacijama.
Pored platforme EcoStrudžure, prisutni će imati prilike da se upoznaju sa rešenjima koja se primenjuju u industriji, kao i da vide neke od najnovijih proizvoda i rešenja koje u poslednjih nekoliko meseci Sćneider Electric razvija zajedno sa svojim partnerima.
Marković je podsetio da je kompanija SE, kao najveći francuski investitor u Srbiji prisutna u 22 godine, a odnedavno je i novosadski DMS u celosti prešao u vlasništvo SE.
"Planiramo da inovativnim rešenjima zadržimo lidersku poziciju koju uspešno gradimo i održavamo dugi niz godina.Nastojaćemo da rešenjima i unapredujemo procese digitalizacije i doprinosimo bržim promenama koje su odznačaja za celo društvo".
SE je osnovan 1836. godine. Danas ta multinacionalna korporacija zapošljava više od 140.000 ljudi u celom svetu. Od toga 1.000 u Novom Sadu u SE DMS.
Glavni prioizovd SE DMS je softver ADMS, koji je poslednjih osam godina proglašavan za najkvalitetniji i najbolji softverski proizvod te vrste na svetu.
ADMS softver je u upotrebi u više od 80 elektroprivreda širom sveta i 170 kontrolnih centara, sa ukupno 400 miliona elektricnih potrošača.