Novi „azijski ekonomski tigar” hoće u naše krajeve
Privrednici Kambodže, države jugoistočne Azije koja beleži intenzivan privredni razvoj i ekonomski uspon, spremni su da ulažu u srpski turizam, tekstilnu i auto-industriju, delatnosti koje kod njih imaju veliki rast razvoja.
Privedna komora Srbije potpisala je sporazum s Privrednom komorom Kambodže o razumevanju, koji će omogućiti bolju i bržu saradnju dveju država.
Zamenica direktora Sektora Privredne komore Srbije za ekonomske odnose s inostranstvom Danijela Čabarkapa objašnjava da se u Srbiji dobro zna o brzom ekonomskom napretku Kambodže.
„Znamo da je Kambodža održala prosečnu stopu rasta od 7,6 odsto u periodu 1994. do 2015, što je na šestom mestu u svetu“, objasnila je Danijela Čabarkapa.
„To se može pripisati otvorenoj ekonomskoj politici zemlje koja je privukla velika strana ulaganja u različite sektore privrede. Tekstilna industrija, turizam, građevinska industrija, rudarstvo su veoma jaki sektori u Kambodži.“
Privrednu delagaciju Kambodže predvodila je državna sekretarka kambodžanskog ministarstva privrede Tekret Kamrang, a u njoj je bio i potpredsednik Privredne komore Kambodže Okna Lim Heng, koji je ujedno i direktor kompanije „Neng Mean Investment” i predsednik „An Madi grupe”. On očekuje da će sporazum dveju privrednih komora podstaći veću saradnju na ekonomskom planu, koja je do sada bila isključivo usmerena na trgovinu, i da će se više sarađivati posebno u turizmu, tekstilnoj i auto-industriji koje beleže veliki rast u Kambodži.
Inače, Kambodža ima 14,7 miliona stanovnika, a kao članica ASEAN-a ima pristup tržištu od 600 miliona potrošača. Podaci Azijske razvojne banke pokazuju da je to država koja sve više privlači svetsku pažnju, jer iz godine u godinu beleži visok ekonomski rast od sedam procenata i postaje novi „azijski ekonomski tigar”. Najveći strani invsetitori u tu državu su Kina, Velika Britanija, Singapur i Vijetnam, a poslednjih godina i Japan. Investitori imaju širok spektar povlastica, od toga da su devet godina oslobođeni plaćanja poreza na dobit preduzeća, do toga da ne plaćaju carinu na uvoz opreme i repromaterijala.
Vizija inndustrijskog razvoja Kambodže u narednoj deceniji jeste transformacija od industrije u kojoj je angažovan veliki broj radnika niskog obrazovanja u onu u kojoj će se zapošljavati obrazovana radna snaga, povezivanje s globalnim lancem dobavljača, integirsanje u regionalne proizvodne mreže i razvojne klastere, jačanje konkurentnosti i povećanje produktivnosti domaće industrije.
LJ. Malešević