VREME DARIVANJA, ali i PEGLANJA KARTICA Srbi uglas poručuju „sve skupo“, ali kupuju... Evo koliko se Evropa istrošila za praznik i ko je REKORDER?
Uprkos ekonomskim izazovima, Velika Britanija je predvidela da će ove godine biti najveća božićna potrošnja širom Evrope. Projekcije pokazuju da se maloprodaja približava brojki od 100 milijardi evra, a tu je i nemačka procena - od 85 milijardi evra.
Upravo su Britanci, zajendo s Holanšanima, bili glavni kupci u 2023, potrošivši 328 miliona evra, odnosno 226 miliona evra, respektivno.
Godine 2022, Holandija je porasla kao značajan globalni dobavljač, osiguravši sebi drugo mesto na ovoj listi, sa izvozom božićnih ukrasa u vrednosti od 228 miliona evra.
S druge strane, očekuje se da će Belgija potrošiti "skromnih" 11,5 milijardi evra.
Osim što je priod slavlja, okupljanja i zimske radosti, Božić je i veliki trošak za mnoge Amerikance. Prema najnovijim podacima Nacionalne maloprodajne federacije (NRF), građani SAD svakog Božića troše u proseku 997,73 dolara.
Prema podacima iz 2021, na poklone su, prosečno, davali 648 dolara, odnosno 64.9% svog budžeta, predviđenog za praznične rashode. Na hranu i dekoraciju su davali 231 dolar.
Osim toga, analize pokazuju da prodaja u Americi, za vreme brojnih praznika, raste iz godine u godinu. Zanimljivo je i to da muškarci troše oko 10% više novca na praznične poklone od žena, a jedan od najpopularnijih darova su tzv. poklon-kartice.
"Sve drastično skuplje"
Ni kod nas ništa bolje. Svake godine pred 31. decembar, ista priča: jurnjava po gradu, bum internet kupovine, traženje idealnog poklona... Kako u većem delu sveta, tako i kod nas, ljudi su, uprkos inflaciji i stagnaciji plata, ipak, i dalje spremni da se raduju praznicima uz šoping. Kakva je situacija među Beograđanima, koliko troše na novogodišnje poklone i kome ih kupuju, proverili su novinari Telegrafa na ulicama grada.
Zatekli su mlade, starije, Srbe koji žive u inostranstvu, a u prestonici su samo za praznike, i dobili krajnje zanimljive odgovore.
Tako je jedan muškarac, koji je šetao s majkom, na poklone do sada potrošio 2.500 dolara. Na pitanje ,,Šta je kupio", odgovor je u neku ruku izostao.
Ne smem sad da kažem, mama je tu, poručio je.
Većina anketiranih sugrađana kupuje poklone najmilijima, a jedna baka je za unuke ove godine izdvojila 10.000 dinara. Pitali smo ih i da li je skuplje pripremiti se za ovogodišnji doček u odnosu na prethodni, a odgovori su identični.
Drastično skuplje, ističe jedna žena, dok muškarac koji je u Beogradu samo za praznike dodaje da je "svugde skuplje, pa i u inostranstvu".
Ipak, nama najzanimljiviji odgovor dala je jedna Beograđanka, koja je na pitanje ,,Kome kupuje poklone?", odgovorila "Samoj sebi!".
Dnevnik/Telegraf Biznis