VOJVODINA ODREŠILA KESU ZA ORGANSKU PROIZVODNJU Za zdravu hranu i geografsko poreklo PARE dobilo 30 GAZDINSTAVA
Organski proizvođači su dobili od Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu novčane podsticaje namenjene za organsku proizvodnju po dve konkursne linije: za sufinasiranje troškova uvođenja sertifikacije sistema bezbednosti i kvaliteta hrane i proizvoda sa oznakom geografskog porekla na području AP Vojvodine u ovoj godini.
Dodelom ugovora, kazao je podsekretar za poljoprivredu Aleksandar Panevski, Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo zaokružio je program podrške sprovođenja ruralnog razvoja za područje pokrajine u delu organske proizvodnje.
Podsticaje je dobilo 30 organskih proizvođača, 21 za uvođenje bezbednosti i kvaliteta hrane i devet poljoprivrednika za proizvode sa oznakom geografskog porekla.
Za obe konkursne linije Pokrajina je obezbedila skoro dva miliona dinara.
- Imali smo ove godine i konkurs vezan za organsku proizvodnju radi nabavke mašina i oprema - kazao je podsekrtar Panevski i naveo da su poljoprivrednici u organskoj proizvodnji mogli da konkurišu i po drugim konkursnim linijama. - I dogodine Pokrajina je obezbedila istu sumu novca za iste namene - naglasio je Panevski i pozvao poljoprivrednike da i u 2024. godini prate konkurse i podnose zahteve za podsticaje.
Dušanka Đukić iz Zrenjanina je diplomirani inžrenjer za zaštitu bilja i u organskoj proizvodnji se bavi jabukama i kajsijama. - Posle skoro 35 godina radnog staža, došla sam do zaključka da nema smisla toliko tretirati voće raznim zaštitnim sredstvima, pa sam prešla na proizvodnju voća bez hemije. Opredelila sam se za jabuke i kajsije. Radim sa marektima i zadovoljna sam i prihodima i podsticajima. Voće iz organske proizvodnje je skuplje, ali su prinosi daleko niži. Organska proizvodnja je dobra kao izvor prohoda, a podsticaj značajan - kazala je Dušanka Đukić.
Laslo Berenji iz Bačkih Vinograda kod Subotice, podsticaj je dobio za organsku proizvodnju u voćarstvu . Zadovljan je podsticajem jer svaka pomoć dobro dođe, pogotovo u organskoj proizvodnji, gde treba puno ličnog rada i gde su prinosi niži nego u kovencionalnoj proizvodnji.
- Ova godina je bila za organske proizvođače u voćarstvu teška, bilo je mraza i gljivičnih oboljenja, koji su naneli velike štete voćnjaku gde je bilo raznog voća. Zato je posticaj došao u pravo vrem - kazao je Berenji.
Boris Lalović iz Banoštora ima voćnjak krušaka koje prodaje marketima gde se traži da je voće obeleženo sa oznakom sistema bezbednosti i kvaliteta. - Od uloženog novca za sertifikaciju dobio sam deo novca nazad. Put do sticanja sertifikata je bio je dug, skoro dve godine. Sada kruške imaju markicu na kojoj je oznaka - jedinstveni broj pomoću kojeg svaki dobavljač može da vidi kako su kruške sazrevale - kazao je Lalović.
Z. Delić