U EVROPI MESO SVE SKUPLJE, ŠTA ĆE BITI KOD NAS? Evo hoćemo li svinjetinu peći po staroj ceni, a šta se NIKAKO NE MENJA
Svinjetina kod nas neće poskupeti u naredom periodu jer za to nema razloga, izjavio je za „Dnevnik” Zoran Matijević iz Industrije mesa „Matijević”, iako je svinjsko meso, po podacima Evrostata, zabeležilo najveći rast od 5,7 odsto.
- Za nove više cene svinjetine nema potrebe, jer je meso poskupelo pre godinu dana i odrazilo se na promet koji je još uvek niži za pet do deset odsto u odnosu na raniji period.
Naš sagovornik je naglasio da ni više cene svinjetine u okolnim zemaljama, u Bugarskoj je svinjetina za godinu dana (februar 2023. godine - 2024. godine) poskupela za 8,2 odsto, u Rumuniji za 7,7 odsto, a u Hrvatskoj za 7,1 odsto, neće uticati na domaće koštanje svinjskog mesa, jer za to ima više razloga. - Tokom visokih dnevnih temperatura manje jedemo meso. Sezona slava je na kraju, ostao je samo Đurđevdan, pa se svinjetina manje kupuje i u toku je Uskršnji post, kada se umesto mesa kupuje više riba. U takvim prilikama ne dolazi u obzir da cene mesa idu naviše - objasnio je Matijević.
Mada do poskupljenja svinjetine neće doći u narednom periodu, na domaćem tržištu je duže vreme prisutno nešto drugo - velika razlika u cenama svinjetine u trgovinama i mesarama, koje nema u cenama drugih vrsta mesa.
Kilogram svinjskog buta, recimo, po podacima iz cenoteka velikih trgovinskih lanaca, kreće se od oko 680 do 900 dinara, vrata od oko 620 do 780 dinara, plećke od 680 do 790 dinara, a svinjskog karea od 740 do 1.200 dinara.
Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (Food and Agriculture Organization, FAO) saopštila je da su svetske cene hrane porasle u martu za 1,1 odsto, što je prvo poskupljenje u proteklih sedam meseci. FAO indeks cena hrane, koji prati mesečne promene međunarodnih cena prehrambenih proizvoda, u martu je iznosio 118,3 poena, što je za 7,7 odsto niže nego istog meseca prošle godine.
U saopštenju se navodi da su u martu cene biljnih ulja porasle za osam odsto u odnosu na februar i time su cene palminog, sojinog, suncokretovog i repičinog ulja dostigle najviše iznose u proteklih godinu dana. Međunarodne cene sojinog ulja, podstaknute snažnom potražnjom iz sektora biogoriva u Brazilu i Sjedinjenim Američkim Državama, oporavile su se od višegodišnjih padova.
Ni te cene nisu stalne, jer na njih posebno velike trgovine svakog vikenda daju akcije, pa je pitanje koliko zapravo košta kilogram svinjskog mesa, sa kostima ili bez, jer se kilogram vrata, na primer, na akcijama može kupiti i za nepunih 570 dinara.
Na tržištu žive vage cena tovljenika je u padu, premda ih ima sve manje, i u dogledno vreme, po rečima velikog farmera Bore Šuljmanca iz Laćarka, neće ih ni biti.
- Kilogram žive mere tovljenika sada je svega 210 dinara bez PDV-a. To je znatno niža cena žive vage u odnosu na ranije, jer uvozimo zamrznutu svinjetinu, što snižava cene tovljenika. Zato se duže vreme retko gde može kupiti sveža svinjetina, već samo odmrzunta - kazao je Šuljmanac.
Z. Delić