Švajcarci pomažu da naplata poreza na imovinu bude bolja
Opština Kula i još 12 opština Južnobačkog i Zapadnobačkog okruga su zajednički izabrane na konkursu za Projekat reforme poreza na imovinu, koji sa šest miliona švajcarskih franaka u potpunosti finansira Švajcarska kancelarija za razvoj i saradnju (SDC).
U Projekat reforme poreza na imovinu, koji treba da se završi do 30. aprila 2021, izabrano je ukupno 45 opština i gradova u Srbiji, a tada će pet najuspešnijih podeliti nagradni fond od Vlade Švajcarske vredan milion franaka.
„Projekat reforme poreza na imovinu podrazumeva da se što više nekretnina uvede u poresku evidenciju i da se realno stanje nekretnina na terenu slaže s poreskom prijavom koju građani plaćaju“, kaže rukovodilac Odeljenja za utvrđivanje i naplatu izvornog prihoda opštine Kula Mira Obradov.
Kriterijumi koji su presudili pri izboru
Švajcarska kancelarija za razvoj i saradnju je prilikom odabira gradova i opština uzimala u obzir grupne prijave, odnosno spremnost opština koje su geografski blizu da međusobno sarađuju, i time doprinesu boljoj naplati poreza na imovinu. Važan kriterijum bio je i da li su lokalne samouprave u nekoj bliskoj prošlosti samoinicijativno radile na proširivanju broja poreskih obveznika i povećanju stepena naplate poreza, bez pomoći donatorskih organizacija.
„Opština Kula će, po našoj konkursnoj prijavi, zaposliti osam lica s Tržišta rada koja će nekretnine popisivati na terenu, od kuće do kuće, a plate dobijati od novca iz projekta.“
Po njenim rečima, kulska opština ima bazu podataka iz 1992. koju, doduše, svake godine dopunjuje novim podacima o nekretninama, tako što zaposleni iz Odeljenja za utvrđivanje i naplatu izvornih prihoda odlaze na teren i popisuju nekretnine.
„Prošle godine baza podataka u opštini Kula dopunjena je s 2.000 novih poreskih prijava, ali odlazak na teren oduzima vreme pa će mnogo značiti osam novoprimljenih radnika. Oni će raditi prema našim uputstvima jer će opštine i gradovi organizovati posao, ali će prvo predstavnici iz odeljenja za utvrđivanje i naplatu izvornih prihoda iz opština i gradova od 15. decembra ići na radionice, gde će dobiti uputstva od SDC-a kako da se popis nekretnina uradi.“
Bezmalo sve opštine i gradovi, naglašava Mira Obradov, porez na imovinu utvrđuju na osnovu starih baza podataka jer nemaju dovoljno radnika za terenski rad, pa se očekuje da će se ovim projektom, kada se popis završi i unese u baze podataka, znatno povećati izvorni prihodi opština i gradova.
„Mnogo je neprijavljenih kuća, stanova, poslovnih prostora, adaptiranih i proširenih prostora, što nije evidentirano, a trebalo bi da bude uvedeno u bazu nekretnina“, naglasila je Mira Obradov.
Projekat reforme poreza na imovinu se realizuje zajedno s Ministarstvom za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Ministarstvom finansija i Stalnom konferencijom gradova i opština, u čijem će sedištu u Beogradu 12. decembra biti potpisan Memorandum o razumevanju između predstavnika opština i SDC-a.
Z. Delić