Sitan trošak na moru košta 30 evra dnevno
Mada prve grupe turista još nisu krenule ka grčkoj obali, po nekim najavama koje stižu iz Grčke, vanpansionska potrošnja biće malo skuplja nego prošlog leta zbog ekonomske krize u kojoj je ta zemlja već nekoliko godina.
Ovdašnje turističke agencije uglavnom iznajmljuju apartmane u kojima se, osim prenoćišta, može i nešto skuvati, a oni koji sa sobom ne nose mali špajz, trebalo bi da računaju na to da će ih dan na grčkim morima koštati oko 30 evra. Tako bar kažu u turističkoj agenciji „Avenija putovanja”, i napominju da je to pet do deset odsto skuplje u odnosu na lanjsko leto.
Na obalama grčkih mora ovoga leta se očekuje milion srpskih turista, a najviše i ove godine u solunskoj regiji, mada su Grci tokom ekonomske krize otvorili za strance i letovališta koja su bila rezervisana samo za domaće goste. Međutim, ni tamo, uočeno je lane, nije znatno skuplje neko u okolini Halkidikija.
Da li je grčka obala poskupela, i koliko, u turističkim agencijama trenuto ne znaju pouzdano jer prve grupe turista kreću od 31. maja.
– Nemamo informaciju o tome da li će grčko leto biti skuplje nego prošlo jer nam gosti još nisu otišli – kazali su u „Elnos tursu”. Ni u „Modeni” ne znaju koliko je poskupela vanpansionska potrošnja, ali kažu da je tačno da će Grčka ovoga leta biti malo skuplja, ali ne mnogo.
Kod lekara besplatno
U agencijama u cenu aražmana uključuju i putno osiguranje ukoliko se desi peh da je turisti potrebna lekarska usluga. Klima je takođe uključena u cenu aražmana, a ukoliko to nije slučaj, staje tri do pet evra po danu.
Oni koji bi da letovanje da iskoriste i za šoping, trebalo bi na odmor da krenu polovnom avgusta. U Solunu tada kreću sniženja pa se za znatno manje novca nego kod nas može kupiti kožna jakna ili bunda.
– Oko 30 evra na dan treba za svakodnevne potrebe u solunskoj regiji, pod uslovom da turista ne nosi ništa od hrane – kaže menayer iz turističke agencije „Avenija” Jovica Petrović. – Ukoliko je u ručnom frižideru napakovano suve hrane i poneto još nešto skuvanog, proći će jeftinije. Ali i u tom slučaju mora da se troši. Voda iz slavine u Grčkoj nije za piće, a paket od šest flaša zapremine od po 1,5 litar staje u proseku 1,5 evro. Vekna hleba je evro, giros u testu za poneti i suvlaki staje oko pet evra, porcija bureka dva. Deset jaja se prodaje od 1,5 do tri evra. Kilogram svinjetine je šest evra, a pile od dva-tri kilograma se može kupiti za pet evra. Zelena salata se u Grčkoj prodaje na kilogram i staje 1, 5 evro, paradajz je 2,3 evra, kilogram krastavaca 80 evrocenti.
Petrović kaže da naši turisti prate akcije tamošnjih trgovačkih lanaca, da se u tome dobro snalaze, i da su cene namirnica u odnosu na domaće neznatno više.
– Suncobrani i ležaljke se ne naplaćuju, ali turisti koji ih koriste moraju da naruče nešto za piće, a to staje četiri i pet evra – kaže Petrović. – Kompletan ručak je od 15 do 20 evra. Isto toliko košta i večera. Izleti do Soluna su oko 20 evra, a krstarenje s ručkom 30.
Z. Delić